Tyttöjen mielenterveyden kriisi on tasa-arvokysymys – tarvitaan sukupuolitietoisia toimia nyt
10.10.2025 07:00:00 EEST | Naisjärjestöjen Keskusliitto ry | Tiedote
Maailman mielenterveyspäivää vietetään 10. lokakuuta ja kansainvälistä tyttöjen päivää heti sen jälkeen 11. lokakuuta. Nämä kaksi tärkeää teemapäivää kietoutuvat Suomessa surullisella tavalla yhteen: tyttöjen mielenterveys on kriisissä.

Tytöt ja nuoret naiset raportoivat poikia useammin mielenterveysongelmista ja käyttävät enemmän mielenterveyspalveluita. Sateenkaaritytöt ja -nuoret kohtaavat lisäksi syrjintää ja vähemmistöstressiä, mikä kasvattaa riskiä pahoinvointiin.
Vuoden 2023 kouluterveyskyselyn mukaan noin kolmannes tytöistä kokee toimintakykyä heikentävää ahdistuneisuutta tai masennusta. Vammaisilla ja toimintarajoitteisilla tytöillä on kuusinkertainen todennäköisyys kokea kohtalaista tai vaikeaa ahdistuneisuutta.
-Tyttöjen mielenterveyden heikkeneminen on vakava yhteiskunnallinen ja tasa-arvoon kytkeytyvä ilmiö, jota ei voi ohittaa. Tarvitaan sukupuolitietoista päätöksentekoa ja konkreettisia toimia, linjaa Naisjärjestöjen Keskusliiton puheenjohtaja Silvia Modig.
Neurokirjon ja ADHD:n kohdalla tytöt jäävät usein väliinputoajiksi, koska diagnoosimenetelmät perustuvat poikien tutkimuksiin. ADHD diagnosoidaan miehillä keskimäärin 18,5-vuotiaana, mutta naisilla vasta 30-vuotiaana. Hoitamattomana neurokirjon piirteet voivat johtaa masennukseen, ahdistukseen ja syrjäytymisriskiin.
Myös itsetuhoisuus on kasvanut hälyttävästi. HUSin tilastojen mukaan teini-ikäisten tyttöjen lääkemyrkytystapaukset ovat moninkertaistuneet vuoden 2017 jälkeen. Tämä kertoo rakenteellisista ongelmista: palveluiden riittämättömyydestä, sukupuolitietoisuuden puutteesta ja kasvavasta paineesta, jota tytöt kokevat arjessaan.
Naisjärjestöjen Keskusliitto vaatii toimia tyttöjen puolesta;
- Terapiatakuu koko väestölle on toteutettava viipymättä. Jokaisella on oltava oikeus päästä kohtuullisessa ajassa vaikuttavaan psykososiaaliseen hoitoon.
- Itsemurhien ehkäisytyössä on tunnistettava sukupuolten väliset erot ja kehitettävä toimia, jotka vastaavat tyttöjen ja nuorten naisten tarpeisiin.
- Syömishäiriöiden hoitoa on vahvistettava ja hoitoon pääsyä nopeutettava.
- Neurokirjon tyttöjen ja naisten tunnistamista ja tukea on parannettava sukupuolitietoisella diagnostiikalla ja hoidolla.
- Kansallisen mielenterveysstrategian on tunnistettava sukupuolittuneet ilmiöt. Sukupuolineutraalius ei riitä, kun todellisuus ei ole neutraali.
- Hyvinvointialueiden rahoitusta on vahvistettava laadukkaiden ja saavutettavien palvelujen turvaamiseksi.
-Tytöt tarvitsevat nyt tekoja, eivät juhlapuheita. Jotta huomisen tytöt voivat elää terveemmässä ja tasa-arvoisemmassa maailmassa, he tarvitsevat meitä kaikkia liittolaisiksi jo tänään, summaa Modig.
Lähteet kannanotossa: Peking+30-kansalaisjärjestöraportti
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Salla KajanmaaViestinnän asiantuntijaNaisjärjestöjen Keskusliitto
Puh:0105829664salla.kajanmaa@naisjarjestot.fiLinkit
Naisjärjestöjen Keskusliitto
Naisjärjestöjen Keskusliitto – Kvinnoorganisationernas Centralförbund ry (NJKL) on vuonna 1911 perustettu feministinen nais- ja tasa-arvojärjestöjen kattojärjestö, joka edistää ihmisoikeuksia, sukupuolten tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta.
Olemme poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton, rohkea kannan ottaja, joka tuo jäsenjärjestöjen äänet yhteen ja jonka toiminta ja päätöksenteko on avointa, osallistavaa ja heijastaa jäsenistön moninaisuutta.
Vaikuttamistyömme pohjautuu aina luotettavaan, tutkittuun tietoon ja ihmisoikeussopimusten velvoitteiden edistämiseen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naisjärjestöjen Keskusliitto ry
Naistenpäivän marssin osallistujamäärä kaksinkertaistui viime vuodesta - jopa 20 000 ihmistä marssi Helsingin halki vaatien konkreettisia toimia tasa-arvon ja naisten ja tyttöjen oikeuksien edistämiseksi8.3.2026 18:31:07 EET | Tiedote
Poliisin arvion mukaan jopa 20 000 ihmistä osallistui sunnuntaina 8.3. Helsingissä järjestettyyn Naistenpäivän marssiin. UN Women Suomi, Naisasialiitto Unioni ja Naisjärjestöjen Keskusliitto järjestivät marssin sukupuolten tasa-arvon sekä kaikkien naisten, tyttöjen ja vähemmistöjen ihmisoikeuksien puolustamiseksi. Mukana marssilla oli yli 80 muuta kansalaisjärjestöä ja ammattiliittoa.
Naistenpäivän marssi 2026 – marssimme kaikkien naisten, tyttöjen ja vähemmistöjen ihmisoikeuksien ja tasa-arvon puolesta3.3.2026 17:47:53 EET | Tiedote
Naistenpäivän marssi järjestetään Helsingissä sunnuntaina 8.3.2026, kansainvälisenä naistenpäivänä. Pääministeri Petteri Orpo osallistuu tilaisuuteen Kansalaistorilla, missä pääministerille esitellään vetoomus, joka vaatii konkreettisia tekoja naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamiseksi. Vetoomuksen pääministerille esittelevät vuonna 2024 raiskatun ja murhatun valkeakoskelaisen Vendin perheenjäsenet sekä Oikeutta Vendille -liikkeen perustajat, Vilma Salminen ja Saara Salminen.
Naiset ovat nyt orjia Afganistanissa – sukupuoliapartheidiin on puututtava27.2.2026 12:32:10 EET | Tiedote
Afganistanin Taleban-hallinnon uusi säädös syventää naisten ja tyttöjen järjestelmällistä sortoa ja laillistaa väkivallan. Kansainvälisen yhteisön on tunnustettava tilanne sukupuoliapartheidina ja ryhdyttävä välittömiin toimiin.
Eduskunta ei ole työelämässä poikkeus – häirintään pitää puuttua16.1.2026 11:44:57 EET | Tiedote
Epäasiallista käyttäytymistä ja seksuaalihäirintää tapahtuu työelämässä edelleen valitettavan laajasti. Pahimmillaan häirintä tulee johtavalta tasolta, eli sieltä, missä olisi valta ja vastuu siihen puuttua. Näin on myös nyt esiin nousseessa eduskuntaa koskevassa häirintäkeskustelussa.
Vuosikokouksen julkilausuma: Pakottava kontrolli pitää kriminalisoida13.11.2025 18:41:01 EET | Tiedote
Pakottava kontrolli tarkoittaa pitkään jatkuvaa äärimmäistä henkistä väkivaltaa, jossa ihminen pakottaa toisen määräysvaltaansa. Nykyinen rikoslaki ei huomioi henkistä väkivaltaa jatkuvina tekoina, saati pitkään jatkuvan kontrollin kasautuvia vaikutuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme