Eläkevakuutusyhtiö Veritas

Veritaksen osavuosikatsaus 1.1.–30.9.2025: Kasvu jatkui ja sijoitukset tuottivat 5,2 prosenttia

Jaa

Työeläkeyhtiö Veritaksen sijoitukset tuottivat 5,2 prosenttia tammi-syyskuussa ja 3,2 prosenttia vuoden kolmannella neljänneksellä. Veritas on kasvanut vuoden aikana vahvasti, ja vakuutusmaksutulon arvioidaan kasvavan lähes 12 prosenttia kuluvana vuonna.

Kuva Veritaksen pääkonttorista: Wellu Hämäläinen
Kuva Veritaksen pääkonttorista: Wellu Hämäläinen

”Viime vuosi oli meille ennätyksellisen kasvun vuosi ja näyttäisi siltä, että tänä vuonna pääsemme jopa piirun verran parempiin myyntilukemiin”, Veritaksen vt. toimitusjohtaja Tommy Sandås kertoo.

Veritas on saanut paljon uusia asiakkaita, ja se näkyy myös palkkasumman kasvussa.

“Veritaksen asiakkaiden palkkasumma on kasvanut tänä vuonna yli 10 prosenttia viime vuodesta. Yksityisillä aloilla yleisesti palkkasumman kasvu on jäänyt kahteen prosenttiin.”

Sandåsin mukaan palkkasummaan vaikuttaa työllisyyden yleinen kehitys.

”Työttömyys on kasvanut ja työllisyysaste on heikentynyt, mikä näkyy palkkasumman vaisussa kasvussa. Työllisyysaste on kuitenkin pysynyt suhteellisen hyvällä tasolla, jos tilannetta vertaa esimerkiksi 2000-luvun alkuun.”

Osakkeet tuottivat parhaiten

Veritaksen sijoitukset tuottivat tammi-syyskuussa 5,2 (6,7) prosenttia. Korkosijoitukset tuottivat 2,5 (5,3) prosenttia, osakesijoitukset 8,5 (10,4) prosenttia, kiinteistöt 2,2 (1,1) prosenttia ja muut sijoitukset 2,1 (4,4) prosenttia. Sijoitusten arvo ylitti ensimmäistä kertaa viisi miljardia euroa.

”Listatut osakkeet tuottivat parhaiten kolmannella vuosineljänneksellä ja tuloskehitys yhdysvaltalaisissa osakkeissa jatkui vahvana”, Veritaksen sijoitusjohtaja Laura Wickström kertoo.

Wickströmin mukaan epävarmuus tulleista alkoi hälventyä vuoden toisella neljänneksellä, ja sen jälkeen osakemarkkinat ovat porskuttaneet ylöspäin. Yhdysvalloissa pääindeksit ovat ennätyslukemissa.

”Tuloskehitys eurooppalaisissa osakkeissa jäi vielä toisella kvartaalilla piippuun, mutta käynnissä olevalla tuloskaudella on jo näkynyt positiivisiakin yllätyksiä.”

Eurooppaan kohdistuu paljon odotuksia, jotka perustuvat erityisesti Saksan elvyttävään talouspolitiikkaan. Talouskasvun odotetaan piristyvän Euroopassa ensi vuonna ja ero Yhdysvaltoihin kaventuu.

Yhdysvalloissa näkymiä heikentävät viimeaikaiset heikot työllisyysluvut, mutta osakemarkkinoille Yhdysvaltain keskuspankin aloittamat koronlaskut sopivat paremmin kuin hyvin.

”Markkinoilla odotetaan, että korkoja lasketaan vielä lisää. Se tukisi osaltaan osakemarkkinoita ja talouskasvua.”

Koronlaskut auttavat hillitsemään velkaantumisesta johtuvia korkokustannuksia. Velkaantuminen ei kuitenkaan ole ratkaisu varsinaisiin ongelmiin, Wickström sanoo.

”Lokakuussa olemme nähneet, mitä poliittisia seurauksia valtioiden velkaantumisella on ja kuinka vaikeaa valtion menoja on karsia. Yhdysvaltojen hallinnon sulku ja Ranskan poliittinen kriisi ovat molemmat esimerkkejä tästä. Velkaantumisen aiheuttamat ongelmat voivat kärjistyä Suomessakin, jos taloutta ei saada kasvuun.”

Vertailuluvut suluissa viittaavat edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Veritas on vastuullinen ja vakavarainen työeläkeyhtiö, joka huolehtii lähes 134 000 henkilön työeläketurvasta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Eläkevakuutusyhtiö Veritas

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye