Nykytaiteen kärkinimi Sarah Lucas Kiasmassa: Purevan humoristisia teoksia neljältä vuosikymmeneltä
Laaja yksityisnäyttely brittiläisen nykytaiteen kärkinimeltä nähdään vihdoin Pohjoismaissa. Sarah Lucasin PALJAS KATSE avautuu Kiasmassa 10.10.2025.

Sarah Lucas (s. 1962, Lontoo) on yksi kansainvälisesti merkittävimmistä nykytaiteilijoista. Hänen taiteensa tunnetaan röyhkeästä ja provosoivasta huumorista. Kiasmassa avautuva näyttely esittelee kattavasti hänen tähänastista uraansa ja teoksiaan 1990-luvulta tähän päivään. Mukana on veistoksia, valokuvia ja installaatioita, joita on aiemmin nähty kansainvälistä huomiota saaneissa näyttelyissä. Nyt Lucasin laaja yksityisnäyttely nähdään ensi kertaa Pohjoismaissa.
Lucas käyttää teostensa materiaalina arkisia esineitä, kuten huonekaluja, elintarvikkeita, savukkeita ja sukkahousuja. Niistä hän rakentaa asetelmia, joissa katsoja voi hahmottaa ihmiskehon – hauraan, haluavan, huvittavan ja eroottisen.
Lucas havainnollistaa taiteessaan yhteiskuntamme piileviä oletuksia sukupuolesta, seksuaalisuudesta ja valtasuhteista. Hän tekee näkyväksi tapoja, joilla katsomme kehoja, ja tarkastelee luokan esittämistä sekä taiteen ja yhteiskuntaluokan välistä suhdetta.
Yhteiskunnallisesti polttavat aiheet ja arjen havainnot lomittuvat teoksissa toisiinsa. Leikillinen kielenkäyttö on Lucasille ominaista.
“There’s a slippage in humour that I like. It can affect and even change existing meanings. Slant them in another direction. It shows things up. Also, if humour is working, it provokes an emotional response. Not always laughter.” – Sarah Lucas, Apollo, September 2023
Sarah Lucas opiskeli Goldsmiths Collegessa. Hän tuli tunnetuksi 1980-luvun lopulla, ja usein hänen nimensä liitetään Young British Artists -ryhmään yhdessä muun muassa Damien Hirstin, Tracey Eminin ja Gary Humen kanssa. Heidän tapansa käyttää materiaaleja ja tehdä taidetta uudisti britannialaista taidekenttää merkittävästi 1990-luvulla.
“Kun muutin 1990-luvun lopulla Lontooseen, kuvataide oli kiinteä osa kokonaiskulttuuria ja Sarah Lucas sen ytimessä. Hän toimi sillanrakentajana taiteen ja populaarikulttuurin välillä ja avasi ovia monille. Tunne siitä, että kuka tahansa voi tehdä mitä tahansa, oli vahvasti läsnä”, kertoo Kiasman intendentti Anna Mustonen.
Vuosien saatossa Lucasin teoksia on esitetty muun muassa Pekingin Red Brick -taidemuseossa, Lontoon Freud-museossa, Los Angelesin Hammer-museossa ja New Yorkin New Museumissa. Lontoon Tate Britainissa oli esillä Lucasin laaja näyttely 2023–24. Vuonna 2015 Venetsian biennaalin Britannian paviljongissa oli esillä Lucasin näyttely, josta myös nähdään teoksia Kiasmassa.
PALJAS KATSE -näyttelyn ovat kuratoineet Patrik Nyberg ja Max Hannus Kiasmasta.
Sarah Lucas
PALJAS KATSE
10.10.2025–8.3.2026
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoa medialle:
Anna Mustonen, intendentti, 0294 500 543, anna.mustonen@kiasma.fi
Patrik Nyberg, kuraattori, 0294 500 541, patrik.nyberg@kiasma.fi
Max Hannus, kuraattori, 0294 500 641, max.hannus@kiasma.fi
Kiasman viestintä:
Kiira Koskela, tiedottaja, 050 4786 861, kiira.koskela@kiasma.fi
Piia Laita, viestintäpäällikkö, 0294 500 507, piia.laita@kiasma.fi
Kuvat
Linkit
Nykytaiteen museo Kiasma
Mannerheiminaukio 2
00100 Helsinki
Kansallisgalleria on kuvataiteen valtakunnallinen museo. Se ylläpitää kolmea Suomen tunnetuimmista museoista, jotka ovat Ateneumin taidemuseo, Nykytaiteen museo Kiasma ja Sinebrychoffin taidemuseo. Lisäksi se hallinnoi kansallista taidekokoelmaa sekä siihen liittyvää arkistoa, rakentaa kulttuuriperintöä ja edistää taiteellista sivistystä. kansallisgalleria.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta KIASMA
Essi Kuokkanens målningar andas svåruttryckta känslor och tankar8.10.2025 09:52:00 EEST | Pressmeddelande
Alla av oss vill ibland bli hållna och burna, dörrar stängs ibland och det händer att våra egna drömmar förblir ouppnådda. Essi Kuokkanens målningar och teckningar är meditationer över människans lott och hennes relation till andra livsformer. Kuokkanens utställning Molnbärare öppnar på Kiasma 10.10.2025.
Essi Kuokkasen maalaukset tihkuvat tunteita ja ajatuksia, joita on vaikea ilmaista8.10.2025 09:52:00 EEST | Tiedote
Kaikki meistä kaipaavat aika ajoin pitelyä ja kannattelua, joskus ovia sulkeutuu ja toisinaan omat unelmat jäävät saavuttamatta. Essi Kuokkasen maalaukset ja piirustukset ovat pohdiskeluja siitä, mikä on ihmisen osa ja suhde muihin elämänmuotoihin. Hänen näyttelynsä Pilvenpitelijä avautuu Kiasmassa 10.10.2025.
Essi Kuokkanen Paints the Ineffable8.10.2025 09:52:00 EEST | Press release
We all experience moments when we need support and encouragement—when doors close, or dreams drift just out of reach. In Holding a Cloud, Essi Kuokkanen reflects on what it means to be human—and how we coexist with other life on Earth. Her exhibition of paintings and drawings opens at Kiasma on October 10, 2025.
Kiasmas utställningar 2026: Samisk konst, minnenas opera och gåtfulla syner22.9.2025 10:06:00 EEST | Pressmeddelande
På våren öppnar på Kiasma en utställning gjord i samarbete med samemuseet Siida, som visar ett brett urval av samisk nutidskonst. Under årets lopp får vi också se två internationella soloutställningar. Oliver Beers video-opera äger rum i en forntida grotta, där åtta internationella sångare låter sånger från sin barndom eka invid grottmålningarna. I skulptören Edith Karlsons gåtfulla installationer rör sig människo- och djurgestalter som suddar ut gränserna mellan arterna. Den inhemska konstnären Emma Ainalas oljemålningar, som handlar om att vara flicka och kvinna, får sin inspiration bland annat från skräckbilder. I den nya samlingsutställningen ger vi efter inför drömmens logik. Verk ur samlingen får vi även se i Uleåborg som en del i programmet för den Europeiska kulturhuvudstaden. Kiasma-teaterns program ger rum åt det magiska och oförklarliga.
Kiasman näyttelyt 2026: Saamelaista taidetta, muistojen ooppera ja salaperäisiä näkyjä22.9.2025 10:06:00 EEST | Tiedote
Keväällä Kiasmassa avautuu Saamelaismuseo Siidan kanssa yhteistyössä toteutettu näyttely, joka esittelee laajasti saamelaista nykytaidetta. Vuoden aikana nähdään myös kansainväliset soolonäyttelyt Oliver Beeriltä ja Edith Karlsonilta sekä kotimaisen Emma Ainalan yksityisnäyttely. Uudessa kokoelmanäyttelyssä antaudutaan unen logiikalle. Sen rinnalla Kiasma-teatterin ohjelmisto avaa tilan maagiselle ja selittämättömälle. Kokoelmateoksia on nähtävillä myös Oulussa osana Euroopan kulttuuripääkaupungin ohjelmistoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme