Kokoomuksen Limnéll: Trumpin lupaus puolustaa Suomea oli enemmän kuin pelkkä “kyllä” – ja Moskova kuuntelee tarkasti
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin eilen Valkoisessa talossa antama lausunto Suomen puolustamisesta jää historiaan, arvioi kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnéll.

Kun Trumpilta kysyttiin, puolustaisiko hän Suomea mahdollisen Venäjän hyökkäyksen sattuessa, presidentti vastasi: “I would, yes, I would. They’re a member of NATO, they’re great people… And certainly, we will be there to help – vigorously.”
Limnéllin mukaan vastaus oli poikkeuksellisen suora ja merkityksellinen.
– Tämä ei ollut rutiinivastaus. Jokainen lause oli harkittu ja kantaaottava. Trumpin sanat olivat yksiselitteiset: Yhdysvallat puolustaisi Suomea. Samalla hän korosti Suomen omaa vahvaa puolustusta, mikä vahvistaa kuvaa Suomesta Naton uskottavana jäsenenä, Limnéll sanoo.
Limnéllin mukaan lausunto on historiallinen kolmesta syystä: se oli suora, strateginen ja toimii deterrenssinä, pelotteena.
– Kremlin propaganda on viime kuukausina pyrkinyt rakentamaan kuvaa Suomesta uhkana. Nyt Trumpin sanat kääntävät asetelman toisin päin: hyökkäys Suomea vastaan olisi hyökkäys koko Natoa vastaan. Sanan “vigorously” käyttö ei ollut sattumaa, vaan viesti voimakkaasta ja päättäväisestä toiminnasta, Limnéll toteaa.
Limnéll arvioi, että Venäjä reagoi lausuntoon todennäköisesti hybridikeinoin, kuten disinformaatiolla, kyberhyökkäyksillä tai rajaloukkauksilla.
– Tarkoituksena on mitata Suomen ja lännen reaktiokykyä. Meidän vahvuutemme on kyky säilyttää maltti ja yhtenäisyys, vaikka ympärillä provosoidaan, hän korostaa.
Limnéll muistuttaa, että mikään lausunto ei yksin turvaa Suomea.
– Lopullinen turvallisuus rakentuu omasta puolustuskyvystämme ja jatkuvasta valmiudesta. Trumpin sanat olivat tärkeitä, mutta ne vahvistavat vain sen, minkä suomalaiset ovat jo osoittaneet teoillaan: Suomi osaa ja pystyy puolustamaan itseään, Limnéll sanoo.
Lopuksi Limnéll kiteyttää viestinsä Venäjälle:
– Kremlin kannalta ongelmallisinta ei ole se, mitä Trump sanoi, vaan se, miten yhtenäinen ja rauhallinen Suomi on. Kun venäläiset näkevät, että Suomi toimii määrätietoisesti, yhteistyössä liittolaistensa kanssa ja ilman pelkoa, he ymmärtävät, että tämän rajan yli ei kannata astua.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LimnellKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Päivärinta iloitsee: Kotimaiselta elokuvalta ei leikata ensi vuonna!9.10.2025 18:09:54 EEST | Tiedote
Tänään eduskunnassa käsitellään kulttuuripoliittista selontekoa, jonka laatimisesta on kulunut lähes 15 vuotta. Nyt kokoomuslaisen pääministeri Petteri Orpon johdolla hallitus on tuonut eduskuntaan uuden selonteon, joka ulottuu vuoteen 2040 ja nostaa kulttuurin kansallisen strategian ytimeen. Erityinen uutinen on, että vaikka taloustilanne pakottaa säästöihin, kotimaiselta elokuvalta ei leikata ensi vuonna.
Kokoomuksen Autto: Kokoomusjohtoiselta hallitukselta 4,1 miljoonaa euroa Pohjoisen Suomen kasvuun9.10.2025 16:46:18 EEST | Tiedote
Kokoomuksen johtama hallitus kohdentaa 4,1 miljoonaa euroa Pohjoisen Suomen ohjelman toteutukseen. Päätöksen tavoitteena on vahvistaa alueen investointeja, työllisyyttä, osaamista ja saavutettavuutta sekä tukee koko Suomen huoltovarmuutta ja turvallisuuspoliittista varautumista muuttuneessa maailmantilanteessa.
Kokoomuksen Kopra: 12 miljoonaa euroa Itäisen Suomen kasvuun ja elinvoimaan9.10.2025 15:14:56 EEST | Tiedote
Kokoomuksen johtama hallitus on päättänyt kohdentaa 12 miljoonaa euroa Itäisen Suomen ohjelman toteutukseen. Rahoitus vahvistaa alueen talouskasvua, työllisyyttä ja huoltovarmuutta sekä tukee koko Suomen kestävää kehitystä.
Kokoomuksen Partanen: Antti Rinne lähettäisi suomalaiset lenkkipolulle paikkaamaan budjettivajetta9.10.2025 12:14:35 EEST | Tiedote
SDP:n entinen puheenjohtaja Antti Rinne hyökkäsi Facebookissa puolueensa omaa talouslinjaa vastaan ja haukkui kansanedustaja Joona Räsäsen sopeutusesitykset liian oikeistolaisiksi. Kokoomuksen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Karoliina Partanen ihmettelee, mitä SDP:ssä oikein tapahtuu.
Kokoomuksen Partanen: Räsänen on oikeassa – teemme kokoomuksessa arvovalintoja8.10.2025 17:24:18 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen ihmetteli tiedotteessaan kokoomuksen negatiivista suhtautumista turvallisuudesta ja puolustuksesta leikkaamiseen. Kokoomuksen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Karoliina Partanen vahvistaa Räsäsen uhkakuvat tosiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme