Erikoiskaupan heinäkuu jäi kesäkuuta vaimeammaksi – loppuvuodelle odotetaan lievää kasvua
8.10.2025 07:30:00 EEST | Erikoiskaupan liitto Etu ry | Tiedote
Erikoiskaupan heinäkuun myyntiluvut jäivät odotettua vaisummiksi vahvan kesäkuun jälkeen. Näkymät loppuvuodelle ovat edelleen maltillisen positiiviset. Erikoiskaupan liiton tilastopalvelu ennustaa erikoiskauppojen liikevaihdon kasvavan lievästi vuoden 2025 jälkipuoliskolla.

Erikoiskaupan liitto ETU ry:n tilastojen mukaan erikoiskaupan liikevaihto kasvoi heinäkuussa 0,7 prosenttia verrattuna vuoden takaiseen. Kesäkuussa nähty 2,1 prosentin kasvu antoi uskoa vahvaan kesäkauteen, mutta heinäkuussa vastaavaa nousuvirettä ei jatkunut. Liiton tilastopalvelun ETUbot ennustaa kuitenkin edelleen lievää kasvua koko vuodelle.
"Heinäkuussa kuluttajat eivät lähteneet erityisen hyvin liikkeelle erikoiskauppoihin. Plussalla kyllä pysyttiin, mutta kesän kulutus taisi valua muihin lomakauden kohteisiin. Kokonaisuudessaan alkuvuoden myynnin kehityksen trendi on kuitenkin plussalla, ja vain toukokuu oli lievästi miinuksella. Aikaisempiin pariin vuoteen verrattuna kuluva vuosi on ollut positiivisempi", toteaa Erikoiskaupan liiton edunvalvontajohtaja Jukka Ropponen.
Erikoiskaupan eri toimialojen välillä nähtiin heinäkuussa suuria eroja. Optinen ala sekä piristynyt kodintekniikkakauppa lisäsivät myyntiään, kun taas huonekalukauppa ja urheiluvälinekauppa jäivät miinukselle.
Markkinat reagoivat herkästi
Vuoden 2025 alku on ollut erikoiskaupalle vaihteleva. Huhtikuu oli poikkeuksellisen vahva, toukokuu painui 1,6 prosentin laskuun, ja kesäkuussa kasvu palasi selvästi. Heinäkuu jatkoi lievästi positiivisella uralla.
“Vaihteleva kehitys kertoo markkinoiden herkkyydestä: kuluttajien luottamus on edelleen heikolla tasolla, ja talouden suhdannenäkymät eivät ole parantuneet odotetusti”, toteaa Ropponen.
Hintojen nousu on pysynyt maltillisena ja inflaatio lähellä kahden prosentin tavoitetasoa. Kuluttajien luottamus omaan talouteen on viime kuukausina kohentunut hieman, mutta heinäkuussa nähtiin jälleen pieni notkahdus.
"Markkinat reagoivat herkästi sekä yleiseen uutisointiin että talouden suhdannemuutoksiin. Lieviä positiivisia merkkejä voidaan jo havaita, mutta yleinen ilmapiiri on edelleen alamaissa. Se ei kannusta kuluttamaan. Ostovoimaa tukevat toimet ovat nyt keskeisiä", Ropponen painottaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka RopponenJohtaja, lakiasiat ja edunvalvonta
Puh:+358 400 161 400jukka.ropponen@etu.fiTietoja julkaisijasta
Erikoiskaupan liitto Etu auttaa erikoiskaupan toimijoita menestymään niin Suomessa kuin kansainvälisestikin. Vuonna 1920 perustettu Erikoiskaupan liitto edustaa 13 kaupan ja terveyden toimialaa. Liiton jäsenyhdistyksiin kuuluu yli 900 yritystä, jotka työllistävät yli 40 000 työntekijää. www.etu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Erikoiskaupan liitto Etu ry
Vuosi 2025 vahvistaa uskoa erikoiskaupan kasvuun7.2.2026 07:15:00 EET | Tiedote
Erikoiskaupan liiton tilastopalvelun ETUBot-ennustetyökalu arvioi erikoiskaupan yritysten liikevaihdon kasvavan vuonna 2026 noin 0,8 prosenttia. Hyvä marraskuu 2025 vahvistaa odotuksia siitä, että myös joulukaupasta muodostui positiivinen.
Kauppa hurahti käyntiin syyskuussa – erikoiskaupan liikevaihto kasvamassa tänä vuonna10.12.2025 07:10:00 EET | Tiedote
Erikoiskaupan liiton tilastopalvelu ennustaa erikoiskaupan yritysten liikevaihdon kasvavan 1,1 prosenttia vuoden 2025 aikana. Syyskuussa liikevaihto kasvoi 4,1 prosenttia. Joulukaupalta odotetaan paljon.
Erikoiskauppojen joulusesonki on käynnistymässä positiivissa merkeissä – Kiinakaupan kasvu herättää vakavia huolia tuoteturvallisuudesta ja kilpailuasetelman reiluudesta20.11.2025 08:50:19 EET | Tiedote
Black Fridayn käynnistämä joulukauppa on erikoiskaupassa merkittävä sesonki ja joulukauteen lähdetään varovaisen toiveikkain mielin. Samalla kiinalaisten verkkokauppa-alustojen nopea kasvu kiristää kilpailua ja lisää kuluttajien turvallisuusriskejä.
Kulutustutkimus mursi myytin – eläkeläiset eivät juokse alennusten perässä30.10.2025 07:30:00 EET | Tiedote
Erikoiskauppatutkimus 2025 selvitti ikääntyneiden suomalaisten kulutustottumuksia. Ikääntyneille kuluttajille laatu on hintaa tärkeämpi tekijä ostospäätöksissä.
Moni ikääntynyt kuluttaja korostaa laatua enemmän kuin hintaa9.10.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset 55 vuotta täyttäneet kuluttajat korostavat laatua ostopäätöksissään. Laatu ostopäätöksen tärkeimpänä tekijänä korostuu erityisesti kodinkoneissa ja elektroniikassa sekä terveystuotteissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme