
Kirjakauppaliitto kuuluu kokonaisuuteen
Erikoiskaupan liitto Etu ry
Syyskuussa selkeä kirjahitti – sama suosikki jopa viiden listan ykkösenä
Oskari Saaren ja Jare Henrik Tiihosen JHT – Missio vai mielenrauha (WSOY 2025) oli syyskuun myydyin kirja sekä painettuna että e-kirjana. Se oli myös kuukauden kuunnelluin kirja. Jännityskirjallisuus piti syyskuussa pintansa, sillä toiseksi myydyin kirja oli Max Seeckin Petetty (Tammi 2025) ja kolmantena Dan Brownin Salaisuuksien salaisuus (WSOY 2025).
Suomiräpin legendan Jare Henrik Tiihosen sekä Oskari Saaren JHT – Missio vai mielenrauha on syyskuun kirjamyynnin listaykkönen. Sen lisäksi, että teos oli kuukauden myydyin tietokirja, se oli myös kaikkien formaattien ja genrejen myydyin teos. Kirjassa Jare Tiihonen jakaa oppejansa uransa huipulta ja sen jälkeen. Kirja haastaa lukijan miettimään, voivatko menestys ja mielenrauha kulkea käsikkäin.
Kirjasyksy on käynnistynyt vauhdilla, ja suomalaiset ovat löytäneet uutuusjännärit. Painetun kotimaisen kaunokirjallisuuden suosikkeja olivat syyskuussa ilmestyneet Max Seeckin Petetty sekä Ilkka Remeksen Punarutto (WSOY 2025). Lisäksi esimerkiksi Arttu Tuomisen Alec (Otava 2025) ja Helena Immosen Horros (Docendo 2025) kiinnostivat lukijoita.
Mielenkiintoisia henkilöitä kirjoissa ja kirjoittajana
Uutuusjännäreiden lisäksi suomalaisia lukijoita kiinnostavat tunnetut henkilöhahmot. Kaupaksi kävivät sekä painettuina että kuunneltuina somepersoona Niko Saarisen tarinaan keskittyvä Niko – Kaikki mitä en ole kertonut (Otava 2025) sekä Jussi Halla-aho – Elämäkerta (Readme.fi 2025). Lisäksi hiihtäjälegendan tarinan kertova Langennut legenda – Mika Myllylä (Tammi 2025) ja Erikoisjoukoissa – Janne Lehtosen tarina (WSOY 2025) nousivat myydyimpien kirjojen listoille.
Lasten ja nuorten kirjallisuudessa ilmiöksi muodostunut Rambon talli -kirjasarjan tuorein teos Mahdoton unelma (WSOY 2025) ampaisi totutusti kirjamyyntilistojen kärkeen. Aiemmat teokset ovat herättäneet suurta suosiota nuorempien lukijoiden parissa, innostaneet lapsia ja nuoria tarttumaan kirjaan ja jopa jonottamaan kirjakauppoihin. Kirjan on kirjoittanut tubettajanakin tunnettu Venny Helén.
”Syyskuun kirjamyyntilistat osoittavat, että kirjailmiöt syntyvät monesta tekijästä. Sekä Jare Tiihosen että tubettaja Venny Helénin kirjojen suosio kertoo siitä, että kirjat ovat parhaimmillaan paljon itseään isompi ilmiö. Henkilöt kirjojen takana ja tekijöinä saavat aikaan innostusta, joka näkyy vahvasti myös kirjakaupoissa. Parhaimmillaan kirja antaa täysin uutta, aiempaa eheämpää ja syvempää tietoa henkilöistä kirjan takana”, perustelee Kirjakauppaliiton toimitusjohtaja Laura Karlsson ajankohtaisia kirjailmiöitä.
Mitä Suomi lukee -tilastot perustuvat kirjakauppojen myyntilukuihin kivijalka- ja verkkokaupoissa, lukuaikapalveluiden kuunnelluimpiin ja luetuimpiin kirjoihin sekä Lehtipisteen ja markettien myyntiin.
Tilastot kokoaa Kirjakauppaliitto ja niistä viestitään Instagramissa @mitasuomilukee -tilillä ja Facebookissa Mitä Suomi lukee -sivulla.
Tutustu kaikkiin tilastoihin ja kirjalistoihin! www.mitasuomilukee.fi
Lisätietoa
Laura Karlsson
Toimitusjohtaja, Kirjakauppaliitto ry
050 571 5511
laura.karlsson@kirjakauppaliitto.fi
Kirjakauppaliitto on kirja- ja paperikauppojen järjestö, joka tarjoaa jäsenilleen neuvonta-, koulutus- ja tietopalveluja sekä edistää lukemista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Laura KarlssonToimitusjohtaja
Puh:+358 50 571 5511laura.karlsson@kirjakauppaliitto.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Kirjakauppaliitto on kirja- ja paperikauppojen järjestö, joka tarjoaa jäsenilleen neuvonta-, koulutus- ja tietopalveluja sekä edistää lukemista. www.kirjakauppaliitto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kirjakauppaliitto
Marraskuun kirjalistoilla joululahjahittejä8.12.2025 10:54:57 EET | Tiedote
Satu Rämön Tinna (WSOY 2025), Sanna Marinin Toivo on tekoja (Gummerus 2025) ja Sauli Niinistön Kaikki tiet turvaan (WSOY 2025) olivat marraskuun kirjamyynnin kolmen kärki. Listoille nousi myös useampi Finlandia-ehdokas sekä jouluteemaisia kirjoja.
Suomen luetuimmat kirjat lokakuussa – katso, mihin kirjoihin suomalaiset tarttuvat11.11.2025 08:15:00 EET | Tiedote
Tunnetut henkilöt sekä jännityskirjallisuus vetivät kirjamarkkinaa lokakuussa. Suomen myydyimmät teokset olivat Satu Rämön Tinna (WSOY 2025), Christian Rönnbackan Armoton (Bazar 2025) sekä Jare Henrik Tiihosen ja Oskari Saaren JHT – Missio vai mielenrauha (WSOY 2025).
Perinteet kunniaan – kirjakaupat ovat ikääntyneen väestön ensisijainen ostopaikka kirjakauppatuotteille9.10.2025 09:18:00 EEST | Tiedote
Kirjakauppaliitto toteutti yhdessä Erikoiskaupan liiton kanssa poikkeuksellisen laajan kyselytutkimuksen ikääntyneiden kulutustottumuksista. Suomalaisten 55 vuotta täyttäneiden kuluttajien tärkein kirjakauppatuotteiden ostopäätökseen vaikuttava tekijä on kirjoittaja ja kirjailija ja ensisijainen ostopaikka on kirjakauppa. Hinnan merkitys vähenee kuluttajan iän karttuessa. Kirjakaupat ovat pitäneet pintansa kirjakauppatuotteiden hankintapaikkana.
Suomi lukee tositarinoita, dekkareita ja yhteiskunnallisista teemoista8.9.2025 10:19:48 EEST | Tiedote
Elokuussa suomalaiset tarttuivat yhteiskunnallisiin teemoihin, elämäkertoihin sekä dekkareihin. Kolmen myydyimmän kirjan kärki koostui yksinomaan jännityskirjallisuudesta.
Mitä Suomi luki lomalla? Kesän myydyimpien kirjojen listat julki14.8.2025 10:57:20 EEST | Tiedote
Kesä-heinäkuussa Suomen myydyin kirja oli Erikoisjoukoissa - Janne Lehtosen tarina. Elämäkertojen lisäksi dekkarit ja klassikot vuosien takaa olivat suosittuja tänäkin kesänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme