Suomella hyvä mahdollisuus Pohjoismaiden ensimmäisen fuusioreaktorin sijoituspaikaksi
Novatron Fusion Group suunnittelee pilottihanketta fuusioreaktorin rakentamiseksi Pohjoismaihin 2030-luvulla. VTT:n tuoreen tutkimuksen mukaan Suomi olisi kärkivalinta fuusioenergian sääntelyvalmiuden suhteen.

Fuusioenergiaa on pitkään pidetty ratkaisuna yhteiskunnan keskeisiin haasteisiin kuten fossiilisten polttoaineiden käytön vähentämiseen ja kasvavan energiantarpeen tyydyttämiseen. Nyt fuusioteknologia on Pohjoismaissa askeleen lähempänä toteutumista.
Novatron Fusion Group (NFG) - ainoa yksityinen fuusioenergiayhtiö Pohjoismaissa - kehittää magneettiseen peiliin perustuvaa fuusioreaktorikonseptia, jonka tavoitteena on luoda kaupallisesti kannattava ja kustannustehokas puhtaan energian lähde. Päätöksenteon tueksi NFG tilasi VTT:ltä selvityksen mahdollisista pilottifuusioreaktorin sijoituspaikoista neljässä Pohjoismaassa.
Raportin tutkimustulokset esitellään tänään Espoossa järjestettävässä Nordic Fusion Forum -tapahtumassa. Tilaisuudessa puhuva Suomen ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala korostaa, että fuusioteknologian läpimurrot ovat käymässä toteen:
"Läpimurrot fuusioteknologiassa eivät ole enää pelkkää teoriaa. Digitalisaation ja tekoälyn hyödyntäminen on varmasti auttanut, mutta ennen kaikkea olemme päässeet näin pitkälle tutkijoiden ja insinöörien kovan työn ja päättäväisyyden ansiosta”, Multala sanoo.
VTT:n analyysissa tarkasteltiin sääntelyyn, ympäristökysymyksiin sekä operatiivisiin ja yhteiskunnallisiin tekijöihin liittyviä haasteita ja mahdollisuuksia kussakin maassa.
”VTT on tehnyt erinomaista työtä toimittamalla perusteellisen raportin, jossa on selkeä ja käytännönläheinen tiekartta konseptista rakentamiseen. Rajat ylittävä yhteistyö, lainsäädäntöuudistukset ja fuusiostrategioiden kehittäminen ovat avainasemassa pohjoismaisen fuusioekosysteemin vauhdittamiseksi”, sanoo Novatron Fusion Groupin toimitusjohtaja Peter Roos.
Parhaat mahdollisuudet löytyvät olemassa olevilta teollisuusalueilta lähellä tutkimuskeskittymiä
VTT:n tutkimusryhmän johtaja Markus Airila kertoo, että lupaavimmat sijainnit fuusioreaktorille löytyvät jo olemassa olevilta teollisuusalueilta, joissa on hyvät liikenneyhteydet.
”Satamien ja tutkimuskeskittymien läheisyys sekä raskaan liikenteen maayhteydet ovat sopivimpien paikkojen tärkeimpiä ominaisuuksia”, Airila sanoo.
Tutkimuksen mukaan lupaavimmat alueet pilottifuusioreaktorille ovat:
- Suomessa pääkaupunkiseutu noin 50 kilometrin säteellä Helsingistä
- Ruotsissa Tukholman ja Nyköpingin välinen alue
- Kööpenhaminan ja Malmön metropolialue Tanskan ja Ruotsin rajalla
Lisäksi tutkimuksessa tunnistettiin noin kymmenen toissijaista sijoituspaikkaa, jotka jakautuvat kaikkien neljän maan kesken.
Sääntelyvalmius vaihtelee Pohjoismaissa
Fuusioenergialla on vielä selvitettävänään tiettyjä sääntelyn esteitä. Maiden sääntely-ympäristöjä vertailleessa tutkimuksessa todetaan, että Suomen lainsäädäntö on tässä suhteessa kehittyneintä ja Ruotsi seuraa tiiviisti perässä.
Suomi uudistaa parhaillaan ydinenergialakiaan, mikä yksinkertaistaa lupaprosessia ja vähentää esteitä pilottifuusiokohteille. Muutosten odotetaan astuvan voimaan vuonna 2027.
”Samankaltaista lähestymistapaa noudattamalla muut Pohjoismaat vahvistaisivat asemaansa kansainvälisellä fuusiosektorilla”, VTT:n Markus Airila sanoo.
Maat, joilla on oma fuusiostrategia ja erillinen lainsäädäntö fuusiolle ja fissiolle, ovat laitosten kehittäjille houkuttelevampia, sillä ne vähentävät ei-teknisiä riskejä.
Ruotsilla on vakiintunut ydinenergialainsäädäntö, jota sovelletaan nimenomaisesti myös fuusioreaktoreihin. Sääntely on kuitenkin edelleen laajasti fissioon keskittyvää. Tanskassa ja Norjassa taas toimitaan vanhemman sääntelyn mukaan, jossa fuusioenergiaa ei mainita erikseen. Tämä luo epävarmuutta menettelytapojen ja poliittisen päätöksenteon suhteen.
Fuusio voi olla lähempänä kuin uskotaan
Airilan mukaan tutkimuksen havainnot osoittavat, että Pohjoismaat ovat valmiita johtamaan fuusioenergian kehitystä eteenpäin.
”Kansallisten viranomaisten, teollisuuden ja paikallisten yhteisöjen tiiviillä yhteistyöllä ensimmäiset fuusioprojektit voivat toteutua nopeammin kuin moni odottaa”, Markus Airila sanoo.
”Vaikka kilpailukykyisen energiantuotannon saavuttaminen on edelleen suuri haaste, fuusiolaitos tuo ympärilleen paljon yhteiskunnallista hyötyä kuten asiantuntijoiden työpaikkoja ja kysyntää vaativalle teknologialle, jota voidaan siirtää muihinkin sovelluksiin. Jos fuusioteollisuuden kasvu maailmalla jatkuu ennustetusti, tästä syntyy erittäin merkittäviä vientimahdollisuuksia.”
Projektin seuraavassa vaiheessa tuotetaan yksityiskohtaiset ja paikkakohtaiset selvitykset laitoksesta kiinnostuneiden pohjoismaisten sidosryhmien ja teollisuuskumppanien kanssa. Tuolloin mahdollisia sijoituskohteita tarkennetaan maanomistuksen, paikallisen halukkuuden ja teknisen toteutettavuuden perusteella.
Energiayhtiö St1 ilmoitti keväällä 2025 sijoittaneensa 13 miljoonaa euroa Novatron Fusion Groupiin tukeakseen energiasiirtymää Pohjoismaissa.
”Novatron Fusion Group vauhdittaa puhtaan energian läpimurtoa, ja olemme ylpeitä voidessamme tukea tätä kehitystä pitkäjänteisesti. Tämän raportin havainnot nostavat esiin Pohjoismaiden konkreettiset mahdollisuudet globaalissa fuusiokehityksen kilpailussa. Olemme sitoutuneet turvallisen, fossiilivapaan energian edistämiseen ja haluamme olla mukana rakentamassa Pohjoismaiden välistä, yhteistyöhön perustuvaa fuusioekosysteemiä”, sanoo Henrikki Talvitie, St1:n toimitusjohtaja.
VTT on visionäärinen tutkimus-, kehitys- ja innovaatiokumppani. Tartumme globaaleihin haasteisiin ja luomme niistä kestävän kasvun mahdollisuuksia. Autamme yhteiskuntaa kehittymään ja yrityksiä kasvamaan teknologisten innovaatioiden avulla – ajattelemme beyond the obvious. Meillä on yli 80 vuoden kokemus huippututkimuksesta ja tieteeseen perustuvista tuloksista. VTT luo vaikuttavuutta, kun innovaatiot ja liiketoiminta kohtaavat.
VTT – beyond the obvious
Lue lisää: vttresearch.com/fi, LinkedIn, Facebook, YouTube, Instagram ja Bluesky
Novatron Fusion Group AB is a Swedish company headquartered in Stockholm. Founded in 2019, the company strives to establish fusion energy and the NOVATRON concept as the preferred large-scale dispatchable source of clean, safe, reliable and virtually limitless fusion power. Inspired by Swedish inventor and entrepreneur Jan Jäderberg's original idea, it is now being developed by world-leading physicists, engineers and academics at a test facility, housed by KTH Royal Institute of Technology in Sweden. The NOVATRON technology remains the world’s only stable mirror-machine concept and aims to streamline the fusion energy process while reducing capital and operational cost of future fusion reactors through a series of USPs. Financial backers include Climentum Capital, Granitor, Industrifonden, InnoEnergy, KTH Holding, Santander InnoEnergy Climate Fund and St1.
St1 Nordic Oy on energiakonserni, jonka visiona on olla johtava CO₂-hyvän energian valmistaja ja myyjä. Konserni tutkii ja kehittää taloudellisesti kannattavia ja ympäristön kannalta kestävämpiä energiaratkaisuja. St1:n energiavalikoimaan kuuluvat biokaasu, uusiutuva lentopolttoaine (SAF), uusiutuva diesel, aurinkoenergia sekä öljytuotteet. Lisäksi St1 edistää useita merkittäviä energiasiirtymähankkeita, mukaan lukien investoinnit Göteborgin öljyjalostamon energiasiirtymään.
Konsernilla on yhteensä 1250 St1- ja Shell-brändättyä jakeluasemaa sekä kaasutankkauspistettä Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa. Yhtiö on parhaillaan siirtymässä yhden brändin strategiaan, jossa kaikki jakeluasematoiminnot yhdistetään St1-brändin alle Pohjoismaissa. St1:n pohjoismainen asemaverkosto tarjoaa asiakkailleen kattavan palvelukokonaisuuden, johon kuuluvat polttoaineet, kasvava sähköautojen latausverkosto ja biokaasun tankkauspisteet raskaalle liikenteelle, autopesupalvelut sekä erilliset kahvilat ja ravintolat. St1:n pääkonttori sijaitsee Helsingissä, ja yhtiö työllistää yli 1000 henkilöä. www.st1.com
Yhteyshenkilöt
Markus AirilaResearch Team LeaderVTT
Puh:+358 40 3508669markus.airila@vtt.fiJeanette MattssonMarketing and Communications DirectorNovatron Fusion Group
Puh:+46 760517516jeanette.mattson@novatronfusion.comTiia LemmettiViestintäpäällikköSt1 Nordic Oy
Puh:+358 400 480 370tiia.lemmetti@st1.comMuut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta St1
Vielä ehdit ilmoittautua Nordic Fusion Forumiin 20.10.2025 Espoon Hanasaaressa13.10.2025 09:59:27 EEST | Kutsu
Hyvä toimittaja, kutsumme sinut/toimituksenne edustajan Nordic Fusion Forumiin, joka järjestetään ensi maanantaina 20.10. klo 13.30 alkaen Hanasaaressa, Espoossa. Tilaisuuden järjestää St1 yhteistyössä ruotsalaisen Novatron Fusion Groupin (NFG) kanssa. NFG on ensimmäinen täysimittaista kaupallista fuusioenergiaratkaisua kehittävä yksityinen yritys EU:ssa. St1 on pääsijoittajana investoinut yritykseen 13 miljoonaa euroa. NFG:n ensimmäinen fuusioratkaisun prototyyppi NOVATRON 1 valmistui joulukuussa 2024 ja se sijaitsee Tukholmassa. Nordic Fusion Forumin avaa ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala videon välityksellä. Yksi tapahtuman keskeisistä kohokohdista on VTT:n uuden raportin esittely. Raportissa selvitetään fuusioenergian pilottilaitoksen rakentamisen mahdollisuuksia ja strategista potentiaalia Suomessa ja muissa Pohjoismaissa - sekä tunnistetaan optimaaliset sijaintivaihtoehdot useiden eri kriteerien perusteella. Raportti tarjoaa vankan tietopohjan tuleville investoinneille,
Mediakutsu: Tervetuloa Nordic Fusion Forumiin 20.10.2025 Espoon Hanasaareen30.9.2025 12:52:18 EEST | Kutsu
Kutsumme sinut/toimituksenne edustajan Nordic Fusion Forumiin, joka järjestetään maanantaina 20.10. klo 13.30 alkaen Hanasaaressa, Espoossa. Tilaisuuden järjestää St1 yhteistyössä ruotsalaisen Novatron Fusion Groupin (NFG) kanssa. NFG on ensimmäinen täysimittaista kaupallista fuusioenergiaratkaisua kehittävä yksityinen yritys EU:ssa. St1 on pääsijoittajana investoinut yritykseen 13 miljoonaa euroa. NFG:n ensimmäinen fuusioratkaisun prototyyppi NOVATRON 1 valmistui joulukuussa 2024 ja se sijaitsee Tukholmassa. Nordic Fusion Forumin avaa ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala videon välityksellä. Yksi tapahtuman keskeisistä kohokohdista on VTT:n uuden raportin esittely. Raportissa selvitetään fuusioenergian pilottilaitoksen rakentamisen mahdollisuuksia ja strategista potentiaalia Suomessa ja muissa Pohjoismaissa - sekä tunnistetaan optimaaliset sijaintivaihtoehdot useiden eri kriteerien perusteella. Raportti tarjoaa vankan tietopohjan tuleville investoinneille, sääntelylle ja fuusio
St1 Suomi Oy fuusioi tytäryhtiönsä Lämpöpuisto Oy:n vuoden 2025 lopussa4.9.2025 11:03:04 EEST | Tiedote
St1 Suomi Oy fuusioi tytäryhtiönsä Lämpöpuisto Oy:n osaksi emoyhtiötä. Fuusion on määrä toteutua 31.12.2025 mennessä. Fuusiosuunnitelma on rekisteröity Patentti- ja rekisterihallituksessa (PRH) 28.8.2025. Lämpöpuisto on ollut St1:n kokonaan omistama tytäryhtiö vuodesta 2016 alkaen. Järjestely tukee St1:n strategiaa selkeyttää konsernirakennettaan, vahvistaa palvelukykyä ja kehittää yhteistyötä pitkäjänteisesti eri sidosryhmien kanssa.
St1 Suomi Oy to merge its subsidiary Lämpöpuisto Oy at the end of 20254.9.2025 11:03:04 EEST | Press release
St1 Suomi Oy will merge its subsidiary, Lämpöpuisto Oy. The merger is expected to be completed by 31 December 2025. The merger plan was registered with the Finnish Patent and Registration Office (PRH) on 28 August 2025. Lämpöpuisto has been a wholly owned subsidiary of St1 since 2016. The arrangement supports St1’s strategy to streamline its group structure, strengthen its service capabilities, and enhance long-term collaboration with various stakeholders.
St1 Nordic Oy:n välitilinpäätöstiedote tammi-kesäkuu 202529.8.2025 10:00:02 EEST | Tiedote
Konsernin keskeiset tunnusluvut 1.1.-30.6.2025 1.1.-30.6.2024 2024 Liikevaihto, MEUR 3 511,9 4 150,8 7 960,7 Liikevoitto/tappio, MEUR -5,3 148,4 171,9 Liikevoitto % liikevaihdosta -0,2 3,6 2,2 Tilikauden tulos, MEUR -3,4 116,4 131,7 Oman pääoman tuotto % -0,5 16,6 9,4 Omavaraisuusaste 54,9 55,0 57,2 St1 Nordic -konsernin vuoden 2025 ensimmäisen vuosipuoliskon liikevaihto oli 3,5 miljardia euroa, joka on noin 0,6 miljardia euroa vähemmän kuin edellisvuonna vastaavaan aikaan. Liikevaihdon pieneneminen johtui öljytuotteiden matalammasta hintatasosta sekä Göteborgin öljynjalostamollamme tehdystä osittaisesta huoltoseisokista. Vähittäismyyntimarkkinalla volyymit laskivat hiukan, kun taas laivaliikenteen polttoaineiden volyymit kasvoivat merkittävästi. Liikevaihdon maakohtainen jakauma säilyi aiempien vuosien kaltaisena, ja 20 % liikevaihdosta tuli Suomesta, 52 % Ruotsista, 27 % Norjasta ja vajaa 1 % Iso-Britanniasta. Liikevoitto jäi -5,3 miljoonaan euroon, joka oli 153,7 miljoonaa euroa väh
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme