Olli Heikkosen Hallitut vallat -runoteos peilaa aikamme mullistuksia historiaa vasten
15.10.2025 12:30:52 EEST | Teos-kustantamo | Tiedote
Heikkosen jykevänkauniit runot käsittelevät ihmisen suhdetta valtaan, aikaan ja luontoon. Hallitut vallat on heti arvosteluvapaa.

Olli Heikkosen seitsemännen runokokoelman Hallitut vallat runot kuljettavat lukijan historiallisiin hetkiin: Hangon neuvotteölupöytiin ja Karjalan kannakselle.
Suomen ja Neuvostoliiton suhteet heijastuvat nykyhetken levottomaan geopoliittiseen tilanteeseen. Ihminen piirtää rajoja kartalle, pirstoo maata ja hamuaa lisää tilaa. Valtakunnat päättyvät ääriviivoihin.
Mutta eläimet, kuten teoksen läpi kulkeva hirvi, ylittävät rajat vaivattomasti kuin myyttien olennot. Ja aika, siitä ei voi neuvotella. Sitä ei ihminen hallitse.
Hallitut vallat on kunnianhimoinen ja moniulotteinen teos, jossa Heikkonen jatkaa omaa tunnistettavaa, vahvasti soivaa linjaansa – yhdistäen mytologian, luonnon, historian ja ajan kysymykset väkeväksi kokonaisuudeksi.
Kirjailijasta
Olli Heikkonen (s. 1965) on Suomen arvostetuimpia runoilijoita. Hallitut vallat on hänen seitsemäs teoksensa. Hän on myös toimittanut liiviläisen nykyrunouden antologian Kerran olin taivaan suolajärvi (Aviador, 2022).
Hallitut vallat on heti arvosteluvapaa.
Lisätiedot, haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet: silja.massa@teos.fi, +358 40 708 1323
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Silja MassaTeos-kustantamo
Puh:+358 40 708 1323silja.massa@teos.fiwww.teos.fiKuvat
Linkit
Vuonna 2003 perustettu Teos julkaisee laadukasta suomenkielistä kirjallisuutta romaaneista tietokirjoihin ja runoista lastenkirjoihin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Teos-kustantamo
Teoksen kevään uutuusruokakirjat johdattavat Japaniin ja fermentoinnin maailmaan16.4.2026 11:43:30 EEST | Tiedote
Heikki Valkaman Okawari – lisää japanilaista kotiruokaa ja Jouni Toivasen Fermentointikirja kutsuvat kotikokit tutkimaan uusia makuja mutkattomalla ja innostavalla otteella.
Dialogi sodan keskeltä – Poikkeuksellinen kirja israelilaisen ja palestiinalaisen opiskelijan kirjeenvaihdosta ilmestyy 24.4.15.4.2026 12:20:37 EEST | Tiedote
Sydämellisin terveisin – Gazalaisen ja israelilaisen opiskelijan kirjeenvaihto avaa inhimillisen näkymän sodan runtelemaan Lähi-idän alueeseen.
Teoksen syksyn 2026 katalogi on julkaistu8.4.2026 10:33:22 EEST | Tiedote
Teos-kustantamon syksyn 2026 kustannusohjelmassa on laaja ja moniääninen kattaus kotimaista ja käännettyä laatukirjallisuutta. Tutustu syksyn uutuuskirjoihin jo ennakkoon!
Maija Sirkjärven romaani Kiinteistö pureutuu identiteetin, luokan ja häpeän kysymyksiin7.4.2026 10:31:39 EEST | Tiedote
Maija Sirkjärven odotettu romaani Kiinteistö sukeltaa keskiluokkaidyllin alle – identiteetin, häpeän ja halun ristiriitoihin. Kirja on heti arvosteluvapaa.
Voiko terapialla fiksata ihmisen kuntoon, vai onko se vain uskonto muiden joukossa, kysyy Satu Taskisen uutuusromaani Rakastan vierasta23.3.2026 09:56:53 EET | Tiedote
Rakastan vierasta on intensiivinen kertomus rakkauden kompleksisuudesta, traumasta ja terapiasta. Kirja ilmestyy ja on arvosteluvapaa keskiviikkona 25.3.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


