Arkkitehtuuri- ja designmuseo

Carson Chan nimitetty Arkkitehtuuri- ja designmuseon kuratoriaaliseksi johtajaksi

20.10.2025 10:00:00 EEST | Arkkitehtuuri- ja designmuseo | Tiedote

Jaa

Carson Chan on nimitetty Arkkitehtuuri- ja designmuseon kuratoriaaliseksi johtajaksi (Director of Curatorial Affairs). Chan siirtyy tehtävään New Yorkin Museum of Modern Artista (MoMA), missä hän on toiminut arkkitehtuurin ja muotoilun kuraattorina sekä Emilio Ambasz -instituutin johtajana.

Carson Chan
Carson Chan Anni Koponen

Uudessa tehtävässään Carson Chan vastaa arkkitehtuuri- ja designmuseon sisällöllisestä ohjelmistosta ja toteutuksesta. Hänen vastuulleen kuuluvat laajasti museon sisällöllinen toiminta, kuten näyttelyt, kokoelmat, tutkimus, julkaisut ja yleisötyö. Chan aloittaa tehtävässään tammikuussa 2026. Hän on myös keskeisessä roolissa arkkitehtuuri- ja designmuseon kehityksessä kohti museon uutta kotia, joka avautuu Helsingin Eteläsatamassa vuonna 2030.

“Tavoitteemme on luoda arkkitehtuurin ja designin pohjoismainen edelläkävijämuseo, joka on innostava, monialainen ja uudella tavalla ajatteleva. Carson Chanin laaja asiantuntemus ja visionäärinen työ tukevat museomme tavoitetta saavuttaa monimuotoisia ja kansainvälisiä yleisöjä. On ilo toivottaa hänet tervetulleeksi tiimiimme”, sanoo museonjohtaja Pilvi Kalhama.

”On ainutlaatuinen etuoikeus päästä käsittelemään aikamme yhteiskunnallisia ja ekologisia haasteita arkkitehtuurin ja muotoilun keinoin uudessa museossa. Haluan jatkaa Suomen arvostettua arkkitehtuuri- ja muotoiluperinnettä ja nähdä tulevan museon kansainvälisenä suunnannäyttäjänä, joka ei ainoastaan esittele näitä aloja, vaan myös aktiivisesti muokkaa niiden tulevaisuutta”, toteaa Carson Chan.

“Työtämme ohjaa tieto muutoksen välttämättömyydestä, rohkea innovointi ja perusteellinen tutkimustyö. Itseäni motivoi halu laajentaa arkkitehtuurin ja muotoilun tarinaa uusilla ja osallistavilla näkökulmilla sekä vaikuttaa näin nykykulttuurin muotoutumiseen”, Chan jatkaa.

Chan on toiminut MoMAssa myös kestävän kehityksen työryhmässä, joka vastaa museon energiatehokkuuden ja hiilidioksidipäästöjen vähentämisestä. Hän on edistänyt monialaista keskustelua rakennetun ja luonnonympäristön suhteesta näyttelyiden, tutkimushankkeiden ja yleisöohjelmien kautta. Chanin kuratoimista näyttelyistä esimerkiksi Emerging Ecologies: Architecture and the Rise of Environmentalism (MoMA, 2023) sai laajaa kansainvälistä huomiota.

Chanin ura alkoi Berliinissä vuonna 2006, kun hän perusti yhdessä Fotini Lazaridou-Hatzigogan kanssa kokeellisen, poikkitieteelliseen vuoropuheluun kannustavan PROGRAM-projektitilan. Hän on sen jälkeen toiminut yhteiskuraattorina esimerkiksi Marrakech Biennalessa (2012) ja pääkuraattorina Biennial of the Americasissa (Denver, 2013).

Chan on seurattu arkkitehtuurin alan vaikuttaja, puhuja ja tuottelias kirjoittaja, jonka tekstejä on julkaistu useissa kansainvälisissä taide- ja arkkitehtuurijulkaisuissa sekä taitelija- ja arkkitehtimonografioissa. Hänen työskentelytavalleen on luonteenomaista osallistaa laajasti erilaisia yleisöjä ja mahdollistaa ajankohtaista keskustelua. Hän on valmistunut arkkitehdiksi Cornellin yliopistosta, suorittanut maisterin tutkinnon Harvardin Graduate School of Designissa ja tekee väitöskirjatutkimusta Princetonin yliopistossa ympäristöliikkeen ja sodanjälkeisen akvaariorakentamisen suhteesta Yhdysvalloissa.

Uusi Arkkitehtuuri- ja designmuseo

Helsinkiin suunnitteilla olevan uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon odotetaan avautuvan Eteläsataman Makasiinirannassa 2030. Museolle toteutettavasta uudisrakennuksesta järjestetyn kansainvälisen suunnittelukilpailun tulokset julkaistiin syyskuussa 2025. Museoarkkitehtuuristaan tunnettu suomalainen JKMM Arkkitehdit valittiin voittajaksi ehdotuksellaan ‘Kumma’. Museon uuden kodin tavoitteena on luoda puitteet kansainvälisen huipputason museotoiminnalle.

Helsingin kaupunki ja Suomen valtio ovat kumpikin sitoutuneet tukemaan museon perustamisesta vastaavaa Suomen arkkitehtuuri- ja designmuseosäätiötä 60 miljoonan euron pääomalahjoituksin. Tukensa uudelle museolle on antanut myös joukko yksityisiä säätiöitä ja rahastoja. Museon perustajakumppaneita ovat Jane ja Aatos Erkon säätiö, Suomen Kulttuurirahasto, Svenska kulturfonden, Saastamoisen säätiö, Suomen taideteollisuusyhdistyksen 100-vuotissäätiö sekä nyt viimeisimpänä Jenny ja Antti Wihurin rahasto.

Uuden museon avautumiseen asti Arkkitehtuuri- ja designmuseo toimii osoitteessa Korkeavuorenkatu 23. Syksyn ohjelmassa ovat muun muassa uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailun antia esittelevä Torille! -näyttely sekä syksyn päänäyttely, Pako Muumilaaksoon, jossa Tove Janssonin todellisia ympäristöjä tarkastellaan suhteessa muumilaakson tiloihin ennennäkemättömällä tavalla. Tutustu ajankohtaisiin näyttelyihin: admuseo.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Carson Chan
Carson Chan
Anni Koponen
Lataa
Carson Chan
Carson Chan
Anni Koponen
Lataa
Carson Chan
Carson Chan
Anni Koponen
Lataa
Carson Chan
Carson Chan
Anni Koponen
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Arkkitehtuuri- ja designmuseo
Korkeavuorenkatu 23
00130 Helsinki

Avoinna:
Ma: suljettu
Ti: 11–20
Ke–su: 11–18

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Arkkitehtuuri- ja designmuseo

Arkkitehtuuri- ja designmuseon kesän uutuusnäyttely ottaa hyvinvoinnin näkökulman Aino, Alvar ja Elissa Aallon työhön4.6.2026 10:30:00 EEST | Tiedote

Arkkitehtuuri- ja designmuseon kesän uutuusnäyttely Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot tarkastelee Aino, Alvar ja Elissa Aallon suunnittelua hyvinvoinnin näkökulmasta ja nostaa esiin, kuinka vahva hyvinvointiajattelu erotti Aallot aikalaissuunnittelijoista. Näyttely kutsuu katsomaan klassikoita uudesta näkökulmasta ajassa, jossa etsimme kestäviä tapoja elää ja voida hyvin.

Mediainbjudan: Pressvisning för utställningen Aalto Design – Former av välbefinnande torsdagen den 4 juni kl. 9–10 på Arkitektur- & designmuseet20.5.2026 08:46:04 EEST | Pressinbjudan

Arkitektur- & designmuseets nya sommarutställning Aalto Design – Former av välbefinnande behandlar Aino, Alvar och Elissa Aaltos formgivning ur välbefinnandets perspektiv och visar hur deras starka fokus på välmående skilde dem från samtida formgivare. Utställningen ger möjlighet att se klassiker ur ett nytt perspektiv i en tid då vi söker hållbara sätt att leva och må bra. Varmt välkommen till utställningens pressvisning! Utställningens kuratorer och konstnären Ilona Sagar, som står bakom videoverket Other Actors, medverkar vid tillfället.

KUTSU medialle: Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot -näyttelyn lehdistötilaisuus to 4.6. klo 9–10 Arkkitehtuuri- ja designmuseossa20.5.2026 08:46:04 EEST | Kutsu

Arkkitehtuuri- ja designmuseon kesän uutuusnäyttely Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot tarkastelee Aino, Alvar ja Elissa Aallon perintöä hyvinvoinnin näkökulmasta ja nostaa esiin, kuinka vahva hyvinvointiajattelu erotti Aallot aikalaissuunnittelijoista. Näyttely kutsuu katsomaan klassikoita uudesta näkökulmasta ajassa, jossa etsimme kestäviä ja inhimillisiä tapoja elää ja voida hyvin. Lämpimästi tervetuloa näyttelyn lehdistötilaisuuteen! Näyttelyn kuraattorit ja Other Actors -videoteoksen taiteilija Ilona Sagar ovat paikalla tilaisuudessa.

Den breda retrospektiva utställningen över Kaj Franck cirkulerar mellan sju muséer i Japan – Arkitektur & designmuseet deltar i produktionen av den ambulerande utställningen24.4.2026 13:00:00 EEST | Pressmeddelande

Retrospektiven Kaj Franck – Timeless Finland Design visar upp Kaj Francks produktion på ett unikt vidsträckt sätt i Japan. Utställningen som är producerad av Asahi Shimbun tillsammans med Arkitektur & designmuseet följer hur Francks karriär utvecklade sig från de tidigaste arbetena till den sena produktionen. Utställningen lägger särskild tonvikt vid Francks förhållande till den japanska kulturen, som granskas genom Francks tre resor till Japan. På utställningen visas över 250 verk ur Arkitektur & designmuseet samlingar. För museets del har som kurator för utställningen verkat utställningskurator Harry Kivilinna.

Kaj Franckin laaja retrospektiivi kiertää seitsemässä museossa Japanissa – Arkkitehtuuri- ja designmuseo mukana kiertonäyttelyn tuotannossa24.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote

Kaj Franck – Timeless Finland Design -retrospektiivi esittelee Kaj Franckin tuotantoa ainutkertaisessa laajuudessa Japanissa. Asahi Shimbunin yhdessä Arkkitehtuuri- ja designmuseon kanssa tuottama näyttely seuraa Franckin urakehitystä varhaisista töistä myöhäistuotantoon. Erityisenä painotuksena näyttelyssä on Franckin suhde japanilaiseen kulttuuriin, jota tarkastellaan Franckin kolmen Japanin matkan kautta. Näyttelyssä on esillä yli 250 teosta Arkkitehtuuri- ja designmuseon kokoelmista. Museon puolesta kuraattorina näyttelyssä on toiminut näyttelykuraattori Harry Kivilinna.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye