"Aavekipu" – Rakkauden biologiaa, petosta ja halun logiikkaa
28.11.2025 08:18:00 EET | Basam Books | Tiedote
Onko rakkaus biologinen harha vai elämää ylläpitävä voima? Marja-Riitta Vainikkalan Aavekipu on epärakkausromaani, joka tutkii halua, petosta ja rakkauden kemiaa ilman vaaleanpunaisia suodattimia.

Aavekipu kertoo rakkaudesta – mutta se ei ole rakkausromaani. Se on tarina Annasta, joka etsii läheisyyttä, mutta törmää omiin rajoihinsa. Nuori Anna uskoo itseensä, mutta epäilee rakkautta. Kun hän saa tietää miehensä rakastuneen toiseen naiseen, hän järkyttyy ja haluaa kostaa. Vuosia myöhemmin vanhempi Anna käy läpi tapahtunutta ja ymmärtää myös oman osuutensa: hän ei ollut vain petetty, vaan myös itse petti. Hän ei ollut uhri vaan veteli lankoja siinä missä mieskin.
Romaani kulkee kahdessa aikatasossa, joissa lukija pääsee seuraamaan viiden ihmisen välistä monimutkaista rakkausasetelmaa – viisiödraamaa, jossa jokainen kaipaa, haavoittaa ja valitsee. Kyse on tunteista, jotka eivät osu samaan aikaan, samaan paikkaan, saman ihmisen kanssa. Teos tuo yhteen halun biologiaa ja rakkauden sumeaa logiikkaa: miksi me himoitsemme, rakastumme, petämme ja pysymme – vaikka järki sanoisi toisin?
"Himo, kiima, juoksuaika. Vietti vie ja halu polttaa, satuttaa, työntää ja pettää. Halu omistaa ja olla omistuksessa, kaikki liejut samasta lammesta."
"Rakkaus alkaa rakastumisesta. Se on tuoksusignaalien kutsu ja hajuhiukkasten aiheuttama humala."
"Rakastuminen on kuin Gaussin käyrä. Siinä on nousu, käännekohta ja tasannehuippu, ja sen jälkeen lasku kohti loppuratkaisua. Pitkin matkaa siinä on konflikteja ja ristiriitoja. Se toimii kuin draaman kaari, jolle tapahtumien juoni rakentuu. Se kestää pari vuotta, tarpeeksi pitkään synnyttääkseen kiintymyksen kumppania kohtaan ja muuttuakseen rakkaudeksi. Toisaalta se kestää myös tarpeeksi pitkään, jotta ehtii saada kumppanista kyllikseen."
Lopulta Anna oivaltaa syyn omaan kipuunsa. Hän tajuaa, että ihminen toimii aina tavalla, joka tuntuu itselle oikealta – olipa asia millainen tahansa. Voi kokea olevansa rakastunut yhteen ja samaan aikaan unelmoida toisesta. Rakkaus ei ole varma, yksinkertainen tai pysyvä tila. Se voi olla hetkiä, siellä täällä.
Marja-Riitta Vainikkala on oululainen tietokirjailija ja luovan kirjoittamisen opettaja. Häneltä on aiemmin ilmestynyt romanttisten novellien kokoelma En rakastu ennen kesää (2024).
Arvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt: Anita Salo, anita@basambooks.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anita SaloViestintävastaavaBasam Books Oy
Viestintä, sosiaalinen media, tiedotteet, arvostelukappaleet
Linkit
Tietoa julkaisijasta
Basam Books on riippumaton helsinkiläinen yleiskustantamo. Meidät tunnetaan erityisesti laadukkaan hyvinvointi- ja työelämäkirjallisuuden, kaunokirjallisten klassikoiden sekä runouden kustantajana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Basam Books
Thomas Hardyn "Kaukana maailman melskeestä" ilmestyy ensimmäistä kertaa suomeksi20.2.2026 09:08:00 EET | Tiedote
Itsenäinen nainen, kolme kosijaa ja 1800-luvun Englannin maaseutu – tästä aineksesta syntyy Thomas Hardyn klassikko Kaukana maailman melskeestä (Far from the Madding Crowd, 1874), joka ilmestyy nyt ensimmäistä kertaa suomeksi. Teoksen on suomentanut Antti Immonen, ja mukana ovat myös jälkisanat sekä selitysosio.. Arvostelukappaleet: Anita Salo, anita@basambooks.fi.
Voltairen "Mikromegas" -klassikko kutsuu pohtimaan suvaitsevaisuutta20.2.2026 08:18:00 EET | Tiedote
Uusintapainos Voltairen Mikromegas-teoksesta tarkastelee filosofisin ja humoristisin keinoin älyllisen elämän mahdollisuuksia. Kirja käsittelee tieteen, suvaitsevaisuuden ja itseironian teemoja, ja sen ajankohtaisuus korostuu nykyajassa valistuksen arvojen puolustamisen tarpeessa.
Heikki Peltolan uusin kirja kutsuu lukijan näkemään elämän ihmeen yli tuhannen havainnon kautta16.2.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Heikki Peltolan uusin kirja "Oikein & Hyvin - Elämä suorana" tutkii elämän ihmettä. Teos tarjoaa vaihtoehdon egoistiselle maailmankuvalle ja rohkaisee oikeaan näkemiseen ja hyvään tekemiseen. Saatavilla myös Peltolan itsensä lukemana äänikirjana. Lisätietoja: anita@basambooks.fi.
Paula Malleuksen uusi kirja opastaa kestävään liiketoimintaan muoti- ja tekstiilialalla10.2.2026 15:21:57 EET | Tiedote
"UPCYCLING - Neuleiden toinen elämä ja liiketoiminnan kehittäminen" on opas kestävään liiketoimintaan muoti- ja tekstiilialalla. Kirja tarjoaa työkaluja liikeidean kehittämiseen ja ideoita neuleiden uudelleenkäyttöön. Malleus, vastuullisen muodin pioneeri, jakaa lähes 20 vuoden yrittäjäkokemuksensa.
Lindsay L. Gibsonin kirja auttaa voittamaan menneisyyden haasteet15.12.2025 08:18:00 EET | Tiedote
Lindsay L. Gibsonin kirja tarjoaa työkaluja voittaa menneisyyden haasteet ja kasvaa vahvaksi aikuiseksi, vaikka vanhemmat olisivat olleet emotionaalisesti kypsymättömiä. Teoksessa käsitellään erilaisia kypsymättömiä vanhemmuuden muotoja ja annetaan käytännön ohjeita parempien ihmissuhteiden muodostamiseen. Suomentanut Juha Kuvajainen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme