Kuvalaudat tihkuvat naisvihaa ja radikalismia – väitöstutkimus paljastaa verkkoyhteisöjen taantumuksellisuuden
27.10.2025 06:14:00 EET | Oulun yliopisto | Tiedote
Digitaaliset alakulttuurit rakentavat ryhmäidentiteettiä naisvihan, meemeilyn ja salaliittoteorioiden kautta. Samaa voi nähdä tämän hetken poliittisessa keskustelukulttuurissa.

Alun perin huumorin ja meemeilyn tiloina tunnetut kuvalaudat ovat muuttuneet verkostoiksi, joissa taantumuksellinen eetos ja syrjivä politiikka kukoistavat. Nimettömyys ja hetkellisyys mahdollistavat vastuun välttelyn, ja keskustelut eskaloituvat nopeasti vihamielisiksi.
Havainnot ovat FM Matti Nikkilän tuoreesta väitöskirjasta Naisvihaa, vastakkainasettelua, taantumuksellisuutta. Neksusanalyysi vihamielisessä verkkoympäristössä. Nikkilä tarkastelee tutkimuksessaan kahta keskeistä ilmiötä: vuonna 2014 alkanutta GamerGate-liikettä, jota pidettiin laajalti naisvihamielisenä häirintäkampanjana ja vuonna 2017 noussutta QAnon-salaliittoteoriaa, joka yhdisteli pelkoa pedofiliasta, saatananpalvonnasta ja tarkemmin määrittelemättömästä tunnelisodasta.
Nikkilä kiinnostui aiheesta GamerGaten kautta. Peliyhteisöissä alkoi esiintyä naisvihaa, mikä sai tutkijan seuraamaan keskustelua ja johdatti hänet myös kuvalaudoille. Nikkilä alkoi seurata muun muassa 4chanin ja Ylilaudan keskusteluja hiljaisena osallistujana, ns. lurkkaamalla.
”Keskusteluissa mielipiteitä perusteltiin tieteellisillä argumenteilla ja käytettiin vahvaa retoriikkaa. Kuvalaudat muuttuivat naisvihamielisiksi paikoiksi. Ymmärsin, että voin kielentutkijana pureutua noihin asioihin”, hän kertoo.
Kuvalaudat ovat vihamielisiä itseensä kohdistuvaa tutkimusta kohtaan, ja voimakkaatkin reaktiot ovat keino puolustautua, mutta myös keino osoittaa yhteenkuuluvuutta. Niiden kulttuurissa jopa omia saavutuksia pilkataan, eikä toiminnalla ole välttämättä pitkäjänteisiä tavoitteita vaan tärkeämpää on yhteenkuuluvuuden ja vastakkainasettelun ylläpito.
”Lautojen toimintaa ei ole järkevää yrittää ymmärtää sellaisen oletuksen kautta, että toiminta tehtäisiin pitkällä tähtäimellä minkään tavoitteen saavuttamiseksi. Laudoilla on kuitenkin taantumuksellinen perushenki”, Nikkilä kertoo.
Väitöstutkimus ei ainoastaan analysoi verkkoyhteisöjä, vaan tuo esiin niiden vaikutuksen laajempaan poliittiseen keskustelukulttuuriin, sillä niillä on pyrkimys vaikuttaa yhteiskunnalliseen keskusteluun ja sen muotoihin.
Matti Nikkilä haluaa tuoda julki, että kuvalautojen toiminta on epäeettistä. ”Sukupuolten tasa-arvo on minulle tärkeää, ja ajattelen aihettani tasa-arvon kautta.”
Tutkimus tarjoaa välineitä ymmärtää, miten digitaaliset alakulttuurit vaikuttavat yhteiskunnalliseen ilmapiiriin ja radikalisoitumiseen verkossa. Lisäämällä ymmärrystä näistä kysymyksistä väitöskirja edistää myös julkista keskustelua.
Matti Nikkilä on tehnyt väitöskirjansa Oulun yliopistoon toimittajan työnsä ohessa ja se kuuluu englannin kielen alaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja ja haastattelupyynnöt: viestinta@oulu.fi
Viestintäpäällikkö Leena Hirvonen, Oulun yliopisto, leena.m.hirvonen@oulu.fi
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on yli 18 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Sahatun puun tuttu tuoksu voi olla satojen tuhansien eurojen arvoista21.9.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Monelle tuttu sahatun puun tuoksu sisältää arvokkaita kemianteollisuuden raaka-aineita. Oulun yliopiston tutkimushankkeessa tutkittiin kuusi- ja mäntysahatavaran kuivauksessa haihtuvien yhdisteiden hyödyntämistä ja kaupallista arvoa.
Ytimen avoimet ovet Oulun keskustassa Tutkijoiden yönä18.9.2026 05:53:00 EEST | Kutsu
Oulun keskustassa (Isokatu 32) avautuu Oulun yliopiston oppimis- ja kohtaamistila Ydin lokakuun lopulla 2026. Tutkijoiden yönä perjantaina 25.9.2026 pääset kurkistamaan tilaan ensimmäistä kertaa! Tilan remontti ja varustelu viimeistellään avoimien ovien jälkeen.
Tiede, taide ja teknologia esillä Oulun yliopiston Tutkijoiden yössä17.9.2026 06:28:00 EEST | Tiedote
Koko perheen tiedetapahtumaa Tutkijoiden yötä vietetään Oulun yliopiston Linnanmaan kampuksella ja kasvitieteellisessä puutarhassa perjantaina 25. syyskuuta. Tutkijoiden yössä tuodaan esille tutkijoita ja heidän työtään sekä tieteen merkitystä arjessamme. Oulun kulttuuripääkaupunkivuosi näkyy ohjelmassa.
Porojen laidunnus muuttaa Lapin tuntureiden kasvien ja hyönteisten vuorovaikutusta17.9.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Kilpisjärven pitkäaikainen koe osoitti, että porojen laidunnus muokkaa arktisen tundran kukkien ja hyönteisten suhteita voimakkaammin kuin ravinnelisäys. Vaikutukset ovat erityisen voimakkaita karulla tundralla. Eniten hyönteisiä houkuttelivat laidunnukselta suojatut tunturiniityt.
Keskosena syntyneillä suurempi riski päätyä työkyvyttömyyseläkkeelle nuorena aikuisena16.9.2026 06:49:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston laajan rekisteritutkimuksen mukaan keskosena syntyneet nuoret aikuiset saavat muita useammin työkyvyttömyyseläkettä. Pienimmillä keskosilla työkyvyttömyyseläkkeen riski oli lähes viisinkertainen verrattuna täysiaikaisina syntyneisiin. Riski oli hieman suurentunut myös lähes täysiaikaisina ja yliaikaisina syntyneillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme