Sweco on tehnyt sopimuksen Fimpec Groupin ostamisesta
Toteutuessaan yrityskauppa kasvattaa Swecon organisaatiota noin 400 henkilöllä ja vahvistaa Swecon asemaa konsultoinnin, suunnittelun, projektinjohtamisen ja rakennuttamisen asiantuntijana erityisesti energia- ja teollisuussektorilla. Kaupan toteutuminen edellyttää Suomen Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksynnän.

Fimpec on konsultoinnin, suunnittelun, projektinjohtamisen ja rakennuttamisen asiantuntija, joka on erikoistunut vaativien investointiprojektien läpivientiin hankekehityksestä käyttöönottovaiheeseen erityisesti energia- ja teollisuushankkeissa. Sen osaamisalueisiin kuuluvat muun muassa puhtaaseen energiaan, vetytalouteen, bio- ja kiertotalouteen, metsäteollisuuteen sekä akkuihin ja kriittisiin mineraaleihin liittyvät hankkeet. Fimpecin palveluksessa on noin 400 asiantuntijaa, joista valtaosa työskentelee Suomessa, ja sen liikevaihto vuonna 2024 oli 50,5 miljoonaa euroa. Suomen lisäksi Fimpecillä on toimipisteet Ruotsissa, Saksassa ja Virossa.
”Fimpecin vahvuus on energiamurrokseen liittyvien hankkeiden toteuttaminen teollisuuden ja energiasektorin siirtyessä kohti puhtaampia, joustavampia ja kustannustehokkaampia ratkaisuja. Suunnittelupalvelumme kattavat keskeiset tehtävät esisuunnittelusta toteutukseen. Projektinjohdon ja rakennuttamisen osalta Fimpec tunnetaan ennen kaikkea teollisuuden suurten investointiprojektien läpiviejänä”, Fimpec Groupin toimitusjohtaja Jukka Nieminen kertoo.
”Fimpec on luonut Helmet Capitalin ohjauksessa merkittävää kasvua, kehittänyt kiinnostavia kyvykkyyksiä ja toteuttanut arvokkaita projekteja asiakkailleen. Yhdessä Swecon kanssa Fimpecillä on mahdollisuus keskeisten osaamisalueiden ja liiketoiminnan edelleen kehittämiseen ja kasvattamiseen osana monialaista ja vakaata yhtiötä”, toteaa Fimpec Groupin hallituksen puheenjohtaja Sampo Ahonen.
”Fimpecin osaaminen ja palvelut täydentävät erinomaisesti Swecon tarjontaa ja vahvistavat kaupan toteutuessa konsultoinnin, suunnittelun, projektijohtamisen ja rakennuttamisen palveluitamme erityisesti energia- ja teollisuussektorilla. Yhdessä meillä on tarjota asiakkaillemme ensiluokkaista projektiosaamista ja kokonaisvaltaiset palvelut vaativimpienkin projektien läpivientiin”, Sweco Finlandin toimitusjohtaja Thomas Hietto sanoo.
Yrityskaupasta on tehty sopimus Swecon ja Fimpec Groupin välillä. Kaupan toteutuminen edellyttää Suomen Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksynnän.
Yhteyshenkilöt
Thomas HiettoToimitusjohtajaSweco Finland
Puh:0400 474 093thomas.hietto@sweco.fiSampo Ahonenhallituksen puheenjohtajaFimpec Group
Puh:040 520 1090sampo.ahonen@helmetcapital.fiJukka NieminentoimitusjohtajaFimpec Group
Puh:040 557 4547jukka.nieminen@fimpec.comSanna HuopioViestintäjohtajaSweco Finland
Puh:050 302 8898sanna.huopio@sweco.fiKuvat
Sweco suunnittelee huomisen kaupunkeja ja kestävämpää yhteiskuntaa. Yhdistämme 22 000 arkkitehtimme, insinöörimme ja muun asiantuntijamme osaamisen ja työskentelemme asiakkaidemme kanssa edistääksemme vihreää siirtymää, maksimoidaksemme digitalisaation mahdollisuudet ja vahvistaaksemme yhteiskunnan resilienssiä. Sweco on Euroopan johtava suunnittelun ja konsultoinnin asiantuntijayritys, jonka liikevaihto vuonna 2024 oli noin 2,7 Mrd euroa. Yhtiö on listattu Tukholman pörssiin (Nasdaq). www.sweco.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Sweco Finland Oy
Iida Vakkuri johtamaan Swecon Vastuullisuus ja resilienssi –toimialaa16.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Iida Vakkuri on nimitetty Swecon uuden Vastuullisuus ja resilienssi –toimialan johtajaksi 1.1.2026 alkaen. Vakkuri jatkaa Sweco Finlandin vastuullisuusjohtajana ja johtoryhmän jäsenenä.
Sweco ostanut Maisema-arkkitehtitoimisto Näkymän7.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Sweco on ostanut Maisema-arkkitehtitoimisto Näkymä Oy:n koko osakekannan. Yrityskauppa täydentää Swecon maisema-arkkitehtuurin palveluita ja vahvistaa Swecon asemaa erityisesti suurissa kaupungeissa ja kulttuurihistoriallisesti arvokkaissa kohteissa.
Sweco acquires Maisema-arkkitehtitoimisto Näkymä7.1.2026 10:00:00 EET | Press release
Sweco has acquired the entire share capital of Maisema-arkkitehtitoimisto Näkymä Oy. The acquisition complements Sweco's landscape architecture services and strengthens Sweco's position, especially in large cities as well as historically and culturally valuable sites.
Luontokadon pysäyttäminen pelastaisi biljoonien arvosta bisnestä – luonnon lisäksi22.12.2025 11:27:41 EET | Blogi
Luontokato eli luonnon monimuotoisuuden köyhtyminen, ekosysteemien romahtaminen, ilmastonmuutos ja maapallon järjestelmien kriittiset muutokset ovat suurimpia globaaleja riskejä, joita kohtaamme seuraavan vuosikymmenen aikana. Luontokatoon on puututtava välittömästi kaikkialla maailmassa.
Mikko Turunen nimitetty Sweco PM:n toimitusjohtajaksi11.12.2025 10:15:00 EET | Tiedote
Mikko Turunen on nimitetty Sweco PM Oy:n toimitusjohtajaksi ja Sweco Finlandin johtoryhmän jäseneksi 1.1.2026 alkaen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
