Ampumahiihdon maailmancup Suomessa: Maksuton kisatori avaa ovensa yleisölle, myyjille ja paikallisille toimijoille
Uutuutena on yleisöteltan Fan Zone, jossa yleisö voi pyytää urheilijoilta nimikirjoituksia ja yhteiskuvia. Kisatori Event Parkin maksuttomat esittelypisteet ovat nyt varattavissa myyjille ja muille toimijoille.

Maaliskuun alussa Kontiolahdella järjestettävä ampumahiihdon maailmancup-kiertueen Suomen osakilpailu tarjoaa tekemistä myös kisaporttien ulkopuolella.
–Vuoden 2024 tapahtumassa kokeilimme mallia, jossa yleisö pääsi kisatorille myös ilman pääsylippua. Esittelypisteistäkään ei peritty paikkamaksua vaan ainoastaan sähkökulut. Palaute oli erittäin myönteistä. Jatkamme samalla linjalla maaliskuussakin, sanoo tapahtuman johtaja Sami Leinonen Kontiolahden Urheilijoista.
Urheilijat ja yleisö kohtaavat Fan Zonella
Yksi vuoden 2024 onnistumisista oli kisatorin esiintymislava, jolla nähtiin muun muassa musiikkiesityksiä ja suomalaisurheilijoiden haastatteluja.
Maaliskuussa yhteys yleisön ja urheilijoiden välillä vahvistuu.
–Yleisö haluaa nähdä urheilijoita myös kulisseissa. Olemme muuttaneet aluejärjestelyjä siten, että yleisöteltta sijoitetaan aivan joukkuealueen viereen. Yleisöteltan yhteydessä oleva Fan Zone -alue tarjoaa mahdollisuuden seurata urheilijoita myös ennen startteja ja maaliintulon jälkeen – tai pyytää vaikka nimikirjoitusta ja yhteiskuvaa, Leinonen sanoo.
Musiikkia ja markkinatunnelmaa
Kisatori Event Parkin esittelypisteitä varataan parhaillaan.
Torilla nähdään muun muassa juukalaisen Tulikiven näyttävä ja takkatulen äärellä lämmittelymahdollisuuden tarjoava showroom sekä Joensuun Urheiluautoilijoiden kalustoa. Lämpimästä ruoasta vastaa edellisvuoden tapaan paikallinen Joen Ruokapriha.
–Kilpa-autot ovat meidän yleisömagneettejamme. Niiden kautta pääsemme kertomaan yhdistyksen toiminnasta laajemminkin ja toivottamaan uusia ihmisiä mukaan toimintaan, kertaa edellisen maailmancupin kokemuksia Joensuun Urheiluautoilijat ry:n varapuheenjohtaja Mika Väänänen.
Kisatorin lämmitetyssä yleisöteltassa nautitaan kisojen seuraamisen ohella musiikista ja virvokkeista. Musiikista vastaa DJ Elias, jonka esityksissä yhdistyvät rumpusoolot ja näyttävät lavaelementit.
Tapahtumajohtaja toivoo, että esimerkiksi lähituottajat pääsevät mukaan luomaan markkinatunnelmaa.
–Alue houkuttelee vieraita viihtymään ja tarjoaa yhteisöllistä tunnelmaa, jota ei saa kotisohvalta. Esittelypisteet antavat mahdollisuuden kohdata yleisö aidosti kasvotusten, Sami Leinonen sanoo.
---
INFO: Ampumahiihdon maailmancup Kontiolahdella 5.-8.3.2026
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sami LeinonenKontiolahden maailmancup-tapahtumien johtaja
Puh:+358 50 557 8003sami@kontiolahtibiathlon.comKuvat




Ampumahiihdon maailmancup Kontiolahdella
Kontiolahden Urheilijat on järjestänyt ampumahiihdon maailmancup-tapahtumia Pohjois-Karjalan Kontiolahdella vuodesta 1990. Seuraavan kerran Kontiolahti isännöi maailmancupia maaliskuussa 2026.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kontiolahti Biathlon
Lipunmyynti auki ampumahiihdon Suomen osakilpailuun – tulossa neljä kisapäivää Itä- ja Pohjois-Suomen hiihtolomaviikolle10.9.2025 08:18:43 EEST | Tiedote
Milanon tuoreet olympiavoittajat jatkavat maailmancupia Kontiolahdella. Ohjelmassa on kuusi starttia neljän päivän aikana.
Suomi isännöi ampumahiihdon maailmancupia myös kausilla 2026-27 ja 2027-2821.2.2025 13:58:34 EET | Tiedote
Suomalaiset pääsevät kotikisoihin Kontiolahdelle marraskuussa 2026 sekä joulukuussa 2027.
Ampumahiihdon maailmancup alkaa Kontiolahdella28.11.2024 12:16:47 EET | Tiedote
Ampumahiihdon kansainvälinen kilpailukausi käynnistyy lauantaina 30.11. Kontiolahdella. Ensimmäisenä kilpailupäivänä ohjelmassa ovat parisekaviesti sekä sekaviesti.
Lennä kuumailmapallolla, heitä amerikkalaista jalkapalloa, tapaa joulupukki – maailmancupin kisatori on avoinna kaikille27.11.2024 13:47:54 EET | Tiedote
Maksuttomat linja-autokuljetukset Joensuun keskustasta, Lehmosta ja Kontiolahden kirkonkylältä starttaavat 15-20 minuutin välein.
Maailmancupin palkinnot: Kuivattuja marjoja, tekstiilejä ja Design from Finland -käyttöesineitä26.11.2024 06:45:00 EET | Tiedote
Tällä viikolla alkaa laajin Kontiolahdella koskaan järjestetty ampumahiihdon maailmancup-tapahtuma. Urheilijat saavat liki 80 tavarapalkintoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme