Kokoomuksen Vuornos: Heinäluoma syyttää väärää puuta - hallituksen toimet historiallisia
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos tyrmää SDP:n Heinäluoman väitteet siitä, että hallitus istuisi tumput suorana harmaan talouden torjumisen ja työperäisen hyväksikäytön kanssa. Vuornoksen mukaan ministeri Satosen ja Marttisen johdolla on tehty historiallisen paljon toimia työperäisen hyväksikäytön kitkemiseksi.

”Heinäluoma kehuskelee edellisen hallituksen parantaneen marjanpoimijoiden asemaa, vaikka ihmiskaupparikokset alalla jatkuivat ainakin kauden 2023 loppuun asti. Tilanteeseen saatiin muutos vasta, kun ministeri Satosen johdolla kiellettiin marjanpoimijoiden saapuminen Suomeen turistiviisumeilla ja vaadittiin marjanpoimijoilta työsuhteita”, sanoo Vuornos.
Marjanpoimijoiden hyväksikäyttämisen lopettamisen lisäksi hallitus tekee mittavasti toimia sekä harmaan talouden torjumiseksi että työperäisen hyväksikäytön lopettamiseksi. Vuornoksen mukaan työ- ja elinkeinoministeriö koordinoi koko hallituskauden pituista poikkihallinnollista työperäisen hyväksikäytön vastaista toimenpideohjelmaa, jossa on lukuisia lainsäädäntöuudistuksia, viranomaisten yhteistyöhön ja tiedonvaihtoon sekä neuvontaan liittyviä toimia, joilla kaikilla ehkäistään nykyistä tehokkaammin väärinkäytöksiä työmarkkinoilla.
”Todennäköisesti Suomessa ei ole koskaan ollut näin laajaa ja läpileikkaavaa viranomaistahojen yhteistä työperäisen hyväksikäytön torjuntaohjelmaa. Ohjelma perustuu edellisen hallituksen hyväksymään periaatepäätökseen työperäisen hyväksikäytön ehkäisemisestä ja torjumisen strategiasta. Jatkamme siis Marinin hallituskauden työtä, koska pitkäjänteinen työ on ainoa järkevä toimintatapa työperäisen hyväksikäytön kitkemiseksi”, sanoo Vuornos.
”Lisäksi oikeusministeriön työryhmä on valmistellut ehdotuksia, joilla työelämässä tapahtuvan hyväksikäytön rangaistavuutta kovennetaan. Esimerkiksi kiskonnantapaista työsyrjintää koskeva rikossäännös korvattaisiin uudella säännöksellä nimeltään kiskonta työelämässä. Uutena rikoksena säädettäisiin rangaistavaksi myös törkeä kiskonta työelämässä, josta tuomittaisiin vähintään neljän kuukauden ja enintään neljän vuoden vankeusrangaistus".
Vuornos kehottaa Heinäluomaa tutustumaan hallituksen toimenpiteisiin paremmin.
”Ei ole yhtä hopealuotia, jolla voidaan ratkaista työperäisen hyväksikäytön tai harmaan talouden ongelmia. Tarvitaan laajamittaisia toimia eri hallinnonaloilla ja eri viranomaisten kesken. Yksittäisten asioiden huutaminen osoittaa ymmärtämättömyyttä työperäisen hyväksikäytön monimutkaisuudesta ilmiönä”, Vuornos päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Henrik VuornosKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kunta- ja alueministeri Ikonen: ”Suomalaisten terveydenhuolto ei parane purkamalla työterveyspalvelut”4.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Tarkastusvaliokunta julkaisi keskiviikkona Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta (THL) tilaamansa tutkimuksen, jossa tarkastellaan perustason avosairaanhoidon rakenteita, resursseja ja rahoitusta Suomessa.
Kokoomuksen Partanen: SDP hakee helppoja ratkaisuja – hallitus tekee todellista työtä työperäisen hyväksikäytön kitkemiseksi3.10.2025 15:25:06 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Karoliina Partanen torjuu SDP:n vaatimukset alipalkkauksen kriminalisoinnista ja ay-liikkeen kanneoikeudesta. Hänen mukaansa kyse on näennäistoimista, jotka eivät aidosti ratkaisisi ongelmaa.
Kokoomuksen Wallinheimo: Keskustan hyökkäys Orpoa vastaan paljastaa puolueen aseman vasemmiston jatkeena1.10.2025 16:15:06 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo torjuu keskustan Petri Honkosen väitteet, joiden mukaan pääministeri Petteri Orpo olisi puhunut paikkaansa pitämättömiä talouden ja työllisyyden kehityksestä. Wallinheimon mukaan Orpon arviot perustuivat ajantasaiseen tilannekuvaan, ja keskustan hyökkäys on epätoivoinen yritys asemoitua vasemmiston rinnalle – puolueelta, joka itse jätti Suomen konkurssikypsään tilaan.
Jarno Limnéll: Venäjän puheenjohtajuus YK:n turvallisuusneuvostossa on absurdi ja heikentää uskoa kansainväliseen järjestelmään1.10.2025 16:02:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Jarno Limnéll pitää hyökkäyssotaa käyvän Venäjän aloittamaa puheenjohtajakautta YK:n turvallisuusneuvostossa vakavana ristiriitana ja osoituksena kansainvälisen järjestelmän hauraudesta. "Se on vähän kuin jos tuhopolttaja valittaisiin palokunnan päälliköksi", Limnéll sanoo.
Kokoomuksen ryhmäpuhe keskustelussa aluekehittämisen ja EU:n alue- ja rakennepolitiikan lainsäädännöstä1.10.2025 14:34:10 EEST | Tiedote
Kokoomuksen ryhmäpuhe 1.10.2025. Valtioneuvoston selonteko aluekehittämisen ja EU:n alue- ja rakennepolitiikan lainsäädännöstä. Puhujana kokoomuksen kansanedustaja Milla Lahdenperä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme