Helsingin seudun kauppakamari

Kohtaanto-ongelma kärjistyy Helsingin seudulla – jopa 46 prosenttia alueen yrityksistä kokee pulaa osaavasta työvoimasta

Jaa

Tiedotteesta on tehty korjaustiedote 14.10. kello 11.23: https://www.sttinfo.fi/tiedote/71527114/korjaustiedote-kohtaanto-ongelma-karjistyy-helsingin-seudulla-jopa-46-prosenttia-alueen-yrityksista-kokee-pulaa-osaavasta-tyovoimasta?publisherId=26487429&lang=fi

Jopa 46 prosenttia Helsingin seudun yrityksistä kokee pulaa tai paljon pulaa osaavasta työvoimasta, käy ilmi Helsingin seudun kauppakamarin jäsenyrityksille tehdystä kyselystä. Yritysten kokema osaajapula Helsingin seudulla on nopeasti kroonistunut. Vielä keväällä pulaa tai paljon pulaa osaavasta työvoimasta koki 35 prosenttia alueen yrityksistä.

Pula osaajista pahenee, vaikka työvoiman tarjontaa on enemmän kuin aikoihin. Tässä on kyse vakavasta rakenteellisesta ongelmasta, johon on löydettävä nopeasti ratkaisuja”, sanoo johtava asiantuntija Riikka Vataja Helsingin seudun kauppakamarista. 

33 prosenttia kyselyyn vastanneista yrityksistä kokee, että työvoiman saatavuus on tasapainossa ja 20 prosenttia, että osaavasta työvoimasta on ylitarjontaa.

Onko yrityksenne tarvitsemaa osaavaa työvoimaa saatavilla tällä hetkellä? Pulaa tai paljon pulaa vastanneiden osuus
Onko yrityksenne tarvitsemaa osaavaa työvoimaa saatavilla tällä hetkellä? Pulaa tai paljon pulaa vastanneiden osuus

Työttömyystilanne Uudellamaalla on pahentunut nopeasti. Työttömien määrä alueella elokuussa on kasvanut vajaan kuudenneksen viime vuoden samaan ajankohtaan verrattuna. Kuitenkin yritykset Helsingin seudulla kokivat pulaa osaavasta työvoimasta enemmän kuin kertaakaan sitten syksyn 2023. Kohtaanto-ongelma on Helsingin seudulla kroonistunut. Kun Helsingin seudun yrityksistä 46 prosenttia koki pulaa osaavasta työvoimasta, muun Suomen yrityksistä pulaa koki 35 prosenttia.

”Osaajapulaa kokeneiden yritysten osuus on aiemmin noudattanut tuttua kaavaa: pula osaajista kasvaa työvoiman kysynnän kasvaessa ja helpottaa, kun työvoiman kysyntä vähenee. Nyt näin ei ole: työttömyyden kasvaessa pulaa kokeneiden vastaajien osuus ei ole kääntynyt laskuun, vaan päinvastoin noussut. Tilanne koskee erityisesti Uuttamaata”, sanoo johtava asiantuntija Riikka Vataja Helsingin seudun kauppakamarista.

Kyselyyn vastanneista Helsingin seudun yrityksistä 34 prosenttia kertoo rekrytointitarpeensa kasvavan seuraavan puolen vuoden aikana. Merkittävää kasvua rekrytointeihin odottaa kuitenkin vain kolme prosenttia vastaajista. 58 prosentilla rekrytointitarve pysyy samalla tasolla kuin nyt ja yhdeksällä prosentilla vähenee.

”Osaajia on nyt paljon vapaana, mutta osaaminen ei välttämättä vastaa yritysten tarpeisiin. Tilanne pahenee, jos työikäisen väestön kouluttautumiseen ei panosteta. Oppilaitoksia ja korkeakouluja on kannustettava huolehtimaan siitä, että jatkuvan oppimiseen tarjonta on riittävä, se on helposti yksilöiden saatavilla ja vastaa yritysten osaamistarpeisiin. Jatkuvan oppimisen sujuva toteuttaminen on yksi yritysten kasvun välttämättömistä edellytyksistä”, sanoo johtava asiantuntija Riikka Vataja Helsingin seudun kauppakamarista.

Näin kysely tehtiin

Kyselyyn vastasi 287 Helsingin seudun kauppakamarin jäsenyritystä. Kysely tehtiin aikavälillä 18.–22.8.2025. Kysely tehtiin osana Keskuskauppakamarin Osaajakyselyä, johon vastasi vastasi koko Suomessa 1 035 yritystä. Helsingin seudun kauppakamarilla on yli 7 000 jäsenyritystä. Helsingin seudun kauppakamarin toiminta-alue kattaa 21 kuntaa Uudenmaan alueella. Helsingin seudun kauppakamari tekee säännöllisesti selvityksiä toiminta-alueensa osaamis- ja rekrytointitilanteesta.

Yritysten rekrytointi- ja osaamistarpeet osoitteessa helsinki.chamber.fi tiistaina 14.10. kello 7.00  

Lisätiedot:

Riikka Vataja, johtava asiantuntija, Helsingin seudun kauppakamari, riikka.vataja@helsinki.chamber.fi, +358 40 536 09 54.

Olli Oja, projektipäällikkö, Ennakointikamari, olli.oja@helsinki.chamber.fi, +358 50 564 7586

Lisätiedot, julkaisun ennakkopyynnöt: Heini Larros, viestintäjohtaja, Helsingin seudun kauppakamari, heini.larros@helsinki.chamber.fi, +358 40 526 9728

Tiedotteesta on tehty korjaustiedote 14.10. kello 11.23: https://www.sttinfo.fi/tiedote/71527114/korjaustiedote-kohtaanto-ongelma-karjistyy-helsingin-seudulla-jopa-46-prosenttia-alueen-yrityksista-kokee-pulaa-osaavasta-tyovoimasta?publisherId=26487429&lang=fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Onko yrityksenne tarvitsemaa osaavaa työvoimaa saatavilla tällä hetkellä? Pulaa tai paljon pulaa vastanneiden osuus. Vastaajina Helsingin seudun kauppakamarin jäsenyritykset. Kuva: Helsingin seudun kauppakamari
Onko yrityksenne tarvitsemaa osaavaa työvoimaa saatavilla tällä hetkellä? Pulaa tai paljon pulaa vastanneiden osuus. Vastaajina Helsingin seudun kauppakamarin jäsenyritykset. Kuva: Helsingin seudun kauppakamari
Lataa
Helsingin seudun kauppakamarin johtava asiantuntija Riikka Vataja
Helsingin seudun kauppakamarin johtava asiantuntija Riikka Vataja
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin seudun kauppakamari

Vantaan ratikka on elinkeinoelämälle tärkeä investointi – ”Tukee yritysten kasvua”31.10.2025 12:35:24 EET | Tiedote

Helsingin seudun kauppakamari kannattaa Vantaan ratikan rakentamista, jota se pitää koko seudun elinvoimaa vahvistavana investointina. ”Vantaan ratikka ei ole vain liikennehanke, vaan seudun elinkeinoelämän kasvualusta. Se tukee yritysten kasvua, uusien työpaikkojen syntymistä, TKI-toimintaa, kansainvälistymistä ja kilpailukykyä. Vantaan on hoidettava talouttaan vastuullisesti, mutta suurten kaupunkien on rakennettava myös vaikeina aikoina”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen. Ratikka on Vantaalle kasvua ja kilpailukykyä vahvistava ratkaisu. Se lujittaa Vantaan asemaa yhtenä pääkaupunkiseudun kasvumoottoreista. Ratikka parantaa saavutettavuutta, helpottaa työvoiman liikkuvuutta ja sujuvoittaa logistiikkaa. Yhteys tukee erityisesti Aviapoliksen kehitystä kansainvälisenä yritys- ja innovaatiokeskittymänä.

Suhdannepulssi: Helsingin seudun yritysten näkymät hieman kohentuneet – ”Työllisyysnäkymät kuitenkin vaimeammat kuin keväällä”19.8.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Yritykset Helsingin seudulla arvioivat seuraavan kolmen kuukauden suhdannenäkymät yhä korkeintaan kohtuullisiksi. Arviot käyvät ilmi Helsingin seudun kauppakamarin Suhdannepulssista. Yritysten arvioiden mukaan näkemykset liikevaihdosta, kannattavuudesta ja suhdannenäkymistä ovat hieman valoisampia kuin viime maaliskuussa. Sen sijaan työllisyysnäkymät ovat maaliskuuta huonommat. ”Helsingin seudun yritysten toimitusjohtajille tekemässämme kyselyssä näkyy vain pieniä merkkejä paremmasta suhdanteesta. Vaikka yritysten arviot liikevaihdon kehityksestä ovat vahvistuneet, kannattavuus ja suhdannenäkyvät ovat edelleen välttäviä. Työvoiman kysynnän ei odoteta vahvistuvan, joten työllisyystilanne jatkuu vaikeana”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen.

Helsingin ydinkeskustan vähittäiskaupan liikevaihdossa pientä positiivista kehitystä, mutta liikevaihto ei vieläkään ole noussut koronapandemiaa edeltävälle tasolle – ”Orastavaa kehitystä on tuettava kaikin keinoin”23.7.2025 07:30:00 EEST | Tiedote

Helsingin ydinkeskustan vähittäiskaupan liikevaihto ei ole vielä noussut pandemiaa edeltävälle tasolle vuoden 2024 loppuun mennessä, käy ilmi Helsingin seudun kauppakamarin selvityksestä. Ilahduttavaa kehitystä ydinkeskustan vähittäiskaupassa näkyy erityisesti muotikaupassa. Ydinkeskustassa sijaitsevien hotellien liikevaihto ylitti vuoden 2019 lopun tason jo vuonna 2022 ja on sen jälkeen kehittynyt huomattavan positiivisesti. Orastavaa positiivista kehitystä näkyy myös Helsingin ydinkeskustan ravintoloiden liikevaihdon kehityksessä vuonna 2024, mutta se ei ole noussut vielä vuoden 2019 tasolle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye