Greenpeace

Metsä Group kärähti: aikoo avohakata 194-vuotiasta luonnonmetsää

Jaa

Metsä Groupin FSC-ryhmäsertifikaattiin kuuluva Kemijärven yhteismetsä on suunnitellut avohakkuut jopa 194-vuotiaaseen luonnonmetsään Kemijärvellä. Kesällä Metsä Group avohakkasi Sallassa monisatavuotiasta luonnonmetsää. Viime viikolla yhtiö väitti julkisuudessa, ettei se hanki puuta vanhoista tai suojelun arvoisista metsistä.

Metsä Groupin FSC-ryhmäsertifikaattiin kuuluva Kemijärven yhteismetsä on valmistellut Kemijärven Honkakappaleenojan luonnonmetsän tulevia avohakkuita hakkaamalla metsään tielinjan ja kääntöpaikan.
Metsä Groupin FSC-ryhmäsertifikaattiin kuuluva Kemijärven yhteismetsä on valmistellut Kemijärven Honkakappaleenojan luonnonmetsän tulevia avohakkuita hakkaamalla metsään tielinjan ja kääntöpaikan. Greenpeace

“Kemijärven hakkuisiin ilmoitetut luonnonmetsät ovat upeita vanhoja metsiä, joissa on runsaasti lahopuuta ja uhanalaisia lajeja. Näiden metsien hakkaaminen on Metsä Groupilta paitsi tahallista luontokadon aiheuttamista, myös selkeä metsäsertifikaatin rikkomus”, sanoo Greenpeacen metsäasiantuntija Matti Liimatainen.

Kemijärven yhteismetsä kuuluu Metsä Groupin hallinnoimaan FSC-ryhmäsertifiointiin. Yhteismetsän mailta löydetyissä luonnonmetsäkohteissa Untamovaarassa, Honkakappaleenojalla, Moitalammella ja Kiimavaarassa on voimassaolevia hakkuuilmoituksia. Avohakkuisiin on merkitty myös suometsiä, joita ei FSC-sertifioinnin sääntöjen mukaan saa hakata. Tulevia hakkuita on jo valmisteltu hakkaamalla luonnonmetsään tielinja ja kääntöpaikka. 

“Tässä on valitettavasti jälleen uusi todiste siitä, ettei metsäyhtiöillä ole vastuullinen puunhankintaketju hallussa. Arvokkaimpien luonnonmetsien puuta saattaa päätyä selluksi, vaikka yhtiöt väittävät itse muuta”, Matti Liimatainen sanoo.

Suomen luonnonsuojeluliiton selvityksen mukaan Metsä Group hakkasi yhden vastaavan luonnonmetsän kesäkuussa Sallassa. Sijoitusrahasto Dasos Capitalin omistama ja Metsä Groupin FSC-ryhmäsertifikaattiin kuuluva luonnonmetsä oli monisatavuotias ikimetsä, josta löytyi erittäin runsas ja vanha lahopuusto.

Vastaavia Metsä Groupiin liittyviä luonnonmetsien hakkuusuunnitelmia löydettiin Suomen luonnonsuojeluliiton ja Greenpeacen selvityksissä viime vuonna Sallan yhteismetsästä.

Greenpeacen aktivistit liimasivat viime viikolla Metsä Groupin valmistamiin wc-papereihin varoitustarroja. Tarrat varoittivat kuluttajia siitä, että Lambi- ja Serla-paperit saattavat sisältää luonnonmetsää. Metsä Group väitti tämän jälkeen julkisuudessa, ettei yhtiö hanki puuta vanhoista tai suojelun arvoisista metsistä.

Greenpeace vaatii, että metsäyhtiöt lopettavat luonnonmetsien hakkaamisen sekä puun ostamisen luonnonmetsähakkuilta.

Kuvia Kemijärven ja Sallan luonnonmetsistä vapaasti median käyttöön saatavilla täällä.

Muokattu 23.10.2025 klo 14.40: tarkennettu hakkuut suunnitelleeksi tahoksi Metsä Groupin FSC-ryhmäsertifikaattiin kuuluva Kemijärven yhteismetsä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Avohakattavaksi merkittyä Kiimavaaran luonnonmetsää Kemijärvellä.
Avohakattavaksi merkittyä Kiimavaaran luonnonmetsää Kemijärvellä.
Joni-Matti Kusmin / Suomen luonnonsuojeluliitto
Lataa
Metsä Group hakkasi monisatavuotiaan luonnonmetsän kesäkuussa Sallassa. Metsä kuuluu FSC-sertifikaattiin ja on sijoitusrahasto Dasos Capitalin omistama.
Metsä Group hakkasi monisatavuotiaan luonnonmetsän kesäkuussa Sallassa. Metsä kuuluu FSC-sertifikaattiin ja on sijoitusrahasto Dasos Capitalin omistama.
Tuuli Hakulinen / Suomen luonnonsuojeluliitto
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Greenpeace

Ympäristöjärjestöt huolissaan: UPM hakkaamassa arvokasta metsää Kouvolassa3.12.2025 10:11:48 EET | Tiedote

Kyynelmyksenniemen hakattavat metsät ovat pääsääntöisesti yli 100-vuotiaita ja täyttävät METSO-ohjelman luonnontieteelliset valintaperusteet. Kuusi- ja mäntymetsien lomassa on pieniä soita ja korpilaikkuja ja jyrkänteitä sekä soistunutta, aikanaan ojitettua mutta jo luonnontilaan palautuvaa noin 70-vuotiasta lehtisekametsää. Alue on tärkeä uhanalaisten lajien elinympäristö.

Aktivistien Black Friday-terveiset kauppakeskus Jumbon seinällä: “Älä osta turhaa p*skaa”.27.11.2025 20:42:41 EET | Tiedote

Greenpeacen aktivistit heijastivat torstai-iltana Suomen suurimman kauppakeskuksen, Jumbon, seinään jättikokoisen, Black Fridayn lietsomaa holtitonta kulutushurmosta kritisoivan viestin. Tempauksellaan aktivistit haluavat muistuttaa, että Black Friday ruokkii ylikulutusta, joka puolestaan kiihdyttää yhä pahenevaa ilmastokriisiä ja luontokatoa. Suomessa ns. ylikulutuspäivää vietettiin tänä vuonna jo 6. huhtikuuta.

Tuore selvitys: pikamuotijätti Sheinin myymistä vaatteista 32% sisälsi ihmisille ja ympäristölle vaarallisia aineita26.11.2025 07:22:00 EET | Tiedote

Verkkokauppajätti Sheinin vaatteet sisältävät yhä vaarallisia kemikaaleja, kertoo Greenpeacen tuore selvitys “Shame on you, Shein”, jossa laboratoriotestattiin Sheinistä tilattuja tuotteita. Testatuista vaatekappaleista 32 prosenttia sisälsi vaarallisia kemikaaleja, jotka ylittivät EU:n kemikaaliasetuksen (REACH) asettamat rajat. Greenpeace tilasi 56 Sheinin verkkokaupassa myytävää tuotetta – takkeja, lastenvaatteita, kenkiä ja erilaisia ulkoiluvaatteita – eri puolilta Eurooppaa ja lähetti ne yksityiseen saksalaislaboratorioon testattavaksi. Testeissä havaittiin muun muassa muovien pehmittimiä eli ftalaatteja sekä vettä ja likaa hylkivä “ikuisuuskemikaali” PFAS. Seitsemän testattua tuotetta ylitti vaarallisten PFAS-yhdisteiden raja-arvot jopa 3 300-kertaisesti. 14 tuotetta ylitti ftalaattien raja-arvot, joista 6 vähintään 100-kertaisesti.

Greenpeace: Ilmastokokouksen päätös odotetun kädenlämpöinen – fossiilisista irtautumista ajavien maiden rintama kuitenkin vahvistuu22.11.2025 19:39:29 EET | Tiedote

YK:n ilmastokokous (COP30) Brasilian Belémissä päättyi juuri ennakoiduin tuloksin, ilman suurempia läpimurtoja. Tiekartat fossiilisista polttoaineista irtautumiseksi ja metsäkadon pysäyttämiseksi jäivät sopimatta ja sopeutumisen indikaattoreita ja rahoitusta koskevat päätökset heikoiksi. Käytännössä maat sopivat minimiaskelista, joilla kansainvälinen ilmastoyhteistyö Pariisin sopimuksen alla jatkuu, mutta ilman uskottavaa suunnitelmaa toimien kiihdyttämisestä. Katseet siirtyvät nyt yhä enemmän erilaisiin edelläkävijöiden kokoonpanoihin, joissa todellinen muutos muhii.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye