Uusi Kulttuurikaveri-yhteistyö alkaa Tampere-talossa
21.10.2025 12:00:00 EEST | Tampere-talo Oy | Tiedote
Tampere-talo, TampereMissio ja LähiTapiola Pirkanmaa tuovat kulttuurin äärelle ihmisiä, jotka muuten jäisivät helposti sen ulkopuolelle. Lokakuussa käynnistyvä Kulttuurikaveri-toiminta tarjoaa TampereMission asiakkaille mahdollisuuden lähteä konserttiin yhdessä kaverin kanssa – maksutta.

Yksinäisyys on kasvava ilmiö, mutta sen vastavoimana on yhdessä koettu kulttuuri. Kulttuurikaverikonseptissa sekä TampereMission kautta löytyvät valmiit asiakkaat, että kulttuurikaverina toimivat TampereMission vapaaehtoiset saavat maksuttomat liput Tampere-talon konsertteihin. LähiTapiola Pirkanmaa mahdollistaa toimintaa tarjoamalla liput osallistujalle ja kulttuurikaverille, Tampere-talo tarjoaa konsertit ja elämykset yhteistyön ytimeksi. Toiminta on tarkoitettu erityisesti heille, joilla ei muutoin olisi mahdollisuutta osallistua kulttuurielämyksiin.
”Ajatus Kulttuurikaveri-toiminnasta syntyi yhteistyössä pitkäaikaisen ja sitoutuneen kumppanimme LähiTapiola Pirkanmaan kanssa. Yhteinen halumme on voida tuoda kulttuurin pariin enemmän heitä, joille se muuten ei ole mahdollista tai voimavarat eivät syystä tai toisesta siihen riitä. TampereMission työ yksinäisyyden vähentämiseksi puolestaan toi ratkaisevan näkökulman siihen, keitä toiminta tavoittaa ja miten voimme yhdessä auttaa. Me kolme toimijaa mahdollistamme tämän yhteistyön, joka tuntuu koko konsernimme väestä juuri oikealta. Kulttuuri antaa voimaa, vahvistaa yhteisöön kuulumisen tunnetta ja lisää hyvinvointia – ja meidän tehtävämme on varmistaa, että nämä vaikutukset ovat mahdollisimman monelle saavutettavissa.” kertoo Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja Paulina Ahokas.
”Tampere-talo on meille pitkäaikainen, luotettava ja tunnustettu yhteistyökumppani vastuullisen tapahtumatuotannon saralla. Uutena sosiaalisen vastuullisuuden yhteistyömuotona meille tarjottiin tilaisuutta lähteä tukemme avulla mahdollistamaan kulttuurikaveritoimintaa Tampereella ja Tampere-talossa. Tartuimme todella mielellämme tähän uuteen vastuulliseen yhteistyömuotoon. Paikallisena ja pirkanmaalaisena vakuutusyhtiönä meille on tärkeää olla läsnä lähiyhteisömme arkea tukemassa.” kertoo LähiTapiola Pirkanmaan toimitusjohtaja Minna Metsälä.
”Tampere-talon ja LähiTapiola Pirkanmaan idea vapaaehtoisesta kulttuurikaveritoiminnasta on erittäin ajankohtainen ja tärkeä avaus. Toiminta avaa runsaasti uusia mahdollisuuksia osallistumiselle sekä vapaaehtoisille että erityisesti heille, jotka eivät sosiaalisista tai taloudellisista syistä pääse kulttuurin pariin ja ovat näin jääneet paitsi tarvitsemistaan kulttuurin hyvinvointivaikutuksista. Yksinäisyyden ilmiöön kuuluu se, että siitä kärsivä helposti itse jättäytyy pois erilaisesta yhteisöllisestä ja yhteenkuuluvuutta lisäävästä toiminnasta. Tämä on loistava esimerkki siitä, mitä erilaisten toimijoiden yhteistyöllä voidaan saada aikaan, kun tavoite on yhteinen.” kertoo TampereMission järjestöjohtaja Matti Helin.
Kulttuurikaveri-toimintaan osallistuvat tulevat TampereMission asiakkuuksista. Näin varmistetaan, että apu tavoittaa heidät, joilla kulttuurin hyvinvointivaikutuksille on eniten tarvetta. Toiminnan kautta yhä useampi saa mahdollisuuden kokea taidetta, iloa ja yhteenkuuluvuutta – yhdessä kaverin kanssa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paulina AhokasToimitusjohtajaTampere-talo-konserni
Puh:03 243 4100Puh:+358 40 551 1551paulina.ahokas@tampere-talo.fiMinna MetsäläToimitusjohtajaLähiTapiola Pirkanmaa
Puh:+358505901232minna.metsala@lahitapiola.fiMatti HelinJärjestöjohtajaTampereMissio ry
Puh:040 5466848matti.helin@tamperemissio.fiTietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvät Talo Events Oy.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2024 Tampere-talo-konsernin liikevaihto ja liiketoiminnan muut tuotot olivat 28,6 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestimme yli 930 tapahtumaa, palvelimme yli 552 000 tyytyväistä kävijää ja tuotimme Tampereen talousalueelle 98 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Tampere-talon kesässä nähdään videopeleihin keskittyvä, koko perheen Game On -näyttely10.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Tänä kesänä Tampere-talon vierailla on tilaisuus tutustua erilaisten videopelien maailmaan Game On -kesänäyttelyssä, jonka Tampere Live toteuttaa yhdessä Barbican Centren ja City of London Corporationin kanssa Tampere-talossa. Näyttely on avoinna Sorsapuistosalissa päivittäin 27.6.–9.8.2026.
Puccinin viimeinen mestariteos ensimmäistä kertaa Tampereen Oopperassa4.3.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Giacomo Puccinin viimeiseksi oopperaksi jäänyt Turandot esitetään ensimmäistä kertaa Tampereen Oopperassa. Teos saa ensi-iltansa Tampere-talossa lauantaina 27. helmikuuta 2027. Teoksen ohjaa Anna Kelo, ja Tampere Filharmoniaa johtaa kapellimestari Pietro Rizzo. Oopperan liput ovat nyt myynnissä.
Tampereen Oopperan juhlavuoden ohjelmistossa naisten äänioikeutta juhlistava kantaesitys, oopperafestivaali lapsille ja kansainvälinen huippuvierailu4.3.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Tampereen Ooppera juhlistaa 80-vuotista taivaltaan monipuolisella ohjelmistolla, joka ulottuu suurista klassikoista kaupunkitilaan rakentuvaan kantaesitykseen sekä lasten oman oopperafestivaalin riemuun. Joulukuussa kapellimestari Mikko Franck johtaa Oopperagaala-konserteissa Tampere Filharmoniaa ja Tampereen Oopperan kuoroa, ja elokuussa mezzosopraano Joyce DiDonato esiintyy ensimmäistä kertaa Tampereella.
Iskelmä Gaala palkitsi Suvi Teräsniskan vuoden artistina ja Komiat vuoden yhtyeenä20.2.2026 21:45:45 EET | Tiedote
Iskelmä Gaalaa juhlittiin Tampereen Nokia Arenalla perjantaina 20. helmikuuta. Suvi Teräsniska on vuoden artisti ja Teräsniskan Rikki mutta riittävä vuoden iskelmä. Komiat ja Portion Boys palkittiin kahdella palkinnolla. Ensi vuoden Iskelmä Gaala järjestetään perjantaina 5. helmikuuta 2027. Tapahtuman ennakkoliput ovat nyt myynnissä.
Mediakutsu: Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlavuoden julkistustilaisuus ja seminaari20.2.2026 10:35:00 EET | Tiedote
Tampereen Ooppera viettää 80. juhlavuottaan. Merkkivuoden pääteos on Don Carlos, joka saa ensi-iltansa Tampere-talossa keskiviikkona 4. maaliskuuta 2026. Tampere-talossa tapahtuu monenlaista ensi-iltapäivänä, ja haluammekin nyt kutsua sinut, arvoisa median edustaja, mukaan juhlintaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme