S-Bankens undersökning: Skattelättnader, information och lågtröskeltjänster skulle få finländarna att investera mer
Mer omfattande skattelättnader, lättillgänglig information och användarvänliga investeringstjänster är viktiga faktorer som skulle kunna få finländarna att börja investera eller att investera mer, framgår det av S-Bankens färska undersökning om finländarnas ekonomiska kunskaper, Suomalaisten taloustaidot 2025.

När man frågar finländarna vad som skulle få dem att börja investera eller att investera mer, är det mer omfattande skattelättnader som stöder sparande och investering som framkommer som det viktigaste incitamentet. Enligt undersökningen om finländarnas ekonomiska kunskaper som S-Banken har låtit göra skulle dessa åtminstone ganska sannolikt få varannan (51 %) finländare att börja investera eller att investera mera.
Även lättillgänglig information och mer lättanvända digitala tjänster skulle vara ett viktigt incitament för investering för en avsevärd del av finländarna. Yngre vuxna, under 40 år, är mer öppna för de lösningar som erbjuds för närvarande än äldre åldersgrupper och upplever att lösningarna sannolikt bidrar till att sparande och investering ökar.
Även hos S-Banken har behovet av lågtröskeltjänster för sparande och investering identifierats, och banken lanserade också Finlands första helt mobila tjänst för mikrosparande, Spararen, redan år 2018.
”När vi talar om att utveckla en spar- och investeringskultur i Finland, är det viktigt att allt fler finländare har tydlig och lättfattlig information om investeringar och enkla verktyg för att göra investeringar. De sänker tröskeln för att öka förmögenheten genom att börja investera, vilket i sin tur skapar ekonomisk trygghet och en känsla av större kontroll över det egna livet”, säger Veera Kosonen, direktör för S-Bankens Family Office & Wealth Planning-tjänster.
Lågtröskeltjänster uppmuntrar till att komma igång
Enligt undersökningen skulle även sådana tjänster där man kan börja investera med små belopp uppmuntra finländarna att investera. Mikrosparande, som att avrunda slutsumman för inköpen och automatiskt överföra det extra beloppet till en fond, skulle få fler än var tredje (38 %) och möjligheten att investera flaskpanter direkt i en fond nästan var tredje (31 %) att investera mer.
Enligt Kosonen har man under de senaste åren faktiskt redan lyckats sänka tröskeln för att komma igång:
”Vi vill göra professionell investering tillgänglig för alla kunder, oberoende av hur stor förmögenhet kunden har. Fonder är ett utmärkt investeringsobjekt för dem som inte är intresserade av att lägga tid på att välja enskilda investeringsobjekt, utan vill automatisera sitt månadssparande.”
”Dessutom har tjänster för mikrosparande gjort fondsparande ännu mer lättillgängligt, eftersom man kan börja med mycket små belopp. Till exempel har S-Bankens tjänst Spararen redan över 120 000 användare.”
Var tredje är intresserad av den svenska modellen för investering av pensionstillgångar
Under sommaren inleddes en diskussion i Finland om möjligheten för finländarna att investera en del av sina pensionstillgångar själva på samma sätt som i Sverige. Av de som svarade på S-Bankens undersökning skulle 32 procent ganska eller mycket sannolikt bli inspirerade att börja investera eller öka sitt investerande om det var möjligt att placera pensionstillgångarna själv. Endast 29 procent av svarspersonerna uppgav att en sådan möjlighet inte skulle påverka deras beslut.
Enligt Kosonen är diskussionen om olika politiska incitament för investering viktig, eftersom dessa stöder finländarnas beredskap på lång sikt. Oavsett vilka lösningarna är, är ändå långsiktighet och förutsägbarhet A och O i det politiska beslutsfattandet som rör investeringar.
”Snabba förändringar i incitamenten kan lätt undergräva finländarnas förtroende för att öka sin förmögenhet på egen hand. Placeringsfonder är ett bra exempel på en långsiktig skattepolitik, vilket också avspeglas i att antalet fondsparare på tio år har ökat från under en miljon till över 1,5 miljoner finländare”, säger Kosonen.
”Eftersom utdelning och räntor inte beskattas inom fonder gynnas även småplacerare effektivt av ränta på ränta-effekten. Samtidigt får man förstås en färdigt diversifierad placeringslösning”, säger Kosonen.
Läs mer om resultaten från S-Bankens undersökning Suomalaisten talousosaaminen 2025 - suomalaisten vaurastuminen (på finska) (PDF, 1.0 Mb)
Information om undersökningen
Undersökningen om finländarnas ekonomiska kunskaper 2025 genomfördes av Kantar på uppdrag av S-Banken. Datainsamlingen för undersökningen genomfördes under tiden 22.8–27.8.2025. I undersökningen deltog 1 164 finländare, som representerar befolkningen i åldrarna 18–79 år med avseende på ålder, kön och hemort. Deltagarna i undersökningen representerar olika yrken och inkomstklasser.
Nyckelord
Kontakter
S-Pankin viestintäS-Bankens kommunikation
Tel:+358 10 767 9300viestinta@s-pankki.fiwww.s-pankki.fiVeera Kosonen
Tel:09 6134 6406veera.kosonen@s-pankki.fiBilder
Dokument
Länkar
S-Banken
S-Banken är en finländsk bank och en del av S-gruppen. Vi är till för att alla ska ha möjlighet till en lite mer välbärgad morgondag. Vi har över tre miljoner kunder och vi känner till kundernas vardag. Vi erbjuder smidighet och nytta, bland annat med hjälp av våra lättanvända digitala tjänster. Som en bank med komplett service stöder vi våra kunder i livets små och stora vändpunkter. s-banken.fi
Andra språk
Följ S-Pankki Oyj
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från S-Pankki Oyj
S-Bankens undersökning: Den ekonomiska osäkerheten har minskat finländarnas intresse för investering15.10.2025 07:15:00 EEST | Pressmeddelande
Trots att det finns en rekord mängd pengar på finländarnas konton visar en undersökning beställd av S-Banken att den ekonomiska osäkerheten har minskat det regelbundna sparandet och investerandet, särskilt bland hushåll med medelinkomster.
S-Pankin tutkimus: Talouden epävarmuus heikentänyt suomalaisten sijoitusintoa15.10.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Vaikka suomalaisten tileillä makaa ennätysmäärä rahaa, S-Pankin teettämä tutkimus osoittaa taloudellisen epävarmuuden rokottaneen säännöllistä säästämistä ja sijoittamista erityisesti keskituloisissa kotitalouksissa.
S-Banken är den första nordiska bank som inbjuder white hat-hackare att bryta sig in i bankens tjänster10.10.2025 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
S-Banken inbjuder white hat-hackare att vara med och utveckla säkerheten i banktjänsterna och är den första nordiska bank som ordnar ett öppet S-Banken Hack-evenemang i december. Evenemanget är en del av bankens långsiktiga och proaktiva säkerhetsarbete, som syftar till att ytterligare förbättra informationssäkerheten för både banktjänsterna och kunderna.
S-Pankki kutsuu valkohattuhakkerit murtautumaan palveluihinsa ensimmäisenä pankkina Pohjoismaissa10.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
S-Pankki kutsuu valkohattuhakkerit mukaan kehittämään pankkipalveluiden turvallisuutta ja järjestää joulukuussa avoimen S-Pankki Hack -tilaisuuden ensimmäisenä pohjoismaisena pankkina. Tapahtuma on osa pankin pitkäjänteistä ja ennakoivaa turvallisuustyötä, jonka tavoitteena on vahvistaa sekä pankkipalveluiden että asiakkaiden tietoturvaa entisestään.
Kontroll av betalningsmottagare och expressbetalningar ökar säkerheten och smidigheten1.10.2025 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
I oktober kan S-Bankens kunder överföra pengar ännu säkrare och snabbare. Kontroll av betalningsmottagare införs i S-mobil och på webbanken. Framöver kan betalningar även genomföras som expressbetalningar, vilket innebär att pengarna överförs till mottagaren på under tio sekunder, dygnet runt. S-Banken uppmanar sina kunder att kontrollera sina betalningsgränser på webbanken.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum