Naisille kolmaskin EFT-tappio ja turnauksen jumbosija
Suomen naisten salibandymaajoukkue hävisi ensi kertaa kaikki perinteisen EFT-turnauksen kolme otteluaan, kun Ruotsi oli sunnuntain päätösottelussa vahvempi lukemin 9-5. Ruotsi oli johtanut ottelua sen puolivälissä jo 6-0.
Tshekille ja Sveitsille taipunut Suomi piti Miia Maarasen maalin puhtaana ensimmäiset 11 minuuttia, mutta sitten Ruotsi iski neljä kertaa neljässä ja puolessa minuutissa. Toisen erän alussa räpsyi nopeaan tahtiin vielä kahdesti, ja Suomi pääsi maaliin makuun vasta toisen erän lopussa My Kippilän kaventaessa tilanteeksi 6-1. Kolmannessa erässä joukkueet osuivat melkeinpä vuorotahtiin mutta neljää maalia kapeammaksi ei Suomi saanut Ruotsin johtoa kurottua. Suomen päätöserän maaleista kaksi järjesti ylivoimalla kaksikko Veera Kauppi–Oona Kauppi, ja maalitilastoon ehtivät myös Sara Piispa ja Veera Vilenius.
EFT-turnauksen viimeisessä ottelussa Tshekki löi rangaistuslaukauksilla 5-4 Sveitsin, joka kuitenkin voitti turnauksen.
Lopputilanne:
- 1. Sveitsi 7 pistettä
- 2. Ruotsi 6
- 3. Tshekki 5
- 4. Suomi 0
Naisten MM-turnaus pelataan joulukuussa Tshekin Brnossa ja Ostravassa.
Salibandya, Chur, Sveitsi
Naisten ja U19-naisten EFT-turnaus
Naiset: Ruotsi–Suomi 9-5 (4-0, 2-1, 3-4)
1. erä: 11.30 Wilma Johansson (Ida Sundberg) 1-0, 14.14 Matilda Lindgren (Johansson) 2-0, 15.04 Ellen Rasmussen (Moa Andersson) 3-0, 15.55 Mira Markström (Hanna Nordstrand) 4-0.
2. erä: 21.37 Nordstrand (Moa Tschöp) 5-0, 23.22 Emelie Wibron (Andersson) 6-0, 36.47 My Kippilä (Ulla Valtola) 6-1.
3. erä: 40.59 Veera Kauppi (Oona Kauppi) 6-2 yv, 43.31 Nellie Öhgren (Wibron 7-2, 44.38 Sara Piispa (Veera Kauppi) 7-3, 46.22 Nordstrand (Markström) 8-3, 47.12 Linnea Hammar (Ellen Bäckstedt) 9-3, 52.25 Oona Kauppi (Veera Kauppi) 9-4 yv, 55.39 Veera Vilenius 9-5.
Torjunnat:
Frida Görtz Ruotsi 6+3+5=14,
Miia Maaranen Suomi 11+5+5=21.
Jäähyt: Ruotsi 3×2 min, Suomi 3×2 min.
Erotuomarit: Christian Friemel ja Erik Hasselberg, Sveitsi.
Yleisöä: 231.
Suomen parhaana palkittiin Veera Kauppi.
Suomen U19-naisten EFT-turnaus päättyi tappioon, kun Ruotsi nappasi viikonlopun ensimmäisen voittonsa rangaistuslaukauksilla maalein 6-5. Suomi menetti kolmannen kerran kolmessa ottelussa kolmen maalin johdon.
Suomi vei aamuottelun avauserän Oona Hirsimäen kahdella maalilla, ja toisen alussa Aada Honkuri kasvatti eron jo kolmeen. Ottelun toinen puolikas oli kuitenkin Ruotsin, joka nousi päätöserän alussa jo tasoihin. Minea Kärki laukoi Suomelle 4–3-johdon, mutta Ruotsi ehti vielä viimeisellä kympillä ohi.
Tasoitettuaan pelin Ruotsi siirtyi vajaat kaksi minuuttia ennen loppua ensi kertaa johtoon päästyään pelaamaan ylivoimalla. Maalivahti Tiia Liuski juoksi lopussa penkille, ja kuudella viittä vastaan Kiira-Karoliina Vahlman iski Suomen tasoihin vain kaksi sekuntia ennen loppusummeria.
Rangaistuslaukauskisassa onnistui kuitenkin kahdesti Ruotsi, kun Suomen viidestä yrittäjästä vain Ella Virtanen sai pallon verkkoon.
Turnauksen viimeisessä ottelussa Tshekki löi rangaistuslaukauksilla Sveitsin 2-1 ja nousi turnausvoittoon.
Lopputilanne:
- 1. Tshekki 6 pistettä (maaliero 14-8)
- 2. Suomi 6 (maaliero 14-13)
- 3. Sveitsi 3 (maaliero 10-11)
- 4. Ruotsi 3 (maaliero 13-19)
U19-naiset: Ruotsi–Suomi 6-5 rl (0-2, 1-1, 4-2, 1-0)
1. erä: 9.29 Oona Hirsimäki 0-1, 15.27 Hirsimäki (Pinja Koivumäki) 0-2 yv.
2. erä: 24.49 Aada Honkuri (Hirsimäki) 0-3, 30.34 Elvira Hägström 1-3,
3. erä: 40.34 Elin Wadell 2-3, 41.46 Alva Pettersson (Ellen Hedberg) 3-3, 43.02 Minea Kärki (Natalie Sandström) 3-4, 51.21 Wadell 4-4, 58.11 Hedberg (Wadell) 5-4 yv, 59.58 Kiira-Karoliina Vahlman (Hirsimäki) 5-5 im.
Ruotsi voitti rangaistuslaukauskisan.
Torjunnat:
Ida Böcker Ruotsi 1+4+5=10,
Vilhelmiina Niemelä Suomi 6+3+(0)=9 ja Tiia Liuski Suomi (0)+2+6=8 (vaihto 30.35),
Jäähyt: Ruotsi 3×2 min, Suomi 3×2 min.
Erotuomarit: Nikola Stankova ja Vaclav Patera, Tshekki.
Yleisöä: 95.
Suomen parhaana palkittiin Oona Hirsimäki.
Yhteyshenkilöt
Jussi OjalaViestintäjohtaja
Puh:040 777 4831jussi.ojala@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Salibandy on yksi Suomen suurimmista urheilulajeista. Haluamme luoda liikettä, joka synnyttää elämyksiä, hyvinvointia ja menestystä. Salibandyllä ja sählyllä on Suomessa yhteensä noin 400 000 harrastajaa. Rekisteröityneitä pelaajia ja harrastajia on yli 50 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Salibandyliitto ry
Salibandynaisten alavire jatkuu – nyt tuli tappio Sveitsille18.10.2025 22:12:53 EEST | Tiedote
Suomen salibandynaisten alavire EFT-turnauksessa Sveitsin Churissa jatkui tänäänkin, kun Sveitsi oli parempi maalein 5-1. Eilen Suomi oli hävinnyt avauksessaan Tshekille ja Sveitsi voittanut omassaan Ruotsin.
Kaupiton Suomi kompastui EFT-avauksessaan – Tshekki pitkästä aikaa parempi17.10.2025 16:12:20 EEST | Tiedote
Suomen naisten salibandymaajoukkue avasi EFT-turnauksen Sveitsin Churissa rumalla tappiolla, kun Tshekki oli parempi peräti lukemin 7-2. Suomi oli hävinnyt Tshekille edellisen kerran syyskuussa 2019 voittaen sen jälkeen 14 perättäistä keskinäistä kohtaamista.
Nais- ja tyttömaajoukkueiden superviikko on alkanut – katso suorana SalibandyTV:stä13.10.2025 16:16:50 EEST | Tiedote
On alkanut naisten ja tyttöjen maajoukkueiden superviikko! Tiistaista torstaihin nautitaan U17-tyttöjen Eerikkilän leirin keskinäisistä otteluista, ja viikonloppuna taistelevat Suomen naiset ja U19-naiset EFT-turnauksessa Churissa Sveitsissä.
Uusi tutkimus selvittää salibandypelaajien vammariskejä ja hyvinvointia – mukana koko F-liiga13.10.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Tällä pelikaudella käynnistyvä tutkimus kartoittaa kattavasti naisten ja miesten F-liigan pelaajien terveyttä ja hyvinvointia. Tutkimus tuottaa uutta tietoa salibandyyn liittyvistä vammoista, terveysriskeistä ja psyykkisestä kuormituksesta – tietoa, jota voidaan hyödyntää myös muissa urheilulajeissa.
Hallitustiedote: uusi toiminnanjohtaja valittu ja suuntaviivat ensi vuoden taloudelle9.10.2025 12:13:10 EEST | Tiedote
Salibandyliiton hallitus oli koolla torstaina 18.9. Lisäksi hallitus piti ylimääräisen kokouksen 15.9., jossa se nimitti Salibandyliiton uuden toiminnanjohtajan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme