"Aavekipu" – Rakkauden biologiaa, petosta ja halun logiikkaa
28.11.2025 08:18:00 EET | Basam Books | Tiedote
Onko rakkaus biologinen harha vai elämää ylläpitävä voima? Marja-Riitta Vainikkalan Aavekipu on epärakkausromaani, joka tutkii halua, petosta ja rakkauden kemiaa ilman vaaleanpunaisia suodattimia.

Aavekipu kertoo rakkaudesta – mutta se ei ole rakkausromaani. Se on tarina Annasta, joka etsii läheisyyttä, mutta törmää omiin rajoihinsa. Nuori Anna uskoo itseensä, mutta epäilee rakkautta. Kun hän saa tietää miehensä rakastuneen toiseen naiseen, hän järkyttyy ja haluaa kostaa. Vuosia myöhemmin vanhempi Anna käy läpi tapahtunutta ja ymmärtää myös oman osuutensa: hän ei ollut vain petetty, vaan myös itse petti. Hän ei ollut uhri vaan veteli lankoja siinä missä mieskin.
Romaani kulkee kahdessa aikatasossa, joissa lukija pääsee seuraamaan viiden ihmisen välistä monimutkaista rakkausasetelmaa – viisiödraamaa, jossa jokainen kaipaa, haavoittaa ja valitsee. Kyse on tunteista, jotka eivät osu samaan aikaan, samaan paikkaan, saman ihmisen kanssa. Teos tuo yhteen halun biologiaa ja rakkauden sumeaa logiikkaa: miksi me himoitsemme, rakastumme, petämme ja pysymme – vaikka järki sanoisi toisin?
"Himo, kiima, juoksuaika. Vietti vie ja halu polttaa, satuttaa, työntää ja pettää. Halu omistaa ja olla omistuksessa, kaikki liejut samasta lammesta."
"Rakkaus alkaa rakastumisesta. Se on tuoksusignaalien kutsu ja hajuhiukkasten aiheuttama humala."
"Rakastuminen on kuin Gaussin käyrä. Siinä on nousu, käännekohta ja tasannehuippu, ja sen jälkeen lasku kohti loppuratkaisua. Pitkin matkaa siinä on konflikteja ja ristiriitoja. Se toimii kuin draaman kaari, jolle tapahtumien juoni rakentuu. Se kestää pari vuotta, tarpeeksi pitkään synnyttääkseen kiintymyksen kumppania kohtaan ja muuttuakseen rakkaudeksi. Toisaalta se kestää myös tarpeeksi pitkään, jotta ehtii saada kumppanista kyllikseen."
Lopulta Anna oivaltaa syyn omaan kipuunsa. Hän tajuaa, että ihminen toimii aina tavalla, joka tuntuu itselle oikealta – olipa asia millainen tahansa. Voi kokea olevansa rakastunut yhteen ja samaan aikaan unelmoida toisesta. Rakkaus ei ole varma, yksinkertainen tai pysyvä tila. Se voi olla hetkiä, siellä täällä.
Marja-Riitta Vainikkala on oululainen tietokirjailija ja luovan kirjoittamisen opettaja. Häneltä on aiemmin ilmestynyt romanttisten novellien kokoelma En rakastu ennen kesää (2024).
Arvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt: Anita Salo, anita@basambooks.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anita SaloViestintävastaavaBasam Books Oy
Viestintä, sosiaalinen media, tiedotteet, arvostelukappaleet
Linkit
Tietoa julkaisijasta
Basam Books on riippumaton helsinkiläinen yleiskustantamo. Meidät tunnetaan erityisesti laadukkaan hyvinvointi- ja työelämäkirjallisuuden, kaunokirjallisten klassikoiden sekä runouden kustantajana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Basam Books
Roomalaisen sotilaan on oltava uskollinen ja tunnettava velvollisuutensa31.8.2026 16:28:20 EEST | Tiedote
Roomalaiset juhlivat Metaurusjoella 207 eaa. saatua voittoa Hannibalin veljestä, Hasdrubalista. Iloa lisää se, että Hispaniassa Scipio voittaa loputkin Karthagon joukoista ylipäällikköineen, joista toinen on Magon, Barkas-veljeksistä nuorin. Scipion sairastuessa sotilaiden kuri kuitenkin murtuu, ja uskollisuuslupauksensa ja velvollisuutensa unohtaneita on rangaistava.
Ihmiskunnan viisausperinteet haastavat tekoälyn vallankumouksen31.8.2026 15:57:29 EEST | Tiedote
Mitä tapahtuu kun ihmiskunnan vanhat viisausperinteet ja aikamme vallankumouksellisin teknologia kohtaavat? Alkaako kunnioittava vuoropuhelu vai vihamielinen yhteenotto?
Jännityskertomus paneutuu Helsingin teosofiseen menneisyyteen ja uushenkiseen nykyisyyteen31.8.2026 10:22:00 EEST | Tiedote
Helsinkiläisen lähiökirkon alttaritaulu kätkee sisäänsä sanoman, joka vie lukijan 1900 luvun alun Palestiinaan ja Suomen uskonnollisten vaihtoehtoyhteisöjen arkeen. Konfliktit, kuolemantapaukset ja yltyvä kansallismielisyys kietoutuvat tarinaksi, jossa aivan tavalliset ihmiset joutuvat selvittämään suhteensa poliittisiin mullistuksiin.
Jan-Christer Wahlbeck publicerar en mosaikroman – Jan-Christer Wahlbeck julkaisee mosaiikkiromaanin27.8.2026 11:01:15 EEST | Tiedote
JAN-CHRISTER WAHLBECK är en i Vasa född och uppvuxen men numera i Borgå bosatt psykolog och psykoterapeut. Som författare är det här hans fjortonde skönlitterära verk och fjärde boken som utkommer tvåspråkigt med hans originaltext på svenska och Kai Nieminens översättning till finska. JAN-CHRISTER WAHLBECK on Vaasassa syntynyt ja kasvanut mutta nykyään Porvoossa asuva psykologi ja psykoterapeutti. Kirjailijana tämä on hänen neljästoista kaunokirjallinen teoksensa ja neljäs kirja, jossa on hänen alkuperäistekstinsä ruotsiksi ja Kai Niemisen suomennos.
Hiiri ja ystävät tarjoaa onnistumisen iloa lukemiseen27.8.2026 09:22:00 EEST | Tiedote
Hiiri ja ystävät. Suositun MI-NÄ LU-EN -kirjasarjan pienaakkosin tavutettu yhdistelmäteos tarjoaa innostavaa luettavaa koululaisille!
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme