ENNAKKOTIEDOTE: Trillerisensaatio Punainen verkko saa jatkoa – Tiedustelumaailman sisäpiirissä työskentelevän Aamos Hongan Viides artikla (Gummerus) ilmestyy 20.10.
16.10.2025 07:16:00 EEST | Gummerus | Tiedote
Aamos Honka nousi vuoden 2025 trillerisensaatioksi tammikuussa ilmestyneellä esikoisteoksellaan Punainen verkko, joka on myynyt yli 15 000 kappaletta alle vuodessa. Äärimmäisen jännittävä Viides artikla jatkaa Janne Peurasta kertovaa pelottavan ajankohtaista sarjaa.

Iskuryhmä rantautuu Skotlantiin ja murhaa pankkiirin linnaansa nummien keskelle. Samaan aikaan hakkereiden joukko on tunkeutumassa läpi pankin suojausten. Salainen suunnitelma uhkaa koko Euroopan finanssijärjestelmää.
Myös Suomessa on pantu merkille, että jotain outoa on tekeillä. Miksi Valko-Venäjällä liikutellaan pakolaisia ja raskasta sotakalustoa kohti Liettuan rajaa? Supon etsivä Tiina Mäkelä lähetetään vaaralliselle peitetehtävälle selvittämään, mistä on kyse. Janne Peura on puolestaan siirtynyt Washingtoniin puolustusasiamieheksi. Maa kiehuu sisällissodan partaalla, ja pian Janne löytää itsensä keskeltä vyyhtiä, jolla on suora vaikutus niin Suomen kuin koko maailman turvallisuuteen.
Viides artikla (Gummerus) päästää lukijan tiedustelumaailman kulisseihin ja johdattaa hybridisodankäynnin salattuun ytimeen. Tiedustelualalla työskentelevän kirjailijan teos on fiktiota, mutta sen juoni pohjautuu niin sanottuun skenaariotyöskentelyyn.
”Olen pyrkinyt pohtimaan, millä tavoin maailman tapahtumat voisivat edetä, kun tietyt elementit sysäisivät tapahtumaketjuja liikkeelle”, Honka kirjoittaa kirjan loppusanoissa.
Honka haluaa jännitysromaanillaan myös varoittaa lukijoita etenkin kirjassa kuvatusta sosiaalisesta hakkeroinnista.
”Rikolliset – ja tiedusteluammattilaiset – ovat hyödyntäneet tällaisia menetelmiä jo vuosikymmeniä, elleivät vuosisatoja. On hyvä olla kohtelias ja avulias kanssaihmisiä kohtaan, mutta jos tuntematon henkilö tulee kyselemään tietoja, neuvoja, tai lupaa päästä sisään, kannattaa tarkistaa, että hän on oikeilla asioilla. Tekniset apukeinot kehittyvät tekoälyn myötä, ja pian voi olla lähes mahdotonta erottaa, mikä on totta ja mikä huijausta.”
Kirjailija Aamos Honka on tiedustelumaailman sisäpiiriläinen ja julkaisee siksi teoksensa salanimellä. Tammikuussa ilmestynyt esikoisteos Punainen verkko (Gummerus) on ollut myynti- ja arvostelumenestys.
Aamos Honka: Viides artikla (Gummerus)
510 sivua
Ilmestyy 20.10. painettuna, e- ja äänikirjana, lukija: Ville Tiihonen
Lisätietoja sekä arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina PietiläTuottajaGummerus
Puh:040 7792942pauliina.pietila@gummerus.fiKuvat
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: LitRPG-genren kuumin kirja suomeksi – Dungeon Crawler Carl -sarjan kirjoja on myyty jo yli 12 miljoonaa kappaletta22.9.2026 11:37:05 EEST | Tiedote
LitRPG eli Literary Role-Playing Game on kansainvälisessä nosteessa oleva kirjallisuusgenre, jossa romaanin tarinassa ja maailmassa on viitteitä ja sääntöjä video- ja roolipeleistä. Genren kuumin kirjailijanimi on yhdysvaltalainen Matt Dinniman Dungeon Crawler Carl -menestyssarjallaan. Häpeilemättömän viihdyttävän, scifiä, roolipeliä ja tosi-tv:tä yhdistävän sarjan käännösoikeudet on myyty 31 kielialueelle ja siihen kuuluvia romaaneja on myyty maailmalla jo yli 12 miljoonaa kappaletta. Sarjan ensimmäinen osa Dungeon Crawler Carl – Peli alkaa (Gummerus) ilmestyy Päivi Honkapään suomentamana 12.10.2026.
EMBARGO 21.9. klo 00:01 / Ainutlaatuinen skuuppikirja vie vallan kulisseihin ja politiikan toimittajan vauhdikkaaseen työhön – Marko-Oskari Lehtosen Vallan vahtikoira (Gummerus) ilmestyy 21.9.21.9.2026 00:01:00 EEST | Tiedote
Miten kansanedustajien sauna-asunto paljastui? Kuka Fazer-miljonääri jäi kiinni sushin ja sukkahousujen varastamisesta? Miksi poliisi halusi kuulustella Marimekko-pomoa? Miten toimittajat pääsivät Tytti Yli-Viikarin lentopisteiden jäljille? Palkitun politiikan toimittajan Marko-Oskari Lehtosen Vallan vahtikoira – Paljastuksia yhteiskunnan ytimestä (Gummerus) tuo päivänvaloon ennen julkaisematonta tietoa suomalaisesta eliitistä presidenttejä ja pääministereitä myöten ja avaa niin kutsutun kuittijournalismin merkitystä julkisen rahankäytön ja sitä kautta veronmaksajien edun valvonnassa.
ENNAKKOTIEDOTE: Aamos Hongan trillerit ovat myyneet yhteensä jo yli 50 000 kappaletta – Kolmas romaani Viimeinen vyöhyke (Gummerus) ilmestyy 2.10.18.9.2026 10:50:30 EEST | Tiedote
Tiedustelumaailman sisäpiirissä työskentelevän Aamos Hongan viime vuonna ilmestyneet menestystrillerit Punainen verkko ja Viides artikla ovat ylittäneet yhteensä jo 50 000 kappaleen myynnin. Janne Peuran tarinaan saadaan jatkoa, kun kolmas osa, hiuksia nostattavan ajankohtainen Grönlanti-trilleri Viimeinen vyöhyke, ilmestyy 2.10.
Hämmästyttävä tosikertomus, suurenmoinen meriseikkailu ja uskomaton selviytymistarina14.9.2026 12:27:37 EEST | Tiedote
Yhdysvaltalaista David Grannia pidetään yhtenä maailman parhaista tietokirjailijoista, etenkin historiallisten tarinoiden kertojana. Grannin Wager (Gummerus) on suurenmoinen kertomus ihmisestä ääriolosuhteissa, se vie lukijan 1700-luvulle Britannian kuninkaallisten merivoimien aluksen matkaan. Kirja pysytteli New York Timesin bestsellerlistalla yli vuoden, ja sen käännösoikeudet on myyty 35 maahan.
ENNAKKOTIEDOTE: Jo kolme vuotta kauhua – Timo R. Stewartin Miksei kukaan tee mitään? Pohdintoja Gazan tuhosta (Gummerus) ilmestyy 3.10.11.9.2026 08:39:51 EEST | Tiedote
Mitä Gazan tuhosta on tärkeä tietää ja miten siitä voi puhua? Tiedonjulkistamisen valtionpalkinnolla palkittu Timo R. Stewart on seurannut traagisia tapahtumia tiiviisti ja ollut tutkijana aivan Suomessa käydyn keskustelun ytimessä. 3.10. ilmestyvässä kirjassaan Miksei kukaan tee mitään? Pohdintoja Gazan tuhosta (Gummerus) hän käy läpi konfliktin vaiheita niin poliittisesta, moraalisesta kuin filosofisestakin näkökulmasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

