VR panostaa asiakaskokemukseen laseroimalla kaukojunien ikkunat – mittava hanke parantaa puheluiden ja mobiilidatan kuuluvuutta junassa
VR aloittaa kaukojunien ikkunoiden laseroinnin parantaakseen puheluiden ja mobiilidatan kuuluvuutta junissa. Laseroinnin toteuttajaksi on valittu AGC Glass Europe, joka on osa maailman suurimpiin lasinvalmistajiin lukeutuvaa AGC-konsernia. Mittava hanke käynnistyy marraskuussa 2025 ja kahden vuoden aikana laseroidaan yhteensä noin 10 000 ikkunaa. VR on aiemmin investoinut 5 miljoonaa euroa tehokkaampaan wifi-yhteyteen. Laserointi ja wifin parannus eivät kuitenkaan yksinään takaa kuuluvuutta, jos teleoperaattoreiden tukiasemia ei ole riittävästi radan varrella.

Matkapuhelimen kuuluvuutta junassa haittaa junarungon radiosignaalien heikko läpäisevyys sekä nopea vauhti tukiasemien ohi. Nyt tehtävällä ikkunoiden laseroinnilla ikkunoihin poltetaan kuviointi, joilla edistetään tukiasemien signaalin läpäisyä junaan ja siten parannetaan puhelujen äänen ja mobiilidatan kuuluvuutta junissa. Laseroinnilla korvataan junissa tällä hetkellä olevat toistimet.
”Laserointi parantaa puheluiden ja mobiilidatan kuuluvuutta junissa vähentämällä ikkunalasin aiheuttamaa signaalin vaimenemista. Tämä tarkoittaa, että radiosignaalit pääsevät paremmin junan sisälle. On kuitenkin tärkeää huomata, että laserointi ei kuitenkaan auta alueilla, joilla signaalia ei ole tai tukiasemien kapasiteetti on riittämätön. Ilman teleoperaattoreiden signaalia emme pysty tarjoamaan yhteyksiä junassa”, sanoo hankejohtaja Jonas Eriksson VR:ltä.
Rataverkolla sijaitsevien katvealueiden poistaminen edellyttää edelleen teleoperaattoreiden markkinaehtoisia investointeja tukiasemiin ja kapasiteettiin.
Laserointityön toteuttajaksi on kilpailutuksessa valittu lasinvalmistaja AGC Glass Europe, joka valikoitui kilpailutuksessa osaamisensa ja laajan kokemuksena perusteella. AGC Glass Europella on kokemusta vastaavasta koko kaluston ikkunoiden laseroinnista. Tuotantovauhti on noin 5 000 ikkunaa vuodessa, joten hankkeen kesto on noin kaksi vuotta. Käytännössä se tarkoittaa, että päivässä ehditään laseroida yhden junavaunun ikkunat.
”Toimivat verkkoyhteydet junassa ovat matkustuskokemuksen kannalta merkittävä tekijä. Asiakkaamme haluavat hyödyntää matka-ajan esimerkiksi työntekoon tai käyttää nettiä viihtymiseen. Jotta saamme pidettyä kaiken tarvittavan kaluston liikenteessä, laserointi tehdään junavaunujen huoltojen yhteydessä. Ensimmäiset laseroidut vaunut ovat liikenteessä jo tämän vuoden lopulla”, Jonas Eriksson kertoo.
Laseroinnin jälkeen VR on tehnyt junakuuluvuuden parantamiseksi kaikki mahdolliset toimenpiteet, joista yhtiö voi oman toimintansa puitteissa päättää. Aiemmin VR on uusinut viidellä miljoonalla eurolla kaikkien kaukojunien langattoman sisäverkon ja wifi-laitteet, minkä myötä VR-wifi tuo käyttäjälleen noin viisi kertaa aiempaa nopeamman nettiyhteyden.
FAKTAA:
- Laseroinnissa operoidaan noin 10 000 VR:n kaukojunien ikkunaa. Laseroinnin toteuttaa AGC Glass Europe ja laserointiprojekti valmistuu vuonna 2027.
- Laserointi tulee parantamaan junamatkustajien käyttämien mobiiliyhteyksien ja puheluiden kuuluvuutta.
- Laserointi tarjoaa teknisesti pitkäikäisemmän ja kustannustehokkaamman ratkaisun kuin nykyisin junassa kuuluvuutta parantavat toistimet, sillä se ei ole riippuvainen taajuusteknologian kehittymisestä.
- Aiemmin VR on panostanut junien wifi-laitteiston parantamiseen. Ilmainen junaverkko löytyy junista nimellä VR-wifi. Junamatkustajien tyytyväisyys VR-wifiin on parantunut selvästi viime vuodesta (3,5/5).
- Olennaisia tekijöitä kuuluvuuden parantamisessa ovat radan varren telemastot ja tukiasemien riittävä kapasiteetti. Laserointi ei paranna verkkoyhteyttä, jos alueella ei ole signaalia.
- VR:n ylläpitämä kuuluvuuskartta auttaa asiakkaita suunnittelemaan matkanaikaista netinkäyttöään. www.vr.fi/wifi
Yhteyshenkilöt
VR Mediadesk
Viestintäyksikkömme palvelee mediaa puh. 029 434 7123 ja viestinta@vr.fi. Olemme tavoitettavissa ma-pe 8-16. Arki-iltaisin klo 16 jälkeen, arkipyhinä ja viikonloppuisin palvelemme mediaa puhelimitse akuuteissa häiriötilanteissa.
Me VR:llä vauhditamme tulevaisuuden vastuullista liikennettä. Olemme Suomen valtion omistama matkustuksen, logistiikan ja kunnossapidon palveluyritys, joka kasvattaa vähäpäästöisen raide- ja kaupunkiliikenteen suosiota. Huolehdimme arjen sujuvista matkoista Suomessa ja Ruotsissa sekä toimimme teollisuuden tukijalkana kotimaan logistiikassa. Vuonna 2024 kyydissämme tehtiin 15,3 miljoonaa kaukoliikenteen matkaa Suomessa ja kuljetimme rautateitse 23,2 miljoonaa tonnia tavaraa. Liikevaihtomme oli 1 294,7 miljoonaa euroa ja työllistimme yli 8 400 rautaista ammattilaista. Lisätietoja: https://www.vrgroup.fi/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta VR-Yhtymä Oyj
VR voitti merkittävän junaliikennesopimuksen Ruotsissa – Mälartågin liikennöinti Tukholman alueella siirtyy suomalaisoperaattorille10.10.2025 13:50:00 EEST | Tiedote
VR on voittanut Mälartågin junaliikenteen kilpailutuksen Ruotsissa Tukholman ja Mälarenin alueella. Yhtiö on laajentanut toimintaansa Ruotsissa nopeasti vuodesta 2022 alkaen. Sopimusvoitot tukevat VR:n strategista tavoitetta hakea kannattavaa kasvua ja kokemusta kilpaillulta markkinalta. Samalla yhtiö valmistautuu raideliikenteen kiristyvään kilpailuun myös Suomessa.
Ouluun lisää junavuoroja joulukuussa – myös Pendolino Plus -juna Helsingin ja Oulun välillä aloittaa liikennöinnin9.9.2025 09:29:00 EEST | Tiedote
Uusi Pendolino Plus -juna aloittaa liikennöinnin Helsingin ja Oulun välillä joulukuussa. Liput ovat nyt saatavilla VR Matkalla -sovelluksessa tai osoitteessa www.vr.fi. Lisäksi Oulun junayhteydet monipuolistuvat, kun VR lisää vuoroja sekä etelään että pohjoiseen.
Junaliikenne pääradalla Tampereen ja Parkanon välillä jatkuu – sähköratavika korjattu31.7.2025 22:59:13 EEST | Tiedote
Ukkosmyrskyn aiheuttama sähköratavika Tampereen ja Parkanon välillä on saatu korjattua odotettua nopeammin, ja junaliikenne pääradalla jatkuu jälleen. Liikennekatkoksesta voi aiheutua yksittäisiä muutoksia perjantain junavuoroihin. Suosittelemme asiakkaitamme seuraamaan ajantasaista tilannetta VR Matkalla -sovelluksessa ja osoitteessa vr.fi/radalla. Kiitämme lämpimästi asiakkaitamme kärsivällisyydestä ja ymmärryksestä poikkeustilanteen aikana. Pahoittelemme häiriöstä aiheutunutta haittaa ja jatkamme työtä sen eteen, että matkustaminen olisi mahdollisimman sujuvaa kaikissa olosuhteissa. Poikkeustilanteet: Poikkeustilanteet -sivulla ajantasainen tieto häiriöistä: https://www.vr.fi/radalla/poikkeustilanteet. Matkustajan oikeudet: Ohjeet eri tapauksiin ja korvaushakemuslomake löytyvät verkkosivultamme osoitteesta: https://www.vr.fi/korvaukset Aiempi tiedotteemme aiheesta: Ukkosmyrskyn aiheuttama sähkövika keskeyttää junaliikenteen pääradalla – VR järjestää korvaavaa liikennettä | VR Group
Ukkosmyrskyn aiheuttama sähkövika keskeyttää junaliikenteen pääradalla – VR järjestää korvaavaa liikennettä31.7.2025 19:14:24 EEST | Tiedote
Ukkosmyrsky on aiheuttanut sähkövian pääjunaradalla, minkä seurauksena junaliikenne on keskeytynyt Tampereen ja Parkanon välillä torstai-iltana 31.7.2025. Vika vaikuttaa useisiin junavuoroihin, ja liikennekatkon arvioidaan kestävän yön yli. Fintraffic Oy:n antaman korjausarvion mukaan liikenne pääsee jatkumaan perjantaiaamuna klo 5.30 mennessä. Junat korvataan toistaiseksi linja-autoilla, tämän hetken arvion mukaan perjantaiaamuun asti, Tampereen ja Parkanon välillä. Linja-autojen saatavuudessa on kuitenkin toistaiseksi haasteita isojen tapahtumien vuoksi. Asiakkailla on mahdollisuus järjestää omatoiminen kuljetus ja hakea korvausta aiheutuneista kuluista osoitteessa vr.fi/korvaukset. Yöjunat odottavat radan aukeamista, ja ne ajetaan määränpäihinsä heti, kun se on mahdollista. Yöjunasta matkan varanneita asiakkaita pyrimme kontaktoimaan mahdollisimman nopeasti ja tarjoamaan heille ajantasaista tietoa matkustamiseen liittyvistä muutoksista. Oman junan kulkua voi seurata osoitteessa vr.f
VR myynyt kolme asemakiinteistöään – tilaa uusille palveluille ja kehitykselle26.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
VR on myynyt asemakiinteistöt Parkanossa, Kotkassa ja Jokelassa osana strategiaansa, jonka tavoitteena on keskittyä entistä vahvemmin ydinliiketoimintaan. Asemakiinteistöistä luopuminen on osa VR:n valmistautumista raideliikenteen kilpailun lisääntymiseen. Tilat tarjoavat kunnille ja muille toimijoille uusia mahdollisuuksia kehittää asemanseudun palveluita ja vetovoimaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme