HSY rakentaa vesihuoltotunnelia Esplanadin alla Helsingissä
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY rakentaa vesihuoltotunnelin, jonka louhinnan urakoitsija YIT Infra käynnistää Esplanadin alueella lokakuussa 2025. Kesällä 2026 louhinta siirtyy Mannerheimintien länsipuolelle. Maanpäälliset työt Esplanadin puistossa toteutetaan talvikaudella 2026–2027.

Kaartinkaupungin ja Kampin kaupunginosien alle sijoittuvaa tunnelia rakennetaan pääosin maan alla. Työt on suunniteltu niin, että ne häiritsevät mahdollisimman vähän alueella liikkuvia. Alueelle ei ole tulossa merkittäviä poikkeusjärjestelyjä liikenteelle tunnelilouhinnan aikana, vaan kaikki työmaaliikenne tapahtuu Helsingin keskustan huoltotunnelin kautta.
- Uudella vesihuoltotunnelilla pystymme jatkossa parantamaan sateiden aiheuttamien jäteveden ylivuotojen hallintaa ja näin vähentämään alueen kuormitusta Itämereen, kertoo HSY:n hankepäällikkö Hanna Yli-Tolppa. Lisäksi tunneli luo mahdollisuuden eriyttää nykyiset huonokuntoiset sekaviemärit, jotka tällä hetkellä aiheuttavat toistuvaa kunnossapidon tarvetta, hajuongelmia ja nostavat vahinkoriskiä, hän jatkaa.
Rakentamisen tärinä- ja ympäristövaikutuksia seurataan
Vaikutusalueen kiinteistöissä pidetään katselmukset ennen tunnelilouhintojen aloittamista tai siirtymistä kiinteistöjen lähistölle. Lisäksi urakan vaikutusalueella tehdään erilaisia ympäristöseurantoja kuten tärinämittausta, pohjavesipinnan ja –laadun tarkkailua ja painumamittauksia.
- Tiedotamme louhintatöiden etenemisestä ja työmaan vaikutuksista alueen asukkaille säännöllisesti työmaatiedotteilla sekä verkkosivuilla. Haluamme varmistaa, että kaikki pysyvät ajan tasalla töiden etenemisestä ja mahdollisista muutoksista. Ympäristöseurannoissa havaittuihin poikkeamiin reagoimme yhteistyössä HSY:n kanssa, kertoo Kalliorakentamisen yksikönjohtaja Visa Myllymäki YIT Infralta.
Tunneli käynnistää alueen vanhan sekaviemäriverkoston uudistamisen
Vesihuoltotunnelin rakentaminen käynnistää Esplanadin alueella merkittävän uudistuksen, jonka tavoitteena on taata alueen vesihuolto pitkälle tulevaisuuteen. Uudistuksessa Kluuvin ja Kaartinkaupungin alueen vanha sekaviemäriverkosto eriytetään HSY:n ja Helsingin kaupungin yhteistyönä. Esplanadin alueen vesihuoltoverkoston saneeraus sekä sekaviemäröinnin eriyttäminen aloitetaan arviolta vuonna 2028, ensimmäisenä alueena Pohjoisesplanadi. Vaiheistusta ja aikataulutusta suunnitellaan tiiviissä yhteistyössä Helsingin kaupungin kanssa.
Mitä eriyttäminen tarkoittaa
Helsingin kantakaupungin vanhassa sekaviemäriverkostossa jätevedet ja hulevedet kulkeutuvat yhteiseen viemäriin, joka ohjaa ne Viikinmäen jätevedenpuhdistamolle. Eriyttämällä viemärit voidaan jätevedet johtaa edelleen puhdistamolle ja hulevedet lähivesistöön. Tämä vähentää katutulvia ja pienentää jäteveden ylivuotoriskiä.
Lisätietoja:
HSY: hankepäällikkö Hanna Yli-Tolppa, puh. 050 339 4219
YIT Infra: yksikönjohtaja Visa Myllymäki, puh. 020 433 111 (vaihde)
Avainsanat
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY ja Espoon kaupunki palauttavat yhdessä kalojen vaellusreittejä – tärkeää esimerkiksi uhanalaiselle taimenelle4.12.2025 09:46:16 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ja Espoon kaupunki ovat yhteisessä hankkeessaan palauttaneet kalojen vaellusreittejä Espoossa. Yhteishanke tukee vesiluonnon monimuotoisuutta ja palauttaa erityisesti uhanalaisen taimenen vaellusreittejä.
Koivukylän Sortti-pienasema suljetaan 15.2.20263.12.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Vantaan Koivukylässä sijaitseva Sortti-pienasema on avoinna viimeisen kerran 15.2.2026, koska Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n vuokrasopimus päättyy maaliskuun lopussa. HSY vie Sortti-pienaseman siirrettävät rakenteet purun jälkeen Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen välivarastoon odottamaan mahdollista jatkokäyttöä.
HSY avasi Jäteoppaan datan - tavoitteena lajittelun lisääminen26.11.2025 08:39:00 EET | Tiedote
HSY avasi Jäteoppaan datan vapaasti kaikkien hyödynnettäväksi. Avoimen datan avulla kuka tahansa voi kehittää uusia ratkaisuja, pelejä ja sovelluksia, jotka kannustavat ihmisiä lajittelemaan jätteitä entistä paremmin. Jäteopas on HSY.fi-sivustolla toimiva lajitteluohjeiden hakupalvelu. Jäteoppaan avoin data löytyy HSY:n verkkosivulta.
Puunpolton päästöjä ja ilmanlaatuhaittoja voidaan vähentää oikeilla puunpolttotavoilla20.11.2025 09:20:57 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudun asukkaat hallitsevat vähäpäästöisemmän puunpolton jo melko hyvin, mutta vielä on parantamisen varaa, kertoo HSY:n julkaisema raportti. Vähäpäästöisemmillä puunpolttotavoilla voi vaikuttaa omaan ja läheisten terveyteen ja parantaa lähialueen ilmanlaatua. Lisäksi puunpolton energian saa paremmin talteen, ja tulisija pysyy paremmassa kunnossa.
HSY:n syksyn Sortti-keräysautokierroksella vastaanotettiin 8 100 kiloa kodin vaarallista jätettä18.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY järjesti syys-lokakuussa viiden viikon mittaisen Sortti-keräysautokierroksen kodin vaaralliselle jätteelle. Sortti-keräysauto kiersi pääosin Helsingissä ja Espoossa, lisäksi mukana oli muutamia pysähdyspaikkoja Kirkkonummella ja tänä vuonna myös Vantaalla. Asukkaat toivat keräysautoon yhteensä noin 8 100 kiloa vaarallista jätettä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme