Pia Lohikoski: Järjestöjen työ on turvattava!
Vasemmistoliiton kansanedustaja ja lakivaliokunnan jäsen Pia Lohikoski esittää lisäpanostuksia rikoksen uhrien tukipalveluihin, ihmisoikeustyöhön ja turvapaikanhakijoiden oikeusturvaan. Lohikoski on tehnyt talousarvioaloitteet Rikosuhripäivystyksen, Ihmisoikeusliiton ja Pakolaisneuvonnan avustustason kasvattamisesta.

– Hallitus leikkasi vuosi sitten rajusti oikeusministeriön järjestöavustuksia kautta linjan. Vaikka uusia leikkauksia ei nyt esitetä, ei vanhoja ole paikattu ja järjestöjen työn turvaaminen vaatisi päinvastoin niiden rahoituksen vahvistamista. Budjetissa kyse on pienistä summista, mutta järjestöjen työn arvo yhteiskunnalle on budjetin euromääriä suurempi, Lohikoski sanoo.
Viime vuoden talousarvioesityksessä oikeusministeriön alaisiin järjestöjen ja muiden toimijoiden avustuksiin kohdistettiin noin 1,9 miljoonan euron leikkaukset. Samaan aikaan sosiaali- ja terveysministeriön alaisen STEA-rahoituksen rajut leikkaukset osuvat samojen järjestöjen työhön.
Lohikoski on huolissaan mm. Rikosuhripäivystyksestä, joka vastaa myös julkisten palveluiden tuottamisesta. RIKU on jo joutunut sopeuttamaan toimintaansa, ja sen työn riittämätön rahoitus uhkaa esimerkiksi ihmiskaupan uhrien palveluita. Lohikoski esittää Rikosuhripäivystyksen avustukseen 200 000 euron lisäystä.
– Rikosuhripäivystys auttaa mm. lähisuhdeväkivallan, seksuaalirikosten ja ihmiskaupan uhreja. Sen asiakasmäärä on vuosikymmenessä yli kuusinkertaistunut. Sen ihmiskaupan ja työvoiman hyväksikäytön uhreja auttava työ on korvaamatonta ja tavoittaa niitä, jotka eivät uskalla hakeutua viranomaispalveluiden piiriin. Rikosuhripäivystyksen työ myös paljastaa vakavaa rikollisuutta. Tälle työlle on entistä kipeämmin tarvetta, Lohikoski sanoo.
Ihmisoikeusliitto sai vielä vuodelle 2023 oikeusministeriön kohdennettua yleisavustusta 380 000 euroa. Tällä vaalikaudella oikeusministeriön tuesta on leikattu 150 000 euroa. Lohikoski esittää järjestön rahoitukseen tämän suuruista lisäystä.
– Ihmisoikeusliitto on tehnyt uraauurtavaa työtä esimerkiksi taloudellisten ja sosiaalisten oikeuksien puolustamisen, tyttöjen sukuelinten silpomisen ja kunniaan liittyvän väkivallan ehkäisyn sekä urheilun ihmisoikeuskysymysten parissa. Julkisen rahoituksen merkitys tälle työlle on suuri, ja pitkäaikainen ihmisoikeustyö on turvattava, Lohikoski sanoo.
Järjestönä ja lakitoimistona turvapaikka-asioissa toimivan, vuosikymmenten saatossa turvapaikkaoikeuden keskeiseksi asiantuntijaksi muodostuneen Pakolaisneuvonta ry:n avustukseen Lohikoski esittää 300 000 euron lisäystä.
– Pakolaisneuvonnan työ on korvaamatonta suomalaiselle oikeusvaltiolle. Voittoa tavoittelemattomana järjestönä sen työ perustuu julkiseen oikeusapuun, jonka jälkeen jäänyt taso ei kata haastavien turvapaikka-asioiden kuluja. Pakolaisneuvonta on myös ajanut menestyksekkäästi juttuja kansainvälisissä valvontaelimissä ja estänyt Suomen syyllistymistä peruuttamattomiin ihmisoikeusloukkauksiin, Lohikoski sanoo.
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä allekirjoitti yhdessä Lohikosken aloitteet. Vasemmistoliitto vaatii myös hallituksen viime vuonna kokonaan lakkauttaman rauhanjärjestöjen avustuksen palauttamista.
Yhteyshenkilöt
Pia Lohikoskikansanedustaja
Puh:050 362 9496pia.lohikoski@eduskunta.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Minja Koskela: Pääministeri Orpon työllisyyslupauksesta tuli työttömyyskriisi15.10.2025 14:04:30 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskelan mukaan pääministeri Petteri Orpo on pettänyt lupauksensa 100 000 uudesta työllisestä. Sen sijaan työttömyys on kasvanut 80 000:lla. Koskela piti vasemmistoliiton eduskuntaryhmän ryhmäpuheen eduskunnan välikysymyskeskustelussa tänään.
Minja Koskela: Vasemmistoliitto ei kannata velkajarrusopimusta14.10.2025 14:41:49 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskelan mukaan vasemmistoliitto ei allekirjoita velkajarrusopimusta isojen puolueiden sopiman kaltaisena. Koskela kirjoittaa asiasta blogissaan, jossa hän toteaa, ettei vasemmistoliitto ollut valmis hyväksymään sopimusta tällaisilla luvuilla.
Minja Koskela: Ammattiin opiskelevat ansaitsevat parempaa, leikkaukset on peruttava13.10.2025 09:35:42 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskelan mukaan hallituksen 120 miljoonan euron leikkaus ammatilliseen koulutukseen on peruttava. Ylen MOT-toimituksen selvityksen mukaan lähiopetuksen määrä on romahtanut ja opiskelijoiden osaaminen on heikentynyt säästöjen vuoksi.
Pia Lohikoski: Opetusministerin olisi aika herätä ammatillisen koulutuksen kriisiin13.10.2025 09:17:34 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Pia Lohikoski vaatii opetusministeriä puuttumaan ammatillisen koulutuksen ja lukiokoulutuksen eriytymiskehitykseen.
Pia Lohikoski: Oikeistohallituksen leikkaukset kulttuuriin on peruttava9.10.2025 15:23:18 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Pia Lohikosken mielestä hallituksen kulttuuripoliittinen selonteko jää pelkiksi kauniiksi sanoiksi, kun hallitus samalla vie leikkauksilla edellytykset tehdä pitkäjänteistä kulttuuripolitiikkaa. Hän vaati kulttuurileikkausten perumista kokonaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme