Vasemmistoliitto

Minja Koskela: Kaupunki kuuluu asukkaille, ei Airbnb:lle

4.10.2025 11:03:00 EEST | Vasemmistoliitto | Tiedote

Jaa

Vasemmistoliitto vaatii lyhytvuokrausbisneksen rajoittamista. Rovaniemen tilanne on varoittava esimerkki siitä, miten käy, kun asuntojen lyhytvuokrausta ei säännellä riittävästi. Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vierailee tänään lauantaina Rovaniemellä.

Kansanedustaja Minja Koskela
Kuva: Antti Yrjönen

– Vasemmistoliitossa ajattelemme, että kodeiksi tarkoitetut asunnot ovat lähtökohtaisesti asumista varten, eivät amerikkalaisten digialustojen kautta pyöritettävää ammattimaista majoitusbisnestä varten, sanoo Koskela.

Majoitustoiminta ei ole sallittua rakennuksissa, joiden käyttötarkoitukseksi on kaavassa tai yhtiöjärjestyksessä määritelty asuminen. Tätä kuitenkin kierretään lyhytvuokrauksen epäselvän aseman ja valvonnan puutteen vuoksi. Hallitus vaikuttaa kaavailevan rakentamislakiin muutoksia, joilla majoitustoimintaa voitaisiin määritellä asumiseksi ja lyhytvuokrausbisnes saisi jatkua lähes entisenlaisena.

– Hallitus ei ota Rovaniemen kaltaisten kaupunkien asukkaiden huolta tosissaan, jos se antaa lakiluonnoksen edetä tällaisena. Koska laki on muutoin selvä siinä, että asumiskäyttöön tarkoitettua kiinteistöä ei saa käyttää majoitustoimintaan, on tarkoitushakuista ja vääristelevää määritellä majoitustoimintaa laissa asumiskäytöksi, Koskela sanoo.

Rovaniemellä useissa kerrostaloissa enemmistö asunnoista on lyhytvuokrauskäytössä. Ympäri vuoden majoituskäytössä olevia asuntoja on Rovaniemellä yli 2000. Rovaniemen taloyhtiöiden verkostossa toimivan Saara Hartzellin mukaan meluhaitta voi olla jokapäiväinen ja ympärivuorokautinen ongelma taloyhtiöissä, joissa harjoitetaan luvatonta majoitustoimintaa.

– Näissä taloissa asuville arki saattaa muistuttaa hotellin respassa työskentelemistä, kun turistit soittavat summamutikassa ovikelloja ja etsivät apua majoitusasioissaan, Hartzell sanoo.

Vasemmistoliiton kaupunginvaltuutettu Jonna Parviaisen mukaan jopa omakotitalotontteja on jäänyt lapsiperheiltä saamatta, kun tonteille onkin rakennettu taloja lyhytvuokrauskäyttöön.

– Kun asumiskäyttöön kaavoitetut alueet tyhjenevät asukkaista ja täyttyvät matkailijoilla, kunnan palvelut eivät ole enää siellä, missä palvelujen tarve on, sanoo Parviainen.

***

Vasemmistoliiton vaatimukset: 

1) Tosiasiallista majoitustoimintaa ei saa määritellä asumiseksi.

2) Valvontaan on osoitettava lisää resursseja ja parempia työkaluja. 

3) Kohtuuhintaiseen asuntotuotantoon on panostettava.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto

Vasemmistonaiset: Rasismi tulee Suomelle kalliiksi21.9.2026 10:53:25 EEST | Tiedote

Suomalainen julkinen keskustelu on muuttunut huolestuttavaan suuntaan. Haasteista puhuminen kuuluu normaaliin julkiseen keskusteluun ja avoin keskustelukulttuuri on demokraattisen yhteiskunnan perusta. Keskustelu on kuitenkin siirtynyt pois yhteiskunnan kipukohdista avoimeen vihapuheeseen. Rasistiset puhetavat ovat siirtyneet politiikan ja julkisen keskustelun valtavirtaan. Kun päättäjät käyttävät ihmisryhmiä halventavaa, epäinhimillistävää tai ulossulkevaa kieltä, he eivät vain kuvaa todellisuutta – he muokkaavat sitä.

Mai Kivelä: Hallitus vaarantaa suomalaisen ruoantuotannon ja viljelijöiden toimeentulon16.9.2026 15:00:00 EEST | Tiedote

Eduskunta keskustelee tänään keskustan välikysymyksestä suomalaisen ruoan ja maaseudun tulevaisuuden vaarantumisesta. Myös vasemmistoliitto esitti epäluottamusta Orpon hallitukselle sen ilmasto- ja ympäristöpoliittisen toimettomuuden vuoksi. Vasemmistoliiton mukaan hallituksen toimettomuus vaarantaa suomalaisen ruoantuotannon sekä viljelijöiden toimeentulon ja tulevaisuuden.

Pia Lohikoski: Taiteen perusopetukseen tarvitaan tasa-arvoraha11.9.2026 08:31:58 EEST | Tiedote

Eduskunnassa käytiin torstaina lähetekeskustelu taiteen perusopetuksen uudistamisesta. Vasemmistoliiton kansanedustaja ja eduskunnan sivistysvaliokunnan jäsen Pia Lohikoski vaati lakiuudistukseen lisärahoitusta sekä taiteen perusopetukseen tasa-arvorahaa. Tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie suhtautui tasa-arvorahaan positiivisesti ja oli valmis harkitsemaan sitä seuraavaan hallitusohjelmaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye