Vasemmistoliitto

Minja Koskela: Kokoomuksen kiemurtelu kanneoikeuden kanssa jatkuu samalla kun hyväksikäyttövyyhti laajenee

6.10.2025 09:44:21 EEST | Vasemmistoliitto | Tiedote

Jaa

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ihmettelee miksi kokoomuksen ministereiltä on mahdotonta saada suoraa kantaa ammattiliittojen kanneoikeuteen. Lauantaina Ylen ykkösaamussa työministeri Marttinen totesi kuinka kyseessä olisi “aika merkittävä muutos meidän oikeusjärjestelmään, ja siksi sitä täytyy kyllä hyvin harkiten käydä läpi”.

Kansanedustaja Minja Koskela
Kuva: Elisa Salomäki

– Kokoomuksen kiemurtelu kanneoikeuden kanssa jatkuu samalla kun hyväksikäyttövyyhti vain laajenee. Viikonloppuna paljastui, että ukrainalaisten työehtoja polkeva yrityshimmeli on ulottunut myös Rauman telakalle eli työministerin kotikaupunkiin. Luulisi edes tämän herättävän toimimaan, Koskela sanoo. 

Työministeri Marttinen myös siirsi huomiota monien muiden oikeistopoliitikkojen tapaan edelliseen hallitukseen, joka ei säätänyt ammattiliitoille kanneoikeutta. Koskela arvioi tämän olevan väistöliike, jolla kokoomus pyrkii hämärtämään ideologista vastustustaan asiassa. 

– Ei liene salaisuus, että myös muut porvaripuolueet kuin kokoomus ovat vastustaneet ammattiliittojen kanneoikeutta. Siksi asia ei edennyt edellisessä hallituksessa. Jos tällä kertaa kokoomus haluaa jarruttaa tarvittavia toimia, se olisi hyvä myös myöntää rehellisesti, Koskela sanoo.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto

Mai Kivelä: Hallitus vaarantaa suomalaisen ruoantuotannon ja viljelijöiden toimeentulon16.9.2026 15:00:00 EEST | Tiedote

Eduskunta keskustelee tänään keskustan välikysymyksestä suomalaisen ruoan ja maaseudun tulevaisuuden vaarantumisesta. Myös vasemmistoliitto esitti epäluottamusta Orpon hallitukselle sen ilmasto- ja ympäristöpoliittisen toimettomuuden vuoksi. Vasemmistoliiton mukaan hallituksen toimettomuus vaarantaa suomalaisen ruoantuotannon sekä viljelijöiden toimeentulon ja tulevaisuuden.

Pia Lohikoski: Taiteen perusopetukseen tarvitaan tasa-arvoraha11.9.2026 08:31:58 EEST | Tiedote

Eduskunnassa käytiin torstaina lähetekeskustelu taiteen perusopetuksen uudistamisesta. Vasemmistoliiton kansanedustaja ja eduskunnan sivistysvaliokunnan jäsen Pia Lohikoski vaati lakiuudistukseen lisärahoitusta sekä taiteen perusopetukseen tasa-arvorahaa. Tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie suhtautui tasa-arvorahaan positiivisesti ja oli valmis harkitsemaan sitä seuraavaan hallitusohjelmaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye