Adlercreutz edusti Suomea korkean tason YK-konferenssissa New Yorkissa
RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz edusti Suomea YK:n päämajassa New Yorkissa järjestetyssä konferenssissa, joka käsitteli Rohingya-muslimien ja muiden vähemmistöjen tilannetta Myanmarissa. Suomi on yli kymmenen vuoden ajan tukenut Myanmarin rauhanponnisteluja ja meillä oli keskeinen rooli konferenssin järjestämisessä.

– Maailmassa on monia kriisejä ja konflikteja, jotka ehkä jäävät hieman unohduksiin, ja Myanmarin konflikti on yksi niistä. Sen jälkeen kun sotilasjuntta otti vallan vuonna 2021, noin 22 miljoonaa ihmistä on humanitaarisen avun tarpeessa. Miljoona Rohingya-muslimia – vainottu ja syrjitty vähemmistö, joka on kotoisin Myanmarin Rakhinen alueelta – elää nykyään maailman suurimmassa pakolaisleirissä Cox’s Bazarissa Bangladeshissa. Ihmisoikeuksia loukataan, ja väkivalta on arkipäivää. Tätä taustaa vasten oli erityisen inspiroivaa kuulla nuorten vahva viesti. Siitä huolimatta, että he kasvavat hyvin vaikeissa olosuhteissa, heillä on toivoa ja tahtoa saada aikaan muutosta, Adlercreutz sanoo.
– Oli arvokasta, että nuorilla oli niin näkyvä rooli konferenssissa. Nämä nuoret ovat kasvaneet julmuuksien ja väkivallan keskellä, eläneet pakolaisleirin arkea ja yrittävät nyt löytää tien ulos kriisistä sekä rakentaa tulevaisuutta maalleen. Koulutuksella on tässä keskeinen merkitys – se on edellytys vakaalle yhteiskuntakehitykselle ja kaikkien yhdenvertaisille mahdollisuuksille, Adlercreutz sanoo.
New Yorkin-vierailunsa aikana Adlercreutz tapasi myös YK:n Myanmarin-erityislähettilään Julie Bishopin sekä Suomen kunniakonsulin Pohjois-Dakotassa, Kirsten Baeslerin, joka on nimitetty ehdolle Yhdysvaltain apulaisopetusministeriksi. Lisäksi Adlercreutz vieraili Governor’s Islandilla sijaitsevassa Harbor Schoolissa, merenkulkuun liittyviä opintoja painottavassa high schoolissa. Oppilaat voivat esimerkiksi oppia sukeltamaan, ajamaan veneitä ja korjaamaan aluksia osana tavallista opetustaan.
– On sekä antoisaa että hauskaa vierailla kouluissa myös Suomen ulkopuolella. Vaikka järjestelmämme eroavat toisistaan, on arvokasta vaihtaa ajatuksia – ja aina voi oppia toisilta. Keskustelimme esimerkiksi kokemuksista kännykkäkiellosta oppituntien aikana – käytäntö, joka on otettu käyttöön myös Harbor Schoolissa – sekä sosioemotionaalisten taitojen merkityksestä, eli kyvystä ymmärtää ja ilmaista omia tunteitaan, Adlercreutz kertoo.
– Empatia ja halu ymmärtää toisiamme ovat asioita, joita tämän päivän maailmassa tarvitaan – niin koulussa, yhteiskunnassa yleensä kuin maailmanpolitiikassakin, Adlercreutz sanoo.
Yhteyshenkilöt
Crista Grönroosspecialmedarbetare, erityisavustaja (Anders Adlercreutz)
Puh:050 441 4257Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Ingo: Riksdagen öppnar upp spelmarknaden och inför ett licensbaserat system5.12.2025 13:20:33 EET | Pressmeddelande
Riksdagens förvaltningsutskott har idag godkänt betänkandet om den nya penningspelslagen, vilket innebär att Finland från och med 1 juli 2027 går över till ett licensbaserat system och delvis slopar Veikkaus monopol.
Starkt engagemang för närservice1.12.2025 20:05:11 EET | Pressmeddelande
Fullmäktige i Österbottens välfärdsområde godkände idag budgeten för 2026 samt verksamhets- och ekonomiplanen för 2027-2028. SFP-gruppens ordförande Kim Yli-Pelkola konstaterade i sitt gruppanförande att det finns ett starkt engagemang för närservice inom gruppen.
Vahva sitoutuminen lähipalveluihin1.12.2025 20:05:11 EET | Tiedote
Pohjanmaan aluevaltuusto hyväksyi tänään vuoden 2026 talousarvion sekä vuosien 2027–2028 toiminta- ja taloussuunnitelman. SFP-ryhmän puheenjohtaja Kim Yli-Pelkola totesi ryhmän puheenvuorossaan, että ryhmässä on vahva sitoutuminen lähipalveluihin.
Norrback, Ollikainen och Ingo - Skriftligt spörsmål om skyddsjakt på trana28.11.2025 13:46:33 EET | Pressmeddelande
Riksdagsledamöterna Anders Norrback (SFP), Mikko Ollikainen (SFP), Christoffer Ingo (SFP) lyfter i ett gemensamt spörsmål effektivare åtgärder för att hantera de växande skador som tranor orsakar på jordbruksgrödor. I ett skriftligt spörsmål som Norrback lämnat in till regeringen pekar de på att dagens dispensmodell för skyddsjakt är för långsam, oförutsägbar och ofta otillräcklig för att praktiskt skydda grödor.
Norrback, Ollikainen ja Ingo – Kirjallinen kysymys kurjen kannanhoidosta ja poikkeusluvista28.11.2025 13:46:33 EET | Tiedote
Kansanedustajat Anders Norrback (RKP), Mikko Ollikainen (RKP) ja Christoffer Ingo (RKP) nostavat yhteisessä kirjallisessa kysymyksessään esiin tarpeen tehostaa toimia, joilla puututaan kurkien maataloudelle aiheuttamiin kasvaviin vahinkoihin. Norrbackin hallitukselle jättämässä kysymyksessä todetaan, että nykyinen poikkeuslupajärjestelmä on hidas, ennakoimaton ja usein käytännössä riittämätön viljelykasvien suojelemiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme