Metsä Group kärähti: aikoo avohakata 194-vuotiasta luonnonmetsää
21.10.2025 07:05:00 EEST | Greenpeace | Tiedote
Metsä Groupin FSC-ryhmäsertifikaattiin kuuluva Kemijärven yhteismetsä on suunnitellut avohakkuut jopa 194-vuotiaaseen luonnonmetsään Kemijärvellä. Kesällä Metsä Group avohakkasi Sallassa monisatavuotiasta luonnonmetsää. Viime viikolla yhtiö väitti julkisuudessa, ettei se hanki puuta vanhoista tai suojelun arvoisista metsistä.

“Kemijärven hakkuisiin ilmoitetut luonnonmetsät ovat upeita vanhoja metsiä, joissa on runsaasti lahopuuta ja uhanalaisia lajeja. Näiden metsien hakkaaminen on Metsä Groupilta paitsi tahallista luontokadon aiheuttamista, myös selkeä metsäsertifikaatin rikkomus”, sanoo Greenpeacen metsäasiantuntija Matti Liimatainen.
Kemijärven yhteismetsä kuuluu Metsä Groupin hallinnoimaan FSC-ryhmäsertifiointiin. Yhteismetsän mailta löydetyissä luonnonmetsäkohteissa Untamovaarassa, Honkakappaleenojalla, Moitalammella ja Kiimavaarassa on voimassaolevia hakkuuilmoituksia. Avohakkuisiin on merkitty myös suometsiä, joita ei FSC-sertifioinnin sääntöjen mukaan saa hakata. Tulevia hakkuita on jo valmisteltu hakkaamalla luonnonmetsään tielinja ja kääntöpaikka.
“Tässä on valitettavasti jälleen uusi todiste siitä, ettei metsäyhtiöillä ole vastuullinen puunhankintaketju hallussa. Arvokkaimpien luonnonmetsien puuta saattaa päätyä selluksi, vaikka yhtiöt väittävät itse muuta”, Matti Liimatainen sanoo.
Suomen luonnonsuojeluliiton selvityksen mukaan Metsä Group hakkasi yhden vastaavan luonnonmetsän kesäkuussa Sallassa. Sijoitusrahasto Dasos Capitalin omistama ja Metsä Groupin FSC-ryhmäsertifikaattiin kuuluva luonnonmetsä oli monisatavuotias ikimetsä, josta löytyi erittäin runsas ja vanha lahopuusto.
Vastaavia Metsä Groupiin liittyviä luonnonmetsien hakkuusuunnitelmia löydettiin Suomen luonnonsuojeluliiton ja Greenpeacen selvityksissä viime vuonna Sallan yhteismetsästä.
Greenpeacen aktivistit liimasivat viime viikolla Metsä Groupin valmistamiin wc-papereihin varoitustarroja. Tarrat varoittivat kuluttajia siitä, että Lambi- ja Serla-paperit saattavat sisältää luonnonmetsää. Metsä Group väitti tämän jälkeen julkisuudessa, ettei yhtiö hanki puuta vanhoista tai suojelun arvoisista metsistä.
Greenpeace vaatii, että metsäyhtiöt lopettavat luonnonmetsien hakkaamisen sekä puun ostamisen luonnonmetsähakkuilta.
Kuvia Kemijärven ja Sallan luonnonmetsistä vapaasti median käyttöön saatavilla täällä.
Muokattu 23.10.2025 klo 14.40: tarkennettu hakkuut suunnitelleeksi tahoksi Metsä Groupin FSC-ryhmäsertifikaattiin kuuluva Kemijärven yhteismetsä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matti LiimatainenMetsäasiantuntija
- metsien suojelu ja suojelutilastot
- luonnonmetsät ja vanhat metsät
- metsäteollisuus
- metsäpolitiikka
- metsäsertifiointi
Mari VaaraTiedottaja
Puh:040 751 7957mari.vaara@greenpeace.orgKuvat


Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Greenpeace
Pohjois-Dakotan piirioikeus vahvisti tuomion: Greenpeacen maksettava 345 miljoonan dollarin korvaukset Energy Transferille Yhdysvalloissa – Greenpeace valittaa tuomiosta28.2.2026 09:38:01 EET | Tiedote
Mandan, Pohjois-Dakota – Greenpeace International ja Greenpeacen Yhdysvaltojen toimijat ilmoittavat hakevansa uutta oikeudenkäyntiä ja valittavansa tarvittaessa Pohjois-Dakotan korkeimpaan oikeuteen Pohjois-Dakotan piirioikeuden tänään antamasta tuomiosta. Piirioikeus määräsi Greenpeacen maksamaan energiayhtiö Energy Transferille (ET) 345 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria. ET:n nostaman SLAPP-kanteen (strateginen vaientamistarkoituksessa nostettu oikeuskanne) tavoitteena on edelleen räikeä sananvapauden rajoittaminen, Standing Rock -protestiliikkeen alkuperäiskansojen toimijuuden häivyttäminen, ja tuen osoittamisesta Dakota Access -öljyputkea vastustaneelle, rauhanomaiselle vastarinnalle rankaiseminen. Greenpeace International jatkaa myös Alankomaissa korvausten vaatimista Energy Transferin häirintäkanteista EU:n anti-SLAPP-direktiivin nojalla.
Suojelullisesti arvokasta metsää Orivedeltä Metsä Groupin sellutehtaalle26.2.2026 14:32:20 EET | Tiedote
Metsäliikkeen aktivistit seurasivat eilen Oriveden Oriahteelta Metsähallituksen suojelunarvoisesta valtionmetsästä hakkaamaa puuta. Rekka ajoi puun Metsä Groupin Äänekosken sellutehtaalle.
Helsinki puolittaa liha- ja maitotuotteiden hankinnat vuoteen 2030 mennessä – Greenpeace: “Päätös näyttää esimerkkiä koko Suomelle”.26.2.2026 14:28:37 EET | Tiedote
Helsingin valtuusto äänesti eilen valtuutettu Mai Kivelän aloitteesta puolittaa liha- ja maitotuotteiden hankinnat vuoteen 2030 mennessä. Ehdotus puolittamisesta meni läpi kirkkaasti, kun 57 valtuutettua äänesti puolesta ja vain 23 vastaan. Greenpeace pitää päätöstä merkittävänä askeleena kohti ilmaston kannalta kestävää ruokailua.
Tuore raportti: valmisaterioissa mikromuoveja ja myrkyllisiä kemikaaleja – muovipakkausten tuotanto kasvaa räjähdysmäisesti, samalla sääntely on puutteellista.24.2.2026 06:30:00 EET | Tiedote
Viimeisintä tutkimustietoa yhteenvetävä Greenpeacen kansainvälinen selvitys paljastaa, että muoviastioiden lämmittäminen mikroaaltouunissa voi vapauttaa satojatuhansia mikro- ja nanomuovihiukkasia muutamassa minuutissa. Nykyinen sääntely on riittämätöntä mikromuovien ja kemikaalien kitkemiseksi. Kuluttajia ympäri maailman johdetaan myös harhaan ”mikroaaltouunin kestävä” -merkinnöillä. Muovipakkausten osuus kaikesta muovista on maailmanlaajuisesti noin 36 prosenttia ja muovintuotannon arvioidaan yli kaksinkertaistuvan nykyisestä vuoteen 2050 mennessä.
Tuore mallinnus paljastaa Venäjän varjolaivaston riskit: Öljyonnettomuus aiheuttaisi mittavaa tuhoa Itämerellä16.2.2026 14:01:26 EET | Tiedote
Saksalainen Hereon-tutkimusinstituutti on mallintanut kahdeksan hypoteettista öljyvuotoskenaariota, jotka perustuvat Venäjän varjolaivastoon kuuluvan Peace-aluksen reitteihin. Peace on liputtamaton, vakuuttamaton ja rapistunut öljytankkeri, joka voi kuljettaa jopa 110 000 tonnia raakaöljyä. Mallinnuksen tulokset osoittavat, millaista tuhoa 48 000 tonnin päästö sakeaa ja myrkyllistä raakaöljyä aiheuttaisi jo valmiiksi haavoittuvalla Itämeren alueella. Suomen ja Viron välillä tapahtuvan öljyvuodon simulaatiosta käy ilmi, että öljy päätyisi koko Helsingin ja Espoon edustalle ja aiheuttaisi mittavaa tuhoa lukuisilla luonnonsuojelualueilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme