Kiasma-teatteri

Bliss juhlistaa elämän ihmeellisyyttä.

Jaa

Koreografi Anna Torkkelin uusi nykytanssiteos syntyy tiiviissä vuoropuhelussa tanssin, musiikin, valon ja materian kanssa. Teos on osa Kiasman nykytaiteen materiaaleja käsittelevän kokoelmanäyttelyn Kivi, paperi, sakset esitysohjelmistoa.

Henkilö seisoo kukkaseinän edessä, kuva on epätarkka ja pehmeästi valotettu.
Bliss Hertta Kiiski

Tanssin ja eri elementtien vuoropuhelu

Bliss juhlistaa elämän ihmeellisyyden muistamista. Se on olemassaolon moneuteen ja valotuksiin kiinnittymistä, aamunkoista yöhön. Esitys luo tilan tanssin leikkivälle luonteelle ja pelottomalle epäloogisuudelle, ja antaa sen säihkyä. Siinä tanssi on väylä syvästi koettuun olemassaoloon ja sen lumoon.

Bliss on esitys, jossa tanssi, musiikki, materia ja valo sulautuvat yhteen. Teoksessa syntymä, kasvu, vaihdokset ja hiipumiset limittyvät, ja se nostaa esiin tanssin kyvyn ilmentää jatkuvaa muutosta sekä tanssijan taitoa liikkua näiden tilojen välillä.

Esiintyjät ja työryhmä

Teoksen esittävät kolme hienoviritteistä tanssijaa: Mira Kautto, Tuija Lappalainen ja Marika Peura. Bliss jatkaa Torkkelin ja suunnittelijoiden – Kristian Palmu, Johanna Porola ja Piia Rinne – yhteistyötä, jonka edellinen teos Ray of light (2023) oli soolomuotoinen. Uudessa teoksessa Torkkelin työskentely muotoutuu ryhmäkoreografiaksi, jossa tanssi musiikkiin ja elementtien välinen vuoropuhelu ovat keskiössä. Teoksen yhden osatuottajan, Ehkä-tuotannon, yleisötyöntekijä-kirjoittaja Heidi Horila on seurannut Blissin valmistumista. Syyskuun lopussa Horila haastatteli Anna Torkkelia ja työryhmää ja kirjoitti keskustelun pohjalta jutun, joka on luettavissa Ehkän nettisivuilla.

Taiteellinen lähestymistapa

Anna Torkkelin taiteellinen työskentely ammentaa nyt-hetkisyyden tarkastelusta ja musiikkiin tanssimisesta. Vuosien mittaan hän on kehittänyt lähestymistapaa, joka tukee tanssijan antautumista musiikille ja luopumista musiikista vaikuttuneen itsen arvottamisesta. Näin tanssi ei synny subjektiivisten valintojen tai erinomaisuuden tavoittelun kautta, vaan herkistymisen ja irti päästämisen tuloksena. Bliss -teoksessa työskentely laajenee kosketukseen ja äänen tutkimiseen.

Bliss -esitykset Kiasma-teatterissa

Ensi-ilta ke 29.10. 18.00
Muut esitykset:
Pe 31.10. 18.00
La 1.11. 15.00 
Su 2.11. 15.00
Ti 4.11. 18.00
Ke 5.11. 14.00
To 6.11. 18.00

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Henkilö seisoo kukkaseinän edessä, kuva on epätarkka ja pehmeästi valotettu.
Bliss
Hertta Kiiski
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kiasma-teatteri

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye