Olympiastranden föreslås som ny plats för HAM Helsingfors konstmuseum
8.10.2025 10:30:47 EEST | Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia | Pressmeddelande
Arbetsgruppen för HAM:s lokalprojekt föreslår Olympiaterminalen och Hamnhuset på Magasinstranden som ny plats för HAM Helsingfors konstmuseum. Andra alternativ som utreddes på slutrakan av lokalutredningen var en ny underjordisk byggnad i Magasinsparken och sockerbrukets lokaler vid Tölöviken.

Målet för den arbetsgrupp för HAM:s lokalprojekt som tillsattes sommaren 2023 var att överväga på vilken plats HAM-stiftelsens (Stiftelsen HAM Helsingfors konstmuseum sr) mål bäst kan uppfyllas och på vilken plats HAM bäst kan bidra till Helsingfors stads bästa. Arbetsgruppen överlämnade sitt förslag till kanslichef Jukka-Pekka Ujula den 7 oktober.
– Den övergripande utvecklingen av HAM i enlighet med museistiftelsens mål förutsätter omständigheter där en ambitiös museiverksamhet på internationell nivå är möjlig. I de nuvarande hyrda lokalerna i Tennispalatset är utvecklingsmöjligheterna ganska begränsade, så vi i arbetsgruppen har utrett nya alternativ för placeringen och stadens önskemål gällande placeringen. Arbetsgruppen har också utrett genomförandemodellen för byggprojektet, investeringsnivån och tidtabellen för genomförandet, konstaterar Helsingfors kulturdirektör Mari Männistö, som ledde arbetsgruppen.
Arbetsgruppen granskade flera möjliga platser för museet på olika håll i staden. Nio platser valdes ut för en kvalitativ jämförelse, och våren 2024 valde arbetsgruppen ut två platser för vidare utredning: Olympiastranden (Olympiaterminalens och Hamnhusets byggnader) i Magasinstranden och Tölö sockerbruk vid Tölöviken, i närheten av Finlands nationalopera och -balett. Av dessa ansågs Olympiastranden främja stadens mål på ett mer mångsidigt sätt än Tölö sockerbruk.
I slutet av 2024 dök det upp ett nytt alternativ för placeringen, då en privat aktör föreslog en ny byggnad huvudsakligen under marken mellan Magasinsparken, Ode och Musikhuset. Under våren 2025 utarbetades för Magasinsparken, precis som för Olympiastranden och Tölö sockerbruk, en referensplan som beaktar museets lokalprogram och preliminära kostnadskalkyler.
Utifrån utredningarna konstaterades både Olympiastranden och Magasinsparken vara starka alternativ med goda lägen. I en jämförelse av dem steg utveckling av HAM:s verksamhet, stadens utveckling och koncernekonomins perspektiv fram som centrala kriterier.
– Arbetsgruppen har tagit hänsyn till olika perspektiv på ett bra sätt. Ur museiverksamhetens perspektiv är båda platserna mycket lämpliga och skulle skapa en positiv utveckling för sina områden. Magasinsparken ansågs ha en stark potential, men argumenten för Olympiastranden är som helhet ännu starkare ur stadsutvecklingens och koncernekonomins perspektiv, betonar kanslichef Ujula.
– Det är mycket värdefullt att Helsingfors satsar på konsten och HAM:s förnyelse. I de framtida lokalerna kan vi erbjuda konsttjänster av internationell klass som lyfter upplevelsen till en helt ny nivå – något som både Helsingforsbor och besökare kan njuta av. Ur museets perspektiv utreddes flera goda alternativ, varav Olympiastranden, nära det framtida Arkitektur- och designmuseet, är mycket inspirerande. Ur konstmuseets synvinkel var förslaget Magasinsparken speciellt starkt på det sättet att det inkluderade ett unikt samarbete med finländska konstsamlare och -stiftelser. Vi hoppas att vi kan fortsätta förhandla om samarbete med dem även med tanke på Olympiastranden, säger Arja Miller, museichef för HAM och medlem i arbetsgruppen.
Utifrån utredningarna samt ett omfattande sakkunnigarbete och en tväradministrativ diskussion rekommenderar arbetsgruppen att man arbetar för att göra Olympiastranden till HAM:s framtida placering.
HAM stärker den framtida koncentrationen av konst i Magasinstranden
Målet för arbetsgruppen för lokalutredningen var att hitta en ny plats och nya lokaler för HAM, som främjar museets och stadens mål på ett mångsidigt sätt. Syftet var bland annat att stärka konstens och kulturens tillgänglighet för stadsbor och olika grupper, möjliggöra en mångsidigare självfinansiering enligt HAM-stiftelsens mål och skapa mervärde i utvecklingen av området.
– Med det nya HAM skapas förutsättningar att presentera ännu mer ambitiösa utställningar och att erbjuda publiken en modern och helhetsbetonad museiupplevelse med restaurang och övriga tjänster. Ett mål är också att kunna visa upp en betydligt större del av Helsingfors stads konstsamling. Dessutom kan den offentliga konsten få en starkare roll i att liva upp stadsrummet runt konstmuseet, säger Miller.
Det nya läget och de nya lokalerna kommer också att stödja Helsingfors strategiska och stadsutvecklingsmässiga mål, såsom livskraften i centrum och utvecklingen av stadens havsnära karaktär. Den nya platsen ger HAM och Helsingforsbiennalen, som arrangeras av HAM, bättre möjligheter att marknadsföra Helsingfors som en internationell konststad.
På Olympiastranden får museet också lokaler i kulturhistoriska byggnader som bär på betydelser och berättelser, och som i kombination med ett nybygge blir karakteristiska för HAM och stärker dess varumärke. Det nya intressanta läget och de nya lokalerna möjliggör också utveckling av en mångsidig självfinansiering.
HAM fortsätter tills vidare sin verksamhet i Tennispalatset i gott samarbete med den nuvarande hyresvärden. Det nyligen publicerade utställningsprogrammet för 2026 lyfter fram internationella toppnamn samt klassiker inom finländsk konst och samtida konstnärer.
– En rik och imponerande utställningsverksamhet utlovas i Tennispalatset ännu i flera år. Nästa år öppnar vi till exempel ett större Tove Jansson-galleri och en scen för nya utställningskoncept, Rum för ny konst, samt utvecklar utställningslokalerna för vår konstsamling, påminner Miller.
Härnäst ska staden bedöma hur främjandet av projektet kan fortsätta som en del av stadens investeringsplan.
Placeringen av HAM på Olympiastranden har beaktats i en ändring av detaljplanen för Magasinstranden som är under beredning, och en möjlighet till tilläggsbyggande har placerats mellan Hamnhuset och Olympiaterminalen. Enligt den nuvarande uppskattningen kan byggandet i området inledas tidigast 2033, och museet står klart tidigast 2035.
Mer information:
Helsingfors stad
Kulturdirektör Mari Männistö
mari.mannisto@hel.fi
tfn 0400 539 900
Helsingfors stad
Kanslichef Jukka-Pekka Ujula
jukka-pekka.ujula@hel.fi
tfn 040 352 20 33
HAM Helsingfors konstmuseum
Museichef Arja Miller
arja.miller@hamhelsinki.fi
tfn 050 336 1980
Bilder

Länkar
Om
Helsingfors stadskansli sköter stadens centralförvaltning. Vårt mål är en stad som erbjuder stadsborna sitt bästa och är framgångsrik i den ökande konkurrensen. Vi förnyar Helsingfors i enlighet med stadsstrategin i samarbete med sektorerna.
Andra språk
Följ Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Helsingin kaupunginvaltuusto piti kyselytunnin ja käsitteli kolmea ryhmäaloitetta9.9.2026 21:53:07 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginvaltuusto kokoontui keskiviikkona 9. syyskuuta. Kokouksen alussa pidettiin kyselytunti.
Kaupunginhallitus hyväksyi Helsingin uuden ympäristö- ja ilmasto-ohjelmakokonaisuuden7.9.2026 19:09:06 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus hyväksyi 7. syyskuuta kokouksessaan kaupungin uuden ympäristö- ja ilmasto-ohjelmakokonaisuuden vuosille 2026–2029. Lisäksi kaupunginhallitus päätti esittää valtuustolle Länsisataman pikaraitiotien hankesuunnitelman hyväksymistä.
Utvärderingen som Apottis ägare beställde är klar: värderarna rekommenderar effektiverad användning och gemensam utveckling av systemet3.9.2026 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
En oberoende utvärdering som HUS-sammanslutningen, Helsingfors stad och Vanda och Kervo välfärdsområde beställde om framtida alternativ för klient- och patientdatasystemet är klar. Värderarna rekommenderar som första alternativ att systemet Apotti utvecklas gemensamt, användningen effektiviseras och att Oy Apotti Ab:s verksamhet utvecklas inom den nuvarande gemensamma ägarstrukturen.
Apotin omistajien tilaama arvio on valmistunut: arvioijat suosittelevat järjestelmän käytön tehostamista ja yhteistä kehittämistä3.9.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
HUS-yhtymän, Helsingin kaupungin sekä Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen tilaama riippumaton arvio asiakas- ja potilastietojärjestelmän tulevaisuuden vaihtoehdoista on valmistunut. Ensisijaiseksi etenemisvaihtoehdoksi suositellaan Apotti-järjestelmän yhteistä kehittämistä, käytön tehostamista ja Oy Apotti Ab:n toiminnan kehittämistä nykyisessä yhteisomistuksessa.
Assessment report commissioned by Apotti owners is ready: assessors recommend more efficient use and joint development of the system3.9.2026 13:00:00 EEST | Press release
An independent assessment report on future client and patient data system options is ready. The report was commissioned by the HUS group, the city of Helsinki and the wellbeing services county of Vantaa and Kerava. The recommended primary option involves joint development of the Apotti system, making the system more efficient and improving the operations of Oy Apotti Ab under the current form of joint ownership.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum