EVA: Naisjohtajien osuus Suomessa pieneni hieman – toimitusjohtajaksi yltää edelleen vain harva
Naisten osuus johtotehtävissä kääntyi Suomessa vuonna 2024 hienoiseen laskuun, ilmenee EVAn kokoamasta tuoreesta Lasikattomittarista.

Vuonna 2024 naisjohtajien osuus oli 37,7 prosenttia, kun vuotta aiemmin osuus oli 38,4 prosenttia kaikista johtajista. Pudotus on pieni, mutta suunta merkityksellinen. Nyt havaittu notkahdus kertoo, että eteneminen kohti tasa-arvoa ei ole itsestäänselvyys.
Ruotsissa naisjohtajien osuus on yli 44 prosenttia, mikä on Pohjoismaiden korkein taso. Suomi jää seitsemän prosenttiyksikköä vertailussa jälkeen, vaikka maiden työmarkkinarakenteet ja koulutustaso ovat hyvin samankaltaisia.
”Suomen naisjohtajakehitys on pysähtynyt, vaikka koulutuserot ovat jo pitkään olleet naisten eduksi. Tämä kertoo, että ongelma ei ole koulutuksessa, vaan urapoluissa ja rakenteissa”, sanoo EVAn johtaja Emilia Kullas.
Naisten osuus suurimpien pörssiyhtiöiden hallituksissa on Suomessa 38,4 prosenttia. Luku on lähellä EU:n kiintiödirektiivin tavoitetta, jonka mukaan suurimmissa pörssiyhtiöissä tulee olla kesään 2026 mennessä vähintään 40 prosenttia aliedustetun sukupuolen edustajia.

Suomessa pörssiyhtiöiden toimitusjohtajina toimii seitsemän naista: Liisa Hurme (Orion), Kati ter Horst (Outokumpu), Helen Mets (Ahlstrom), Katarina Gabrielson (Oriola), Susanne Ehnbåge (Lindex Group), Pia Kåll (CapMan) ja Tiina Alahuhta-Kasko (Marimekko).
”Toimitusjohtajuus ja hallituksen puheenjohtajuus ovat edelleen miesten töitä Suomessa. Vaikka nykytilanne on kaukana tasa-arvosta, se on silti huomattavasti parempi kuin 10 vuotta sitten. Muutos on vain kovin, kovin hidasta”, Kullas toteaa.
Naisten työvoimaan osallistumisaste vuonna 2024 oli 78,4 prosenttia ja miesten 80,4 prosenttia 15-64 -vuotiaan väestön osalta. Sukupuolten välinen ero on OECD-maiden pienimpiä. Korkeakoulutetuissa naiset ovat enemmistö: 50,3 prosenttia naisista ja 35,4 prosenttia miehistä on suorittanut korkeakoulututkinnon 25-64 vuotiaiden ikäluokissa.
Mikä Lasikattomittari?
Lasikattomittari tarkastelee naisten osuutta johtavissa tehtävissä, naisten ja miesten eroa työvoimaan osallistumisessa ja korkea-asteen koulutuksessa sekä äitien palkallisia vapaita.
Mittariin on kerätty uusimmat luvut Kansainvälisen työjärjestön ILO:n ja OECD:n tietokannoista. EVAn käyttämä mittari mukailee The Economist-lehden The Glass Ceiling -indeksiä.
Aihetta käsittelevän jutun saa julkaista saman aamun lehdessä.



Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Emilia KullasJohtaja
Puh:+358 40 342 4484emilia.kullas@eva.fiMikko LaaksoViestintäpäällikkö
Puh:+358 50 383 9432mikko.laakso@eva.fiElinkeinoelämän valtuuskunta EVA
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on elinkeinoelämän think tank, jonka tavoitteena on edistää suomalaisen yhteiskunnan pitkän aikavälin menestystä. EVA tuottaa tietoa ja näkemyksiä ajankohtaiseen julkiseen keskusteluun sekä esittää reformeja poliittisille päättäjille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry
EVA: Suomalaiset tyytyväisiä ulkopolitiikkansa hoitoon – presidentit Niinistö ja Stubb saavat parhaat arvosanat18.11.2025 06:01:00 EET | Tiedote
Selvä enemmistö suomalaisista katsoo, että Suomen ulkopolitiikkaa on hoidettu nykyisen valtiojohdon aikana kokonaisuudessaan hyvin. Erityisen laajasti hyviä arvosanoja kerää presidentti Alexander Stubb. Sen sijaan Petteri Orpon hallituksen toiminta ulkopolitiikan hoidossa saa enemmistöltä huonon arvosanan, selviää EVAn syksyn Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Suomalaisten suhtautuminen rikastumiseen jakautunutta – veropäivään suhtaudutaan turhana mediakarnevaalina12.11.2025 06:01:00 EET | Tiedote
Vaikka enemmistöä suomalaisista omien verotietojen julkisuus ei haittaa, pidetään verotietojen julkistamista turhana mediakarnevaalina, joka palvelee lähinnä kansalaisten tirkistelynhalua, selviää EVAn syksyn Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Lähes puolet suomalaisista pelkää suursotaa, luottamus Naton turvatakuisiin on silti vahvistunut4.11.2025 06:01:00 EET | Tiedote
Suomalaisten selvä enemmistö on pysynyt Nato-myönteisinä ja luottamus Naton turvatakuisiin on jopa vahvistunut edellisestä mittauksesta, vaikka samaan aikaan moni pelkää Ukrainan sodan eskaloituvan suursodaksi, käy ilmi EVAn syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Suomalaiset suhtautuvat myönteisesti niin israelilaisiin kuin palestiinalaisiinkin, mutta konfliktin ratkaisu jakaa kansaa31.10.2025 06:01:00 EET | Tiedote
Suomalaisten enemmistö suhtautuu myönteisesti sekä tavallisiin israelilaisiin että palestiinalaisiin, mutta näkemykset Israelin toiminnasta ja Palestiinan tunnustamisesta jakaantuvat rajusti oikeisto- ja vasemmistopuolueiden kannattajien välillä.
EVA: Liberalismi edustaa suomalaisille suvaitsevaisuutta ja uudistusmielisyyttä – konservatismi perinteiden ja auktoriteettien kunnioitusta8.10.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
EVAn Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan liberalismi edustaa suomalaisille suvaitsevaisuutta, moniarvoisuutta ja uudistusmielisyyttä, kun taas konservatismi kytkeytyy perinteiden ja auktoriteettien kunnioittamiseen sekä varauksellisuuteen uutta kohtaan. Moni katsoo myös autoritaarisuuden edustavan konservatismia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme