Jyväskylän Messut Oy / Paviljonki

Jyväskylän Kirjamessujen ohjelma tarjoaa innostavia, sivistäviä ja yllättäviä keskusteluja ajankohtaisista yhteiskunnallisista ja kirjallisista teemoista

Jaa

Jyväskylän Kirjamessut kokoaa kirjallisuuden ja kulttuurin ystävät Paviljonkiin 22.−23.11.2025. Messuohjelmassa on luvassa jännittäviä tarinoita, ajankohtaisia puheenaiheita ja uusinta kotimaista kauno- ja tietokirjallisuutta, lapsiyleisöä unohtamatta. Kahden päivän aikana messuille saapuu yli 150 esiintyjää.

Yleisöä Jyväskylän Kirjamessuilla 2024
Yleisöä Jyväskylän Kirjamessuilla 2024 Anne Kalliola Jyväskylän Messut Oy

Monipuolinen kokonaisuus kirjallisuuden ystäville

Ohjelmalavoille nousevat muun muassa Seela Sella, Salla Simukka, Maxim Fedorov, Laura Malmivaara, Ilmari Käihkö, Antero Holmila, Laura Lähteenmäki, Janne Kataja, Risto Isomäki, Juha Itkonen, Anna-Leena Härkönen, Vesa-Pekka Kangaskorpi ja Satu Silvo.

Dekkareiden ystävät tapaavat messuilla esimerkiksi Satu Rämön, Max Seeckin, Tuire Malmstedtin, Sari Rainion ja Juha Rautaheimon.  

Tietokirjallisuudesta kiinnostuneille aiheina ovat mm. sodat ja sodan opit, Putinin Venäjä, demokratian tila, tarinat Jumalan synnystä, sotahistoria, luontokato, hengellisyys ja henkinen hyvinvointi. Näistä aiheista puhuvat mm. Jukka Kekkonen, Ville Mäkipelto, Wille Riekkinen, Saana Rossi ja Jessika Aro. Ensimmäistä kertaa messuilla esiintyy syventävän ja kriittisen journalismin Uusi Juttu ja Long Play. Viihdyttävä tietokirjaraati ruotii ajankohtaisia tietokirjoja lauantaina kello 14.

Kulttuuria ja lasten ja nuorten omaa ohjelmaa

Paikallinen kulttuuritarjonta on vahvasti esillä tapahtumassa. Jyväskylän kaupunginteatterin teatterinjohtaja Marietta Kunnas keskustelee Perttu Leinosen ja Antti Niskasen kanssa Jyvskylän kaupunginteatterin Kato mua kun mä puhun sulle -esityksestä lauantaina kello 11.00.

Lapsille ja nuorille suunnatussa ohjelmassa Kompassi-lavalla nähdään viikonloppuna muun muassa Matti Rönkä, Heli Laaksonen, Siri Kolu, Silja Sillanpää, Riina Tanskanen, Timo Parvela ja Paula Noronen. Kirjailijahaastattelujen lisäksi lavalla nähdään perheen pienemmille suunnattua musiikillista ohjelmaa.

”Olemme innoissamme ohjelmakokonaisuudesta. Halusimme luoda kirjamessut, missä vain taivas on rajana sille, mistä saa ja pitää keskustella, ja mielestäni olemme onnistuneet siinä hyvin”, sanoo Jyväskylän Kirjamessujen ohjelmajohtaja Mari Koli.

Kirjamessuille osallistuu lukuisia näytteilleasettajia ja uusia kustantamoja

Kirjamessuilla on paljon mielenkiintoisia näytteilleasettajia ja tänä vuonna mukaan on saatu myös uusia kustantamoja kuten Siltala, Teos ja Art House.

Kustantamojen, kirjakauppojen ja antikvariaattien lisäksi mukana on muita kulttuuritoimijoita. Kokonaan uutena mukana on Levymessut, jossa on myynnissä vinyyleitä ja cd-levyjä. Muuta mielenkiintoista tapahtumassa on muun muassa kirjastoauto Wäinö sekä kirjasomepiste, jossa on mahdollista tavata kirjailijoita rennossa Meet & Greet -hengessä.

Kirjamessujen kanssa samana viikonloppuna Paviljongissa järjestetään Jyväskylän Viinimessut ja Jyväskylän Joulumessut, jotka tuovat oman tarjontansa ja tunnelmansa tapahtumaviikonloppuun.

”Jyväskylän Kirjamessuilla on tänäkin vuonna tulossa upea ohjelma. Tapahtuma on vakiinnuttanut paikkansa Suomen suurten kirjallisuustapahtumien kärkijoukossa ja olemme saaneet valtavasti kiitosta myös messujen viihtyisyydestä ja hyvästä tunnelmasta, joten kaikille lämpimästi tervetuloa Paviljonkiin", toivottaa Jyväskylän Messujen toimitusjohtaja Marja Pekkanen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Yleisöä Jyväskylän Kirjamessuilla 2024
Yleisöä Jyväskylän Kirjamessuilla 2024
Anne Kalliola Jyväskylän Messut Oy
Lataa
Anne Kalliola Jyväskylän Messut Oy
Lataa
Ville Ranta Valo-lavalla
Ville Ranta Valo-lavalla
Anne Kalliola Jyväskylän Messut Oy
Lataa
Pajtim Statovci signeeraamassa
Pajtim Statovci signeeraamassa
Anne Kalliola Jyväskylän Messut Oy
Lataa
Jyväskylän Kirjamessut 2024
Jyväskylän Kirjamessut 2024
Anne Kalliola Jyväskylän Messut Oy
Lataa
Outi Pakkanen ja Maija Silvennoinen Joulumessujen näytöskeittiössä
Outi Pakkanen ja Maija Silvennoinen Joulumessujen näytöskeittiössä
Anne Kalliola Jyväskylän Messut Oy
Lataa
Anne Kalliola Jyväskylän Messut Oy
Lataa

Linkit

Lisätietoa julkaisijasta

Paviljonki on todellinen kohtaamispaikka ja yksi Suomen suurimmista tapahtumakeskuksista, jossa järjestetään satoja tapahtumia ja vierailee noin 300 000 asiakasta vuosittain.

Jyväskylän Messut Oy vastaa messu- ja tapahtumakeskus Paviljongin toiminnasta kokonaisuudessaan. Järjestämme suosittuja ammatti- ja kuluttajamessuja sekä muita arvostettuja tapahtumia Paviljongissa Jyväskylässä ja muualla Suomessa. Vuokraamme Paviljongin muunneltavia tiloja ja tuotamme tapahtumapalveluja muille tapahtumajärjestäjille.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän Messut Oy / Paviljonki

Puualan tulevaisuus, innovaatiot ja kansainvälinen yhteistyö esillä Puumessuilla 202522.8.2025 12:39:45 EEST | Tiedote

Puumessut 2025 järjestetään messu- ja tapahtumakeskus Paviljongissa, Jyväskylässä 3.–5. syyskuuta. Pohjoismaiden johtava puuteollisuuden, puusepänteollisuuden ja puuntyöstöteknologian ammattitapahtuma kokoaa yhteen yli 150 näytteilleasettajaa kymmenestä eri maasta sekä runsaan ohjelmakattauksen alan ajankohtaisista teemoista. Messuilla kartoitetaan myös Pohjoismaiden ja Etelä-Amerikan metsä- ja sahateollisuuden yhteistyömahdollisuuksia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye