Suomen Toimintaterapeuttiliitto ry

Esihenkilötyö saa toimintaterapeuteilta kiitosta, mutta työpaineet ja eettinen kuormitus huolettavat hyvinvointialueilla

Jaa

Akava Worksin tuore seurantatutkimus osoittaa, että toimintaterapeutit kokevat työolonsa keskimäärin paremmiksi kuin muut sote-ammattilaiset. Samalla huoli asiakasväkivallasta, eettisestä kuormituksesta ja vaikutusmahdollisuuksien heikkenemisestä on edelleen suuri.

Akava Worksin hyvinvointialueiden työolotutkimuksen seurantaraportista Hyvinvointialueille siirtyneiden työntekijöiden työolosuhteet ja työkyky (2024) käy ilmi, että hyvinvointialueilla työskentelevät toimintaterapeutit kokevat työolonsa keskimäärin hieman paremmaksi kuin muiden sote-ammattiryhmien työntekijät. Moni seurantatutkimuksen mittari osoittaa kuitenkin edelleen heikentyvää suuntaa myös toimintaterapeuttien kohdalla.

Asiakasväkivaltaa tai sen uhkaa kokeneiden osuus edelleen hälyttävän suuri

Seurantatutkimuksen mukaan hyvinvointialueilla työskentelevistä toimintaterapeuteista 37 prosenttia on kokenut työssään asiakasväkivaltaa tai sen uhkaa edeltävien 12 kuukauden aikana. Vuoden takaisessa tutkimuksessa vastaava osuus oli 43 prosenttia. Vaikka asiakasväkivaltaa tai sen uhkaa kokeneiden osuus on laskenut hieman vuoden takaisesta, se on edelleen hälyttävän suuri.

– Jo vuosi sitten vaadimme, että työnantajien tulee viimeistään nyt ottaa tosissaan asiakasväkivallan uhka ja ryhtyä välittömästi suunnittelemaan konkreettisia ratkaisuja tilanteen parantamiseksi. Koska prosenttiosuus on edelleen näin suuri, herää kysymys, missä ovat työnantajan ratkaisut asiaan puuttumiseksi? TOIn puheenjohtaja Kirsi Wikman kysyy.

Eettistä kuormitusta kokevien toimintaterapeuttien osuus ei ollut merkittävästi muuttunut edelliseen työolotutkimukseen verrattuna: osuus oli nyt 15 prosenttia, kun se aiemmassa tutkimuksessa se oli 18 prosenttia. Lukema herättää huolta, sillä ammattieettisen kuormituksen takana on yleensä tilanteita, joissa toimintaterapeutti joutuu toimimaan arvojen, normien tai sääntöjen vastaisesti. Toimintaterapeuteilla on korkea ammattietiikka ja sitä vastoin toimiminen heikentää työhyvinvointia.

Kokemukset mahdollisuuksista vaikuttaa muutoksiin omassa työssä heikentyneet vuosi vuodelta

Toimintaterapeuttien kokemukset siitä, että heillä ei ole vaikutusmahdollisuuksia muutoksiin työssään, ovat lisääntyneet vuosi vuodelta (ennen hyvinvointialueita 30 %, edellisessä työolotutkimuksessa 33 % ja nyt seurantatutkimuksessa 38 % vastaajista). 
Myös kokemukset työpaineista ovat lisääntyneet merkittävästi ja vastaavasti kokemus työn hallittavuudesta heikentynyt. Tämän lisäksi toimintaterapeuttien huoli työmäärän kasvamisesta yli oman sietokyvyn on pysynyt seurantatutkimuksessa lähes muuttumattomana (viime vuoden työolotutkimuksessa 39 % vastaajista, seurantatutkimuksessa 38 %).

Hyvinvointialueiden aloituksen jälkeen palvelurakenteita on muokattu laajasti monella hyvinvointialueella, palveluverkkoja on järjestelty uudelleen ja palveluiden kriteerejä on yhdenmukaistettu. Näiden seurauksena myös toimintaterapeuttien työnkuvat ovat laajentuneet esimerkiksi terapiajaksojen tuottamiseen. Tämä näkyy todennäköisesti työolotutkimuksen heikentyneissä tuloksissa.

Lähityöyhteisön tuki ja oikeudenmukaisuuden tunne vahvistavat työhyvinvointia

Tutkimusaineiston perusteella toimintaterapeutit kokevat, että lähityöyhteisön kanssa toimiminen sekä esihenkilön toiminnan oikeudenmukaisuus ovat hyvällä tasolla.

– Nämä ovat erittäin hyviä tuloksia, koska ne myös todennäköisesti tukevat myös toimintaterapeuttien työhyvinvointia, Wikman toteaa.

Organisaation päätöksenteon oikeudenmukaiseksi kokevien toimintaterapeuttien osuus on kasvanut maltillisesti 27 prosentista 33 prosenttiin. Wikman ei ole pienestä lukemasta yllättynyt, ja esittää siihen liittyen huolensa muutosvauhdista.

– Jäsenistöltämme tulleiden yhteydenottojen perusteella tämäntyyppinen lukema oli varsin odotettu. Hyvinvointialueilla on käyty yt-neuvotteluja, osalla useitakin, ja isoja muutoksia on tehty tiukalla aikataululla. Nyt on keskeistä luoda hyvinvointialueille vakautta ja varmistaa, että toimintaterapeutit tulevat kuulluksi ja voivat vaikuttaa toimintaterapiapalveluja koskevin muutosten suunnitteluun ja päätöksentekoon, Wikman painottaa.

Tietoa tutkimuksesta

Työterveyslaitoksen Akava Worksille toteuttama raportti Hyvinvointialueille siirtyneiden työntekijöiden työolosuhteet ja työkyky (2024)  julkaistiin 8.10.2025. Raportti on jatkoa viime vuonna julkaistulle työolotutkimukselle. Seurantatutkimukseen vastasi yhteensä lähes 400 toimintaterapeuttia eri hyvinvointialueilta. Tutkimusaineisto oli kolmiosainen, ja siinä verrattiin aikaa ennen hyvinvointialueiden aloittamista ja tilannetta hyvinvointialueiden aloittamisen jälkeen. Tutkimuksessa ei seurattuja samoja yksittäisiä työntekijöitä eikä kaikissa aineistoissa ollut tarkastelussa samoja hyvinvointialueita. Kyselytutkimus suunnattiin vain osalle hyvinvointialueista, joten se ei edusta kattavasti koko Suomea. 

Lisätietoja:

Kirsi Wikman, puheenjohtaja
p. 040 825 3107
Sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi(a)toimintaterapeuttiliitto.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

TOIn puheenjohtaja Kirsi Wikman
TOIn puheenjohtaja Kirsi Wikman
Teemu Toikka
Lataa

Tietoa julkaisijasta

Toimintaterapeuttiliitto on akavalainen ammattiliitto, jossa on noin 3000 jäsentä. Liiton tarkoitus on toimintaterapeuttien ja toimintaterapia-alan opiskelijoiden yhteisönä ja ammattijärjestönä valvoa toimintaterapeuttien ammatillisia, oikeudellisia, palkkauksellisia ja yhteiskunnallisia etuja, vaikuttaa heidän ammattitaitonsa kehittymiseen ja asiantuntemuksensa hyödyntämiseen sekä edistää toimintaterapian ja kuntoutuksen kehittämistä Suomessa ja kansainvälisesti.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Toimintaterapeuttiliitto ry

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye