Oma Häme

Vaikuttamistoimielinten ensimmäinen toimikausi on päättymässä

16.10.2025 16:31:29 EEST | Oma Häme | Tiedote

Jaa

Uusi nuorisovaltuusto ja uudet vanhus- ja vammaisneuvostot aloittavat pian toimintansa.

Vammaisneuvoston puheenjohtaja Pia-Nina Mohr, vanhusneuvoston puheenjohtaja Eero Halmesmäki ja nuorisovaltuuston puheenjohtaja Lempi Lintukorpi.
Vammaisneuvoston puheenjohtaja Pia-Nina Mohr, vanhusneuvoston puheenjohtaja Eero Halmesmäki ja nuorisovaltuuston puheenjohtaja Lempi Lintukorpi. Lintukorven vieressä nuorisovaltuuston toinen edustaja Onni Englund.

Hyvinvointialueella on kolme vaikuttamistoimielintä, joiden kautta asukkaat ja palvelujen käyttäjät voivat vaikuttaa Oma Hämeen toimintaan. Vaikuttamistoimielimillä on tärkeä rooli demokratian toteutumisessa hyvinvointialueella. Hyvinvointialueen nuorisovaltuustoon sekä vammais- ja vanhusneuvostoihin on nimetty jäsenet Kanta-Hämeen kuntien vastaavista toimielimistä. Nykyisissä kokoonpanoissa vaikuttamistoimielimet ovat toimineet keväästä 2023 lähtien.

Nyt aluevaltuusto on vaihtunut ja myös vaikuttamistoimielimet järjestäytyvät uudelleen. Aluehallitus on pyytänyt kuntia nimeämään edustajansa seuraavalle kaudelle. Uudet neuvostot aloittavat työnsä vielä tämän vuoden puolella ja ne jatkavat työtä asukkaiden osallisuuden lisäämiseksi ja hyvinvointialueen palvelujen kehittämiseksi.

Kysyimme vaikuttamistoimielinten puheenjohtajilta, miten he arvioivat ensimmäisen toimikautensa sujuneen, mitä tavoitteita on saavutettu ja mitä kehitettävää toiminnassa vielä on. Puheenjohtajat olivat yhtä mieltä siitä, että toimielimet ovat merkittävä väylä asukkaiden äänen kuulemisessa ja asukkaiden tarpeiden esille nostamisessa.

Yhteistyön ja osallisuuden rakentajat

Laki velvoittaa jokaista hyvinvointialuetta perustamaan kolme vaikuttamistoimielintä: nuorisovaltuuston, vanhusneuvoston ja vammaisneuvoston. Niiden tehtävä on tuoda esiin niiden asukkaiden ääntä, jotka muuten voisivat jäädä päätöksenteossa liian vähälle huomiolle.

On selvää, että uudessa toimintaympäristössä ensimmäinen toimikausi on ollut oppimisen ja rakentamisen aikaa. Yhteistyön rakentaminen on ollut tärkeää kaikille puheenjohtajille.

– Toiminnan pohja ja yhteistyö virkahenkilöstön kanssa saatiin hyvin käyntiin. Siitä suuri kiitos kaikille mukana olleille. Yhteistyö jäsenistön kanssa on ollut erittäin hyvää, sanoo vanhusneuvoston puheenjohtaja Eero Halmesmäki.

Myös vammaisneuvoston puheenjohtaja Pia-Nina Mohr kiittää Oma Hämeen ilmapiiriä ja rakentavaa otetta:

– Alun uuden opettelun jälkeen tuntuu, että kausi loppui kesken. Meillä on kuitenkin ollut hyvä ja rakentava ilmapiiri, ja olemme yhdessä rakentaneet hyvinvointialuetta. Koen vammaisneuvoston tärkeänä linkkinä toimihenkilöiden ja päättäjien välillä.

Nuorisovaltuuston puheenjohtaja Lempi Lintukorpi on tyytyväinen luottamukseen ja nuorten osallisuuden vahvistumiseen.

– Saimme lähes vapaat kädet muokata toiminnastamme meidän näköistä ja onnistuimme siinä hyvin. Nyt kauden päättyessä käteen jää paljon oppia, kokemuksia ja uusia ystäviä ympäri Kanta-Hämettä.

Vaikuttamistoimielinten kautta eri-ikäisten ja eri elämäntilanteissa olevien asukkaiden ääni pystytään tuomaan osaksi alueen päätöksentekoa. Vaikuttamistoimielimet voivat vaikuttaa hyvinvointialueen toiminnan suunnitteluun, valmisteluun ja seurantaan asioissa, joilla on merkitystä lasten ja nuorten, ikääntyneen väestön tai vammaisten henkilöiden ja heidän tarvitsemiensa palveluiden kannalta. 

Vaikuttamisen väyliä ja saavutuksia

Vaikuttamistoimielinten rooli ei ole ollut vain neuvoa-antava, vaan aidosti osallistava. Neuvostot ovat antaneet lukuisia lausuntoja, osallistuneet suunnitteluun ja tuoneet esiin arjen näkökulmia, jotka auttavat päätöksentekoa osuvammaksi.

Halmesmäki korostaa, että vanhusneuvosto on ollut mukana palvelujen muutosten suunnittelussa ja käytännön toteutuksen seurannassa. Mohr puolestaan nostaa esiin vammaisneuvoston iltakoulut, joissa lausuttavia asioita käytiin läpi yhdessä ennen päätöksentekoa:

– Lausunnoissamme olemme tuoneet konkreettisesti esiin esimerkiksi esteettömyyteen ja saavutettavuuteen liittyviä näkökulmia. On ollut ilahduttavaa saada palautetta, että näkemyksiämme on hyödynnetty ohjelmissa ja suunnitelmissa.

Lintukorpi mainitsee nuorisovaltuuston ehkäisevän päihdetyön kampanjan konkreettisena esimerkkinä nuorten vaikutusmahdollisuuksista:

– Teimme paljon yhteistyötä monien osaavien hyvinvointialueen ammattilaisten kanssa. Lisäksi teimme poliisin kanssa yhteistyössä somekampanjan, joka perustui nuorille suunnattuun kyselyyn. Oli hienoa huomata, että nuorten näkemykset herättivät kiinnostusta myös aluevaltuutetuissa.

Asukkaiden ääni vahvemmaksi

Ensimmäinen toimikausi ei ollut pelkkää onnistumista, vaan myös uuden opettelua. Yhteistä kaikille neuvostoille on ollut tarve löytää tehokkaampia toimintatapoja ja vahvistaa omaa rooliaan päätöksenteossa.

Uusien asioiden omaksuminen nopeassa tahdissa ja vammaiskentän moninaisten haasteiden huomioiminen ei ollut aina helppoa, mutta opimme paljon. Olemme kehittäneet tarkistuslistan helpottamaan lausuntojen valmistelua, kertoo vammaisneuvoston puheenjohtaja Mohr.

Halmesmäki nostaa esiin sen, ettei vanhusneuvoston ääni aina ole kuulunut riittävästi päätöksenteossa. Vanhusneuvoston puheenjohtaja toivookin, että myös neuvostot saisivat läsnäolo-oikeuden lautakuntien kokouksiin, kuten nuorisovaltuusto.

Tällä hetkellä hyvinvointialueen hallintosäännössä on linjattu, että nuorisovaltuusto voi nimetä edustajansa elämänkaari- ja turvallisuuslautakuntaan sekä terveyden ja toimintakyvyn edistämisen lautakuntaan. Linjauksella on haluttu edistää erityisesti nuorten vaikuttamismahdollisuuksia. Kaikilla vaikuttamistoimielimillä on kuitenkin läsnäolo- ja puheoikeus aluevaltuuston kokouksissa.

Lintukorpi harmittelee, että nuorisovaltuuston työtä on hankaloittanut kokoustamisen vaikeus pitkien välimatkojen ja vähäisen julkisen liikenteen vuoksi. Lisäksi nuorisovaltuuston ohjaajan vaihtuminen hankaloitti tiedonkulkua Oma Hämeen suuntaan, mutta tilanne saatiin onneksi korjattua loppukautta kohden.

Kaikki puheenjohtajat katsovat tulevaisuuteen luottavaisin mielin ja toivovat, että vaikuttamistoimielinten roolia edelleen vahvistetaan Oma Hämeessä.

– Toivon, että yhteistyö vanhusneuvoston ja nuorisovaltuuston kanssa vahvistuisi jatkossa, sanoo Pia-Nina Mohr.

Ensimmäinen kausi on osoittanut, että asukkaiden osallisuus ei ole vain hallinnollinen velvoite, vaan käytännön vaikuttamista ja yhteistyötä. Vaikuttamistoimielinten työ on luonut perustan vahvemmalle demokratialle ja avoimemmalle päätöksenteolle Kanta-Hämeen hyvinvointialueella.

Lisätietoja medialle:

vammaisneuvoston puheenjohtaja Pia-Nina Mohr p. 040 9000 0155

vanhusneuvoston puheenjohtaja Eero Halmesmäki p. 045 691 4016

nuorisovaltuuston puheenjohtaja Lempi Lintukorpi lempi.lintukorpi(at)tammela.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Oma Häme osallistuu valtakunnalliseen LVV26-valmiusharjoitukseen21.9.2026 15:05:47 EEST | Tiedote

Oma Häme osallistuu 29. syyskuuta –1. lokakuuta järjestettävään valtakunnalliseen LVV26-valmiusharjoitukseen. Lupa- ja valvontaviraston järjestämä LVV26 on laaja valtakunnallinen valmiusharjoitus, johon osallistuu yli 10 000 henkilöä jopa 500 organisaatiosta eri puolilta Suomea. Mukana on muun muassa valtionhallinnon, alueellisen ja paikallisen varautumisen, kuntien, hyvinvointialueiden, elinkeinoelämän ja järjestöjen toimijoita. Harjoituksen teemana on väestönsuojelu. Valmiusharjoitus perustuu kuvitteelliseen kansainväliseen tilanteeseen, jossa yhteiskunnan turvallisuustilanne heikkenee, kriittisen infrastruktuurin toiminta häiriintyy ja sotilaallisen voimankäytön uhka kasvaa merkittävästi. Harjoituksen edetessä osallistujaorganisaatiot harjoittelevat väestön siirtämistä maan sisällä tilanteen kehittymisen edellyttämällä tavalla. Harjoitus ei tarkoita todellisia väestönsiirtoja tai evakuointeja, eikä sen ole tarkoitus näkyä asukkaiden arjessa. Mukana työntekijöitä eri toimialoilta Oma

Vuosi yhteistä laatutyötä näkyy nyt arjen tekoina – Tähtigaalassa palkittiin turvallisuutta parantaneita toimintamalleja18.9.2026 13:14:03 EEST | Tiedote

Oma Häme käynnisti laatutyönsä vuonna 2025 parantaakseen asiakas- ja potilasturvallisuutta. Tähtigaalassa 2026 palkittiin sairaala-apteekin, suun terveydenhuollon ja psykiatrian innovatiiviset mallit. Johtajaylilääkäri Arja Tomminen ja laitehallinta-asiantuntija Kauro Mulari saivat tunnustusta panoksestaan turvallisuuden edistämisessä.

Aluehallitus linjaa järjestöjen valtionavustushaun painotukset Kanta-Hämeessä – valtakunnallinen aikataulu on poikkeuksellisen tiukka17.9.2026 11:21:22 EEST | Tiedote

Aluehallitus käsittelee maanantaina 21. syyskuuta järjestöille avattavaa hanke-ehdotusten hakua. Aluehallitukselle esitetään haun avaamista 22. syyskuuta sekä Oma Hämeen alueellisten painopisteiden ja arviointiperiaatteiden hyväksymistä. Hankehaku liittyy sosiaali- ja terveysministeriön uuteen valtionavustukseen, jolla tuetaan alueellista sote-järjestötoimintaa sekä järjestöjen tekemän terveyden ja hyvinvoinnin edistämistyön kehittämistä. Tähän tarkoitukseen on osoitettu valtakunnallisesti vuosittain 25 miljoonaa euroa vuosille 2027–2030. Valtakunnallisen haun aikataulu on hyvinvointialueiden ja järjestöjen näkökulmasta poikkeuksellisen tiukka. STM avasi valtionavustushaun 11. syyskuuta, ja hyvinvointialueiden valmiiden hakemusten on oltava ministeriössä jo 26. lokakuuta. Noin kuuden viikon aikana hyvinvointialueiden on siis päätettävä omista painotuksistaan ja arviointiperiaatteistaan, järjestettävä alueellinen haku, arvioitava järjestöjen ehdotukset, valittava mukaan otettavat kokona

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye