Tekova julkaisee vuoden 2025 Q3:n liiketoimintakatsauksen torstaina 30.10.2025
Tekova Oyj julkaisee Q3:n liiketoimintakatsauksensa vuodelta 2025 torstaina 30.10.2025 noin kello 8.00. Liiketoimintakatsaus on saatavilla katsauksen julkaisemisen jälkeen Tekovan sijoittajasivuilla.

Yhtiön toimitusjohtaja Jaakko Heikkilä ja talousjohtaja Juho Marjanen esittelevät katsauksen pääkohdat suorassa webcast-lähetyksessä kello 10.00 alkaen. Tilaisuus pidetään suomeksi, ja sitä voi seurata osoitteessa: https://tekova.events.inderes.com/q3-2025
Tilaisuudesta julkaistaan jälkikäteen tallenne yhtiön sijoittajasivuilla https://sijoittajat.tekova.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho Marjanentalousjohtaja
Puh:040 571 5073juho.marjanen@tekova.fiLinkit
Tekova lyhyesti
Tekova Oyj on vuonna 2018 perustettu valtakunnallinen toimitilarakentaja, joka on erikoistunut liike-, toimi-, logistiikka-, tuotanto- ja urheilutilojen sekä datakeskusten rakentamiseen. Yritys on toteuttanut reilut 120 toimitilahanketta, ja se työllistää noin 75 henkilöä. Tekova keskittyy asiakkaiden tarpeen mukaan räätälöityihin selkeisiin hallimaisiin hankkeisiin, jotka toteutetaan vakioiduilla konsepteilla, prosessoidulla toimintamallilla ja avaimet käteen -periaatteella (KVR). Konsernin liikevaihto vuonna 2024 oli 65,5 MEUR ja liikevoitto 6,0 MEUR (9,1 %). Tekova on listautunut Nasdaqin First North Growth Market Finland -markkinapaikalle.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tekova Oyj
Tekova toteuttaa Iisalmeen kolmen käyttäjän liikekiinteistön ruotsalaisen kiinteistösijoitusyhtiö Prisma Propertiesin kanssa6.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Tekova rakentaa Iisalmeen, Kirkonsalmen Kivikoulunkujalle noin 5 000 m²:n liikekiinteistön yhteistyössä ruotsalaisen kiinteistösijoitusyhtiö Prisma Propertiesin kanssa. Kiinteistöön on solmittu sitovat vuokrasopimukset kolmen kaupallisen toimijan kanssa.
Tekova teki Q3/2025 aikana viisi urakkasopimusta – yhteisarvo noin 23,2 M€2.10.2025 11:55:55 EEST | Tiedote
Valtakunnallisesti toimiva toimitilarakentaja Tekova Oyj (”Tekova tai ”Yhtiö”) on tehnyt Q3/2025 aikana viisi uutta urakkasopimusta, joiden yhteisarvo on noin 23,2 M€. Uudet hankkeet sijaitsevat Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa, Pohjois-Savossa ja Kainuussa. Urakkasopimuksista kaksi liittyy Tekovan käynnistämiin omakehitteisiin hankkeisiin, joista Tekova tiedotti 19.9.2025. Tehtyihin sopimuksiin sisältyy tavanomaisia rakennushankkeisiin liittyviä ehtoja ja epävarmuustekijöitä. ”Olen erityisen iloinen, että pääsemme realisoimaan hankekehityksessä tekemäämme työtä ja käynnistämään kaksi omakehitteistä liikerakennushanketta. Omakehitteisten hankkeiden lisäksi teimme kvartaalin aikana KVR-urakkasopimuksia meille tyypillisistä liike-, tuotanto- ja liikuntarakennushankkeista. Voimme olla tyytyväisiä, sillä kaikki uudet hankkeet ovat strategiamme mukaisia, ja pystymme keskittymään nykyisessä varsin haastavassa markkinatilanteessa vahvasti ydinosaamisalueeseemme”, kertoo Tekovan toimitusjohta
Tekova rakentaa uuden Akun Tehtaan – Tapahtumatekniikan huippu siirtyy Tampereelle27.8.2025 08:46:28 EEST | Uutinen
Suomen suosituimpien yleisötapahtumien tapahtumatekniikasta vastaava, Eppu Normaali Oy:n omistama Akun Tehdas saa ensi vuonna entistä suuremmat tilat Tampereen Myllypuroon. Tekovan rakentamaan noin 5 300 m²:n tehtaaseen tulee lisää esivalmistelu- ja varastotilaa sekä pieni äänitysstudio.
Tekova ja Aktiivitilat yhteistyöhön – Vantaalle rakentuu tuotanto- ja varastotilaa merkittävälle vuokralaiselle22.8.2025 08:13:10 EEST | Uutinen
Tekova ja Aktiivitilat ovat solmineet urakkasopimuksen noin 1 450 m²:n tuotanto- ja varastotilojen rakentamisesta Vantaalle. Käyttäjäksi tiloihin sijoittuu globaalisti toimiva, teollisuutta palveleva yritys. Nimi julkistetaan myöhemmin. Kohteen rakentaminen alkaa loppuvuodesta 2025.
Tekova rakentaa JYSKin uudet liiketilat Järvenpäähän13.8.2025 08:40:51 EEST | Uutinen
Tekova rakentaa Järvenpäähän uuden, 1 400 m²:n liiketilan, johon sijoittuu huonekalu- ja sisustusketju JYSK. Liiketilan rakentaminen on aloitettu, ja se valmistuu tammikuun 2026 loppuun mennessä. Hankkeen tilaaja on KOY Pykälä Plaza.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme