Suomalaisen juomateollisuuden tulevaisuus ratkaistaan nyt
20.10.2025 09:22:00 EEST | Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto r.y. | Tiedote
Nyt käynnissä olevat lakimuutokset muuttavat merkittävästi suomalaisen juomateollisuuden toimintaympäristöä.

Alkoholilain, alkoholiverolain ja virvoitusjuomaveron muutokset ovat mittaluokaltaan suuria ja niiden yhteisvaikutus voi joko tukea kotimaista elinkeinoelämää tai heikentää sen toimintaedellytyksiä. Panimoliitto painottaa, että päätöksillä on pitkäkestoiset vaikutukset kotimaiseen työhön ja investointeihin.
– “Lakimuutoksia ei voi tarkastella irrallaan toisistaan. On tärkeää nähdä niiden yhteisvaikutus eli se, miten verotus, kilpailuneutraliteetti ja sääntely yhdessä vaikuttavat suomalaisen juomateollisuuden toimintaedellytyksiin, työhön ja investointeihin”, painottaa toimitusjohtaja Lasse Pipinen Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitosta.
Liian korkea alkoholiverotus ja sen automaattinen indeksointi uhkaavat lisätä matkustajatuontia ja ulkomailta tehtäviä verkko-ostoja. Tämä heikentäisi sekä verotuottoja että vaarantaa kotimaisia työpaikkoja. Suomi on jo nyt EU:n korkein alkoholiverotusmaa, minkä takia kotimaiset toimijat ovat jo valmiiksi ahtaalla.
Alkoholijuomien kotimaisen verkkokaupan ja kotiinkuljetuksen salliminen on askel oikeaan suuntaan, mutta samalla on varmistettava, että kilpailu kotimaisten ja ulkomaisten toimijoiden välillä pysyy reiluna ja tasapuolisena. Samat velvollisuudet kautta eri maiden toimijoiden.
Myös virvoitusjuomaveron korotukset, erityisesti sokerittomien juomien ja vesien osalta, ovat perusteettomia ja haitallisia sekä kuluttajille että kotimaiselle teollisuudelle.
“Niin sanottujen haittaverojen asettamisen tulisi olla poliittisen harkinnan tulos, ei automaattinen verojen keräys helpoimman kautta. Näiden päätösten myötä nähdään, miten päättäjät suhtautuvat tähän alaan ja sen kotimaisuusasteeseen sekä verotuottojen kehitykseen” sanoo Pipinen.
Kotimainen juomateollisuus tarvitsee nyt ennakoitavuutta ja reilut pelisäännöt – ei lisätaakkaa. Päätöksillä ratkaistaan, pysyvätkö työpaikat ja verotulot Suomessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Julia StåhleErityisasiantuntija, yhteiskuntasuhteet ja viestintä
Puh:044 2831617julia.stahle@panimoliitto.fiLasse PipinenToimitusjohtajaPanimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry
Puh:0503411611Linkit
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry on olutta, siideriä ja long drink -juomia sekä virvoitusjuomia ja kivennäisvesiä valmistavan kotimaisen elinkeinon edunvalvoja. Liitto edustaa yhtä maamme vanhimmista teollisuudenaloista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto r.y.
Juomamyynti laski kesähelteistä huolimatta – vain vesi teki kauppansa14.8.2026 12:00:01 EEST | Tiedote
Alkukesän lämpimät säät eivät kääntäneet juomamyyntiä kasvuun. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton jäsenyritysten myynti laski huhti–kesäkuussa kaikissa keskeisissä juomakategorioissa vesiä lukuun ottamatta.
Hallituksen alkoholilaki jättää satojen miljoonien verot keräämättä22.6.2026 08:22:56 EEST | Uutinen
Suomalaiset ovat tilanneet vuonna 2025 46 miljoonaa litraa alkoholijuomia ulkomaisista verkkokaupoista. Niiden vuoksi Suomi menetti valmiste- ja juomapakkausveroja 285 miljoonaa euroa ja arvonlisäveroja 87 miljoonaa euroa, yhteensä 372 miljoonaa euroa.
Valtio menettää lähes miljardi euroa verotuloja vuodessa15.4.2026 08:08:00 EEST | Uutinen
Suomen valtiolle koituu vuosittain yli 950 miljoonaan euron laskennalliset verotulomenetykset, kun suomalaiset suuntaavat alkoholiostoksille Viroon, Ruotsiin ja ulkomaisiin verkkokauppoihin. Tuoreimmat luvut osoittavat, että jatkuvat alkoholiveron korotukset eivät täytä valtion kassaa, vaan romuttavat kotimaista veropohjaa ja elinkeinoelämää.
Virvoitusjuomaveron korotus iskee kuluttajan kukkaroon – vesi ja sokerittomat juomat kallistuvat entisestään31.3.2026 14:59:14 EEST | Uutinen
Hallituksen päättämä virvoitusjuomaveron uudistus ja korotukset astuvat tänään voimaan. Uusi kuusiportainen veromalli nostaa lähes kaikkien juomien hintoja. Myös vesien ja sokerittomien virvoitusjuomien valmistevero nousee.
Brysselinkone aikoo kaventaa siideritarjontaa Pohjoismaissa – Panimoliitto vaatii tilaa markkinoiden monipuolisuudelle27.2.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Euroopan komissio valmistelee parhaillaan siiderille EU-tason yhtenäismääritelmiä. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto varoittaa, että suunnitellut tiukat mehupitoisuusrajat vääristäisivät kilpailua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme