Wihurin rahasto jakoi 16,1 miljoonaa euroa – JYU:ssa suurin summa aivoterveyden tutkimukseen
Jenny ja Antti Wihurin rahasto tukee tieteen, taiteen ja yhteiskunnallisen toiminnan aloja. Jyväskylän yliopistoon rahaston apurahaa myönnettiin yhteensä 570 500 euroa, joista 100 000 euroa myönnettiin Eero Haapalan ja hänen työryhmänsä hankkeen tutkimukseen. Yhteensä yliopistossa apurahansaajia oli 20.

Jenny ja Antti Wihurin rahasto jakoi tänä vuonna ennätyssumman 16,1 miljoonaa euroa tieteen (63 %), taiteen (18 %) ja yhteiskunnallisen toiminnan (19 %) aloille apurahoina, palkintoina ja muuna tukena. Tänä vuonna apurahaa myönnettiin 344 yksityishenkilölle tai työryhmälle ja 116 yhteisölle. Jyväskylän yliopistossa apurahansaajia oli 20 ja näiden apurahojen yhteenlaskettu summa oli 570 500 euroa.
Liikuntalääketieteen yliopistonlehtori Eero Haapalan ja hänen työryhmänsä hankkeelle myönnettiin 100 000 euron apuraha. Hankkeessa “Exploring the Role of Life´s Essentials in Brain Health from Childhood to Adulthood" tuotetaan uutta tietoa lasten ja nuorten aivojen hyvinvointia tukevista tekijöistä. Lisäksi tutkitaan, miten varhaisella elintapainterventiolla voidaan tukea aivojen terveyttä lapsuudesta varhaisaikuisuuteen. Tutkimustulokset tarjoavat arvokasta tietoa käytännön toimenpiteille ja terveyspolitiikalle, tukien lasten ja nuorten oppimista ja aivoterveyttä Suomessa.
” Sydänterveys kulkee käsi kädessä aivoterveyden kanssa. Sydänterveys vaikuttaa aivoterveyteen esimerkiksi biologisten, psykososiaalisten ja elintapatekijöiden kautta. Nyt pääsemme tutkimaan laajasti millainen merkitys esimerkiksi kohonneella verenpaineella tai kolesterolilla, ja elintavoilla, kuten liikunnalla ja ravitsemuksella, on lasten ja nuorten aivoterveyden kehittymisessä”, Eero Haapala kertoo.
Apurahojen avulla voidaan muun muassa toteuttaa eri tieteenalojen tutkimusta ja taiteellista työtä, käynnistää hankkeita tai järjestää tapahtumia. Apurahoja myönnetään myös väitöskirjatyöhön, post doc -tutkimukseen tai taiteelliseen työskentelyyn. Jyväskylän yliopistossa kokopäiväisiä apurahoja myönnettiin 18 tutkijalle niin väitöskirjatyöhön kuin muuhun tutkimukseen sekä kahdelle yhteisölle tapahtumien järjestämiseen liittyviin kuluihin.
Liite: Lista apurahansaajista JYU:ssa.
Yhteyshenkilöt
Liisa Harjulaviestintäpäällikkö
Puh:040 805 4403viestinta@jyu.fiLiitteet
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Varhaiskasvatuksen opettajien huolet lasten yksinäisyydestä ja ostrakismista ovat yleisiä9.10.2025 08:36:45 EEST | Tiedote
Kaikilla lapsilla on perustarve kuulua joukkoon ja luoda myönteisiä vertaissuhteita. Tuore tutkimus selvitti varhaiskasvatuksen opettajien havaintoja 5-vuotiaiden lasten yksinäisyyden ja ostrakismin eli sosiaalisen ulossulkemisen kokemuksista.
THE-ranking 2026: Jyväskylän yliopisto säilytti paikkansa maailman huippuyliopistojen listalla9.10.2025 06:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto sijoittui välille 401-500 tutkimuspainotteisia yliopistoja vertailevalla Times Higher Education World University Rankings (THE) -listalla.
Tervetuloa näyttelyn avajaisiin: "Did you know? This is Slovakia"8.10.2025 09:37:31 EEST | Tiedote
Monikielisen akateemisen viestinnän keskus (Movi) kutsuu sinut tutustumaan Slovakiaan! Näyttelyn avaa Slovakian suurlähettiläs Mr. Dušan Krištofík.
Väitös: Kiihdytinlaboratoriossa tehdyt huipputarkat mittaukset paljastavat ydinhajoamisten energiat (Ruotsalainen)7.10.2025 10:15:00 EEST | Tiedote
Jouni Ruotsalainen selvitti ydinfysiikan alan väitöskirjatyössään kolmen ydinhajoamisen Q-arvot mittaamalla emo- ja tytärytimen massaeron Jyväskylän yliopiston kiihdytinlaboratorion JYFLTRAP-kaksois-Penninginloukun avulla. Huipputarkat mittaukset auttavat tulevien neutriinon ominaisuuksia tutkivien kokeiden suunnittelussa.
Lupaavia tutkimustuloksia infrapunasaunan hyödyistä urheilijoille7.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnan tutkimus osoittaa, että infrapunasaunan käyttö harjoituksen jälkeen voi nopeuttaa joukkueurheilijoiden palautumista ja tukea suorituskykyä. Menetelmä vaikuttaa lupaavalta erityisesti tiiviiden ottelukausien aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme