Gofore Oyj

Huld sopimukseen maailman ensimmäisestä avaruuspohjaisesta gravitaatioaalto-observatoriosta

8.10.2025 13:00:00 EEST | Gofore Oyj | Tiedote

Jaa

Huld, joka on nyt osa Gofore Groupia, on allekirjoittanut sopimuksen kymmenvuotisesta ohjelmistoprojektista Laser Interferometer Space Antenna (LISA) -hankkeelle, jossa rakennetaan maailman ensimmäinen avaruudessa sijaitseva observatorio gravitaatioaaltojen havainnoimiseksi.

Sopimuksen arvo Huldille on 9,2 miljoonaa euroa, ja se on voimassa kunnes suunnitellut kolme LISA-avaruusalusta laukaistaan Ariane 6 -raketilla vuonna 2035. Suurin osa liikevaihdosta kertyy LISA-ohjelmistojen suunnittelu-, toteutus- ja testausvaiheissa. Sopimus vaikuttaa positiivisesti Huldin liikevaihtoon jo vuoden 2025 lopussa ja vuoden 2026 alussa. 

Euroopan avaruusjärjestön (ESA) johtama uraauurtava hanke haluaa avata täysin uuden näkymän ns. pimeään universumiin ja todentaa tunnettuja fysiikan lakeja, auttaen ymmärtämään esimerkiksi massiivisia mustia aukkoja. Kolme aurinkoa kiertävää LISA-avaruusalusta sijoitetaan kolmion muotoon kahden miljoonan kilometrin päähän toisistaan, jotta niiden välissä esiintyviä gravitaatioaaltoja voidaan havainnoida. 

Tähän asti gravitaatioaaltoja on havaittu vain Maasta käsin. LISA pystyy havaitsemaan matalamman taajuuden aaltoja kuin maan päällä olevat observatoriot, mikä tekee tieteilijöille mahdolliseksi tutkia miten massiiviset mustat aukot yhdistyvät ja kasvavat ikääntyessään, tutkia gravitaation luonnetta sekä selvittää universumin laajenemisnopeutta. 

"Tämä on yksi kunnianhimoisimmista tieteellisistä missioista Euroopassa, ja olemme valtavan ylpeitä saadessamme olla osa sitä. Olemme kiitollisia ESA:n ja Thalesin luottamuksesta Huldin osaamiseen kriittisten avaruusohjelmistojen kehitystyössä. Tämä on inspiroiva esimerkki seuraavalle insinöörisukupolvelle siitä, kuinka suomalainen insinööritaito voi vaikuttaa maailmanluokan tieteeseen", kommentoi Huldin Space-liiketoiminnan johtaja Dubravka Ilic.

Huldin sopimus on tehty Thales Alenia Space Italian kanssa. Thales on vastuussa satelliittien avioniikasta ja telekommunikaatiojärjestelmästä, kun taas Huldin keskeinen rooli on kolmen LISA-avaruusaluksen ohjausohjelmistojen, suunnittelu, kehittäminen ja erittäin laaja testaaminen. 

Huld on teknologiayritys, jolla on 35 vuoden kokemus vaativista avaruus- ja satelliittisovelluksista. Huld tarjoaa kriittisiä tiedeinstrumenttien ja satelliittien ohjelmistojärjestelmiä sekä vaativia laskentaohjelmistoja ilmakehän mittaus- ja kuvantamistehtäviin. Huld on työskennellyt yli 150 ESA-projektissa, mukaan lukien uusimmat Sentinel-4 ja Sentinel-5 projektit. Huldin kehittämiä ohjelmistoja kiertää tällä hetkellä Maata 15 satelliitin kyydissä, ja kaikkein kauimmaisena Merkuriuksen ohi lentäen ESA BepiColombo aluksen mukana. 

Gofore ilmoitti Huld-yrityskaupasta viime heinäkuussa, ja Huldista tuli osa Gofore-konsernia 1.9.2025. 

Yhteyshenkilöt

Gofore Oyj

Gofore on kansainvälinen digitaalisen muutoksen konsulttiyhtiö. Meillä on lähes 1 800 asiantuntijaa kaikkiaan 23 kaupungissa Suomessa, Saksassa, Itävallassa, Tšekissä, Virossa ja Espanjassa. Teknologian ja liiketoiminnan asiantuntijamme rakentavat toimivaa, turvallista ja yhdenvertaista digitaalista yhteiskuntaa palveluineen sekä kestäviä älykkään teollisuuden ratkaisuja. Monimuotoista osaajajoukkoamme yhdistävät pioneerihenkisyys sekä halu luoda inhimillisempää ja vastuullisempaa digimaailmaa. Toimintaamme ohjaavat vahvat arvomme: olemme jokaiselle hyvä työpaikka, ja elämme asiakkaidemme onnistumisista. Liikevaihtomme vuonna 2024 oli 186,2 miljoonaa euroa. Gofore Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Visiomme on olla merkittävin eurooppalainen digitaalisen muutoksen asiantuntijayritys.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gofore Oyj

Selvitys: Suomalaisten luottamus ei säily itsestään – Asiantuntijat varoittavat digitaalisen turvallisuuskulttuurin puutteesta23.6.2026 14:00:17 EEST | Tiedote

Suomalaisten luottamus yhteiskuntaan on yksi maan tärkeimmistä menestystekijöistä, mutta se ei säily itsestään. Luottamus siirtyy seuraaville sukupolville vain, jos sitä uusinnetaan ja siitä pidetään huolta. Asia selviää digitaalisen transformaation konsulttiyhtiö Goforen tutkimuslaitos Verianilla teettämästä selvityksestä. 15 yhteiskunnallisesti merkittävän johtajan ja johtavan asiantuntijan haastatteluihin perustuva selvitys tunnistaa viisi jännitettä, jotka haastavat suomalaisen yhteiskunnan luottamuspohjaa juuri nyt. Selvitys nostaa keskiöön kysymyksen, kuka johtaa kokonaisturvallisuuden kulttuuria Suomessa.

Gofore myy Huld-yrityskaupan mukana tulleen tuotesuunnitteluliiketoiminnan CoE Groupille22.6.2026 10:34:08 EEST | Tiedote

Digitaalisen muutoksen asiantuntijayhtiö Gofore on sopinut myyvänsä viime syksynä ostamansa Product Design & Technical Documentation -liiketoiminnan suomalaiselle energia- ja teollisuusalan suunnittelu- ja konsultointiyritys CoE Groupille. Kaupan kohteena oleva liiketoiminta on ennen kaupan toteutusta osa Huld Oy:tä. Huld Oy:ssä on vireillä osittaisjakautuminen, jonka seurauksena tämä liiketoiminta yhtiöitetään omaksi yhtiökseen. Se kattaa teollisuuden ja puolustussektorin fyysisten tuotteiden ja laitekokonaisuuksien suunnittelun ja teknisen dokumentaation ja työllistää noin 120 asiantuntijaa.

Gofore sells product design business acquired with Huld transaction to CoE Group22.6.2026 10:34:08 EEST | Press release

Digital transformation expert company Gofore has agreed to sell the Product Design & Technical Documentation business, acquired last autumn, to the Finnish energy and industry design and consulting company CoE Group. The business being sold is part of Huld Oy before the transaction is completed. Huld Oy is undergoing a partial demerger, after which this business will be incorporated as its own company. It covers the design and technical documentation of physical products and device assemblies for industry and the defense sector, employing about 120 experts.

Gofore kahdesti SuomiAreenan lavoilla: Teemoina digiarjen turvallisuus ja tekoäly johtajana10.6.2026 11:59:41 EEST | Tiedote

Digitaalisen muutoksen konsulttiyhtiö Gofore osallistuu tänäkin vuonna Porin SuomiAreenan keskusteluihin ajankohtaisten yhteiskunnallisten kysymysten äärellä. Panelisteina kahdella eri lavalla nähdään Goforen toimitusjohtaja Mikael Nylund sekä Goforen viime aikoina kasvaneen puolustus- ja turvallisuusliiketoiminnan johtaja Markus Asikainen. SuomiAreenan tämän vuoden pääteemana on luottamus.

Tutkimus: Julkishallinnon digitalisaation kehitys kriisissä – 15 huippujohtajaa vaatii kansallista digistrategiaa yli hallituskausien11.5.2026 08:30:10 EEST | Tiedote

Suomen julkishallinnon ylin johto katsoo, että digitalisaation kehitys etenee julkisella sektorilla liian hitaasti. Digitalisaation ykkösmaana tunnettua Suomea uhkaa jääminen jälkeen kehityksessä. Päällekkäistä kehitystyötä tehdään siiloissa, tekoälyn käyttöönotto takkuaa ja samat kysymykset ratkaistaan kymmenellä eri tavalla tai jätetään ratkaisematta. Suomeen tarvitaan kansallinen ja poikkihallinnollinen toimitusyksikkö, jolla on mandaatti toteuttaa digihankkeita organisaatiorajojen ja hallituskausien yli. Tiedot käyvät ilmi Goforen teettämästä tutkimuksesta, jossa syvähaastateltiin 15 julkishallinnon eturivin johtajaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye