Kela/FPA

Vuoden 2026 äitiyspakkauksen tuotteiden täydennyshankinnan tarjouskilpailu on alkanut

17.10.2025 10:55:53 EEST | Kela/FPA | Tiedote

Jaa

Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi)

Kela on käynnistänyt vuoden 2026 äitiyspakkauksen tuotteiden täydennyshankinnan tarjouskilpailun. Tarjouskilpailun taustalla on äitiysavustuksen arvon korotus.

Vuoden 2026 äitiyspakkauksen tuotteiden täydennyshankinnan tarjouspyyntö on julkaistu julkisten hankintojen ilmoituskanavassa Hilmassa. Tarjouksia voi jättää 13.1.2026 klo 13.00 asti. Tuotteita hankitaan noin 20 000 äitiyspakkaukseen.

Taustalla esitys äitiysavustuksen arvon korotuksesta

Kelan jakaman äitiyspakkauksen tuotteet kilpailutetaan vuosittain. Nyt julkaistun täydennyshankinnan tarjouskilpailun taustalla on äitiysavustuksen arvon korotus: hallitus on esittänyt äitiysavustukseen 40 euron korotusta 1.4.2026 alkaen.

Tarjoukset jätetään sähköisesti

Tarjoajien täytyy jättää tarjouksensa sähköisesti Hilman kautta tarjouspyynnössä kuvatulla tavalla.

Jos täydennyshankinnan tarjouspyynnöstä on kysyttävää, myös kysymykset täytyy esittää Hilman kautta tarjouspyynnössä kuvatulla tavalla. Kelan asiantuntijat eivät voi vastata tarjouspyyntöä koskeviin kysymyksiin, jos ne lähetetään heille suoraan.

Hilma

Yhteyshenkilöt

Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.

Puh:020 634 7745viestinta@kela.fi

Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA

Redan var nionde pojke i lågstadieåldern använder adhd-läkemedel – också tonårsflickor och unga kvinnor framträder i statistiken19.3.2026 06:00:00 EET | Pressmeddelande

Användningen av adhd-läkemedel fortsätter att öka, särskilt bland pojkar i lågstadieåldern och bland tonårsflickor och unga kvinnor. År 2025 använde 11 % av pojkarna i lågstadieåldern och 6 % av tonårsflickorna adhd-läkemedel. Ökningen av antalet nya användare av läkemedlen har mattats av inom vissa grupper, men forskarna uppskattar att användningen kommer att fortsätta att öka några år framöver.

ADHD-lääkkeitä käyttää jo joka yhdeksäs alakouluikäinen poika – tilastoissa erottuvat myös teinitytöt ja nuoret naiset19.3.2026 06:00:00 EET | Tiedote

Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). ADHD-lääkkeiden käyttö kasvaa edelleen, etenkin alakouluikäisillä pojilla sekä teinitytöillä ja nuorilla naisilla. Vuonna 2025 lääkkeitä käytti 11 % alakouluikäisistä pojista ja 6 % teinitytöistä. Uusien lääkityksen aloittajien kasvu on taittunut joissakin ryhmissä, mutta tutkijat arvioivat, että vuosittaisen käytön kasvu tulee edelleen jatkumaan muutamia vuosia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye