Pirkanmaan hyvinvointialue

Aluehallitukselle esitetään sairaalapalveluja koskevia yhteistoimintaneuvotteluja

8.10.2025 15:04:59 EEST | Pirkanmaan hyvinvointialue | Tiedote

Jaa

Työnantaja esittää, että sairaalapalvelujen palvelulinjalla aloitettaisiin tuotannollisiin ja taloudellisiin syihin perustuvat yhteistoimintaneuvottelut 20.10.2025. Yhteistoiminnan tarkoituksena on kuulla henkilöstöä ja etsiä yhdessä keinoja kustannusten alentamiseksi. Esitystä neuvottelujen käynnistämisestä käsitellään ylimääräisessä aluehallituksen kokouksessa 13.10.2025. 

Sairaalapalvelujen palvelulinjan kustannukset ovat kasvaneet odotettua enemmän. Sen vuoksi ensi vuoden talousarvion valmistelu edellyttää lisätoimia. Henkilöstömenoihin kohdistuvia säästötoimenpiteitä on yhteistoimintalain mukaan käsiteltävä yhteistoiminnassa henkilöstön kanssa ennen kuin aluehallitus tekee lopullisen talousarvioesityksensä aluevaltuustolle. 

Palvelulinjan sopeuttamistarve on yhteensä 18,2 miljoonaa euroa, josta 8,3 miljoonaa euroa on arvioitu liittyvän henkilöstöä koskeviin toimenpiteisiin.

Yhteistoimintaneuvotteluiden tarkoituksena on käsitellä henkilöstön edustajien kanssa työnantajan esityksiä säästöiksi sekä etsiä yhdessä vaihtoehtoja. Keinoja voivat olla esimerkiksi toiminnan tehostaminen sekä uusien toimintatapojen ja -mallien käyttöönotto.

Yhteistoimintaneuvottelut voivat johtaa enintään 350 henkilön palvelussuhteiden irtisanomiseen tai palvelussuhteen olennaisten ehtojen muutoksiin. Neuvottelut koskevat koko palvelulinjan henkilöstöä eli erikoissairaanhoitoa ja lähisairaaloita, lukuun ottamatta kuntoutuksen ja psykososiaalisen tuen vastuualueen työntekijöitä. He ovat jo toisen, aiemmin käynnistetyn yhteistoimintamenettelyn piirissä. Koko sairaalapalvelujen palvelulinjalla työskentelee vajaa 8000 työntekijää.

– Ymmärrämme, että yhteistoimintaneuvottelujen käynnistäminen herättää henkilöstössä huolta. Neuvotteluaika on raskas ja pitkäkestoinen. Yhteistoimintamenettelyn tarkoituksena on kuitenkin kuulla henkilöstöä ja etsiä yhdessä säästökeinoja. Kartoitamme yhdessä kaikki mahdolliset keinot henkilöstön vähentämisen välttämiseksi, sairaalapalvelujen johtaja Markus Paananen toteaa.

Sopeutustoimien taustalla on sairaalapalveluiden odotettua suurempi kustannusten kasvu. Paanasen mukaan tavoitteena on turvata laadukas hoito Pirkanmaan sairaaloissa myös tulevaisuudessa.

– Valmistelemme sopeutustoimet huolellisesti ja tavoitteenamme on, että niiden vaikutukset potilaiden hoitoon olisivat mahdollisimman vähäiset.

Sairaalapalvelujen talouden sopeuttaminen on merkittävä osa hyvinvointialueen vastuullista talouden tasapainottamista tilanteessa, jossa hyvinvointialueen tulee kattaa edellisten vuosien alijäämät lakisääteisessä ajassa.

Yhteistoimintaneuvottelut on tarkoitus aloittaa aikaisintaan 20.10. ja ne kestävät vähintään kuusi viikkoa. Sairaalapalvelujen henkilöstölle on pidetty henkilöstöinfo 8.10. 

Aluehallituksen esityslista verkossa

Yhteyshenkilöt

Pirkanmaan hyvinvointialue

Tarjoamme sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita sekä pelastuspalveluita kaikille pirkanmaalaisille. Toimimme laajasti noin 700 toimipisteessä ja olemme helposti tavoitettavissa myös digitaalisesti. Meillä toimii Suomen toiseksi suurin yliopistollinen sairaala Tays. Tutkimuksella ja koulutuksella tähtäämme tulevaisuuteen, mutta asukkaiden arjessa olemme tässä ja nyt, kaikkina päivinä ja aikoina. Meitä pirhalaisia on noin 20 000,  ja olemmekin Pirkanmaan suurin työyhteisö.

Lisätietoja pirha.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue

Keliakian lääkehoidon kehittämisessä lupaavia tuloksia – Tays mukana tutkimuksessa18.9.2026 09:46:13 EEST | Tiedote

Kansainvälisessä tutkimuksessa saatiin lupaavia tuloksia uudesta keliakian lääkehoidosta. Tutkimukseen osallistui myös pirkanmaalaisia potilaita, jotka kävivät tutkimuskäynneillä Tampereen yliopistollisessa sairaalassa Taysissa. Tulokset vahvistavat toiveita siitä, että gluteenittoman ruokavalion rinnalle voitaisiin tulevaisuudessa kehittää lääkehoitoja keliakiaa sairastaville.

Aluehallitus käynnisti palvelujen muutosten edellyttämät yhteistoimintaneuvottelut sosiaali- ja terveyspalveluissa17.9.2026 11:40:40 EEST | Tiedote

Aluehallitus päätti torstaina käynnistää kohdennetut yhteistoimintaneuvottelut kolmelle sosiaali- ja terveyspalvelujen palvelulinjalle. Neuvottelut perustuvat toiminnan muutoksiin, joita syntyy muun muassa palveluverkkomuutosten, palvelujen kysynnän, vuokrasopimusten päättymisen tai turvallisuussyiden vuoksi. Aluehallitus ei tavoittele neuvotteluilla euromääräisiä säästötavoitteita eikä tavoitteena ole vähentää vakituista henkilöstöä.

Sote-palveluihin suunnitellut muutokset edellyttävät yhteistoimintaneuvotteluja henkilöstön kanssa16.9.2026 16:16:10 EEST | Tiedote

Hyvinvointialueen sosiaali- ja terveyspalveluissa valmistellaan ensi vuodelle muutoksia, jotka perustuvat muun muassa palveluverkkosuunnitelmiin ja voivat vaikuttaa esimerkiksi henkilöstön tehtävänkuviin ja työntekopaikkoihin. Aluehallitukselle esitetään sen vuoksi 17.9. yhteistoimintaneuvotteluja, joilla ei kuitenkaan ole henkilöstön vähennystavoitteita koko hyvinvointialueen tasolla. Neuvotteluihin on koottu yhteen useita toiminnallisia muutostarpeita.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye