Digi- ja väestötietovirasto

Loppuvuodesta 2025 vakinainen osoite voi olla vain yhdessä maassa – 12 000 henkilöllä osoite sekä Suomessa että Virossa

13.10.2025 08:10:00 EEST | Digi- ja väestötietovirasto | Tiedote

Jaa

Digi- ja väestötietovirasto on selvittänyt yhdessä Viron sisäministeriön kanssa, että 12 000 henkilöllä on vakinainen osoite rekisteröitynä sekä Suomessa että Virossa. Joulukuusta 2025 lähtien tämä ei ole enää mahdollista, kun tietoja maiden välillä muuttavista henkilöistä aletaan vaihtaa automaattisesti. Jatkossa vakinainen osoite voi olla rekisteröitynä vain yhteen maahan.

Timo Salovaara on pukeutunut tummansiniseen pukuun. Hän seisoo ulkona, puiden ympäröimänä.
Digi- ja väestötietoviraston Palvelut-osaston ylijohtaja Timo Salovaara Digi- ja väestötietovirasto

Suomen ja Viron viranomaiset käyvät päällekkäiset osoitteet läpi alkuvuoden 2026 aikana ja lähettävät selvityspyynnön näille henkilöille. Henkilöitä pyydetään ilmoittamaan, kummassa maassa he todellisesti asuvat vakinaisesti.

Asia voidaan ratkaista, vaikka selvityspyyntöön ei saataisi vastausta. Jos henkilön omaa käsitystä asuinpaikastaan ei voida selvittää, hänen asuinpaikkansa säilyy siinä valtiossa, jossa se on viimeksi päivitetty. Toisessa valtiossa sijaitsevan vakinaisen osoitteen voimassaolo merkitään päättyneeksi.

Tämä tarkoittaa myös sitä, että asuinpaikkaan perustuvia etuuksia voi saada pääsääntöisesti vain yhdestä maasta.

”Olemme nyt vertailleet alustavasti Suomen ja Viron väestörekisterien tietoja. Totesimme, että verrattain suuri määrä henkilöitä on rekisteröity asuviksi molemmissa maissa. Tämä osoittaa, että tietojen tarkistaminen ja korjaaminen on tarpeellista. Kysymyksessä on varsin suuri työ, johon olemme valmistautuneet hyvin kummassakin maassa,” kertoo ylijohtaja Timo Salovaara Digi- ja väestötietovirastosta.

Tulevaisuudessa väestötietojenvaihtoa laajennetaan koskemaan myös muita henkilötietoja, kuten Viron ja Suomen kansalaisten nimen ja siviilisäädyn muutoksia sekä lapsen syntymää koskevia tietoja.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Timo Salovaara on pukeutunut tummansiniseen pukuun. Hän seisoo ulkona, puiden ympäröimänä.
Digi- ja väestötietoviraston Palvelut-osaston ylijohtaja Timo Salovaara
Digi- ja väestötietovirasto
Lataa

Mistä on kyse?

Suomen ja Viron syyskuussa 2022 allekirjoittama väestörekisteritietojen vaihtoa koskeva valtiosopimus astui voimaan 1.5.2024. Ensimmäisessä 15.4.2025 alkaneessa vaiheessa tiedonvaihto koskee kuolintietoja. Joulukuusta 2025 alkaen myös maasta toiseen muuttoa koskevat tiedot alkavat siirtyä automaattisesti. Samanaikaisesti viranomaiset selvittävät myös kaikki varhaisemmat tapaukset. Näin Suomen ja Viron välillä muuttaneiden henkilöiden osoitetiedot pysyvät ajan tasalla molempien maiden väestörekistereissä.

Digi- ja väestötietovirasto

Digi- ja väestötietovirasto edistää yhteiskunnan digitalisaatiota, turvaa tietojen saatavuutta ja tarjoaa palveluja asiakkaiden elämäntapahtumiin.

Digi- ja väestötietovirasto huolehtii yhteiskunnan perustana olevan väestötietojärjestelmän ylläpidosta ja yhteiskunnan digitalisaatiosta. Viraston tehtäviä ovat mm. siviilivihkimiset, nimen- ja osoitteenmuutokset, holhous- ja edunvalvonta-asiat, väestötietojärjestelmän ylläpito, sähköisen identiteetin ratkaisujen kehittäminen sekä keskitettyjen sähköisen asioinnin tukipalvelujen kehittäminen ja ylläpito. Tällaisia sähköisen asioinnin tukipalveluja ovat mm. Suomi.fi-verkkopalvelu, sähköiset viranomaisviestit (Suomi.fi-viestit) sekä valtuuttaminen toisen puolesta asiointiin (Suomi.fi-valtuudet). Virasto myös vastaa kansallisen palveluarkkitehtuurin toteutuksesta.

https://dvv.fi

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Digi- ja väestötietovirasto

Ny forskning: Förtroendet för det digitala samhället ökar – trots att de flesta finländare utsätts för digitala bedrägerier16.9.2026 06:00:00 EEST | Pressmeddelande

Finländarnas förtroende för den digitala världen har för första gången på fyra år vänt uppåt. Barometern för digital säkerhet 2026 som publicerades onsdagen den 16 september 2026 visar att nedgången i förtroendet har avstannat, att trygghetskänslan har stärkts och att medborgarna skyddar sig mer aktivt än tidigare.

Välkommen att följa Sujuva Suomi -jubileumssändningen den 8.9: Digitaliseringens fenomen igår, idag och i framtiden – kommer artificiell intelligens fortfarande att dominera digitaliseringsdebatten om fem år?4.9.2026 10:06:41 EEST | Pressmeddelande

Välkommen att följa Sujuva Suomi -diskussionen den 8.9.2026 kl. 14.00–15.30. Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata inledde diskussionsserien för fem år sedan. Målet var att skapa en mångsidig, mångstämmig och öppen diskussion om digitaliseringens fenomen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye