Uutta ravintolatarjontaa etnisillä mausteilla ja kotimaisella klassikolla – Kauppakeskus Myllyn käyttöaste jouluna yli 100 %
Kauppakeskus Myllyn ruoka- ja juomatarjonta laajenee, kun loppuvuoden aikana poke bowl -annoksista tunnettu Moi ! Poke avaa uuden ravintolan Myllyntorin laidalle, ja Finnkinon naapuriin tulee Moi ! Aasia -ruokakauppa. Ensi vuoden alussa Finnkinon päätyyn avautuu myös Fazer Café Mylly. Uusien myymälöiden ja joulun pop up -liikkeiden ansiosta kauppakeskuksen käyttöaste ylittää joulun aikaan 100 prosenttia.

Uudet vuokralaiset vahvistavat entisestään Myllyn monipuolista ruoka- ja juomapalvelujen tarjontaa ja vastaavat myös terveellisten, nopeiden ja laadukkaiden ruokavaihtoehtojen kasvavaan kysyntään.
– Kauppakeskuksista haetaan entistä enemmän elämyksiä: hyvää ruokaa ja juomaa, ystävien tapaamista ja arjen hengähdyshetkiä. Elämysten tarjoaminen ja positiiviset asiakas- ja henkilöstökokemukset ovat meillä kaiken toiminnan ytimessä, ja uudet vuokralaisemme täydentävät erinomaisesti elämysvalikoimaamme, sanoo Kauppakeskus Myllyn toimitusjohtaja Mari Hantula.
Moi ! Poke – havaijilaisia kulhoannoksia ja aasialaisia makuja
Moi ! Poke tarjoaa raikkaita poke bowl -annoksia, täytettyjä onigiri-riisipalloja, tacoja ja nachoja. Myllyyn avautuva ravintola on ketjun neljäs. Uusia ravintoloita on avattu asiakkaiden toiveesta: asiakaskunta on jatkuvasti kasvanut ja poke bowlien maine kiirinyt.
– Olemme jo pitkään halunneet tulla Myllyyn, joka on tämän alueen suurin kauppakeskus. Nyt voimme vihdoin toivottaa uudet ja nykyiset asiakkaat tervetulleiksi nauttimaan herkullisia havaijilaisia poke bowl -annoksia – aloha! Avajaispäiville on luvassa myös tarjouksia, sanoo Kalyana Bandara, Moi ! Poke Groupin johtaja.
Moi ! Aasia -kauppa täyttää Myllyn asiakkaiden usein esittämän toiveen etnisestä kaupasta. Kauppa tarjoaa laajan valikoiman aasialaisia elintarvikkeita. Moi ! Aasia -kaupan avajaisia vietetään 1.12.2025 ja Moi ! Poken avajaisia 10.12.2025.
Fazer Café – klassisia kahvilahetkiä ja käteviä lounaita
Alkuvuodesta 2026 kauppakeskukseen rantautuu myös Fazer Café Mylly, joka on Fazer-ketjun 25. kahvila. Se palvelee asiakkaita aamusta iltaan ja tarjoaa Fazerin klassisia kahvilatuotteita, aamiaista, uuniperuna- tai salaattilounasta sekä valmiiksi pakattuja salaatteja ja smoothieita mukaan otettaviksi.
– Kahvila ei ole enää paikka, jossa nautitaan vain kahvia ja leivoksia. Tarjoamme herkkuja päivän jokaiseen hetkeen, niin aamiaista, lounasta kuin niitä ihania kahvihetkiäkin, kertoo Miika Kostilainen, Fazer Café -liiketoimintajohtaja.
– Olemme pitkään etsineet liiketilaa Myllystä ja seuranneet Myllyn kehitystä. Mylly on elinvoimainen kauppakeskus, jossa on hyvät luvut ja virrat, ja uskomme, että olemme Myllyn kanssa hyvä pari. Avajaisten kunniaksi tulemme tarjoamaan 300 ensimmäiselle asiakkaalle Fazer Café Mylly -suklaalevyjä, Kostilainen lupaa.
Myllyn käyttöaste ylittää 100 prosenttia
Fazer Café Mylly avautuu XXL:n nykyisten kassojen kohdalle. XXL:n liiketila siirtyy lähemmäs Stadiumia ja samalla vapautuu kolme uutta liiketilaa.
– Joulun aikaan meillä on Myllyssä historiallinen tilanne, sillä käyttöasteemme on yli 100 prosenttia. Kaikissa liiketiloissamme on vuokralaiset ja kaikki käytäväpaikat on myyty joulun pop upeille. Jotta mahdollisimman monelle halukkaalle on löydetty myyntipaikka, on niitä kekseliäästi tehty myös 2. kerroksen käytäväalueille. Kävijämäärämme ovat olleet jatkuvasti kasvussa, joten odotamme hyvin vilkasta joulumyyntiä, Hantula iloitsee.
Yhteyshenkilöt
Mari HantulaToimitusjohtajaKauppakeskus Mylly Oy
Puh:+358 50 441 9394mari.hantula@kauppakeskusmylly.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Kauppakeskus Mylly on maailman ihmeellisin raisiolainen kauppakeskus. Varsinais-Suomen suurimpana se palvelee yli viittä miljoonaa kävijää vuosittain. Yli 150 liikettä, 3 000 autopaikkaa ja loputtomasti arjen elämyksiä.
www.kauppakeskusmylly.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kauppakeskus Mylly Oy
Mikko Uski Kauppakeskus Myllyn kiinteistöpäälliköksi – 91 000 neliön kiinteistö on tärkeä osa Myllyn brändiä2.10.2025 11:09:46 EEST | Tiedote
Mikko Uski on aloittanut Kauppakeskus Myllyn kiinteistöpäällikkönä 1. syyskuuta. Hän vastaa Myllyn noin 91 000 neliön kiinteistön kehittämisestä, huollon ja ylläpidon johtamisesta sekä palveluntuottajaverkoston hallinnasta. Mikko Uski on aikaisemmin työskennellyt muun muassa Salon IoT Campuksen yrityspuistossa ja Turun Teknologiakiinteistöissä.
Rekryteringsnyheter: Köpcentrum Myllys lurviga nya varumärkesambassadör har börjat sitt jobb – tar sina första steg ut i offentligheten som en del av Masked Singer-teamet redan denna lördag3.9.2025 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Köpcentrum Mylly har anlitat en ny varumärkesambassadör, Myllykkä, som ansvarar för att överraska köpcentrumets besökare och hyresgäster med sina vidunderliga upptåg.
Rekrytointiuutisia: Kauppakeskus Myllyn karvainen brändilähettiläs aloitti työnsä – Ensiaskeleet julkisuudessa osana Masked Singer -tiimiä jo lauantaina3.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kauppakeskus Mylly on palkannut uuden brändilähettilään, Myllykän, jonka vastuulla on kauppakeskuksen kävijöiden ja vuokralaisten yllättäminen ihmeellisillä tempauksilla.
Kauppakeskus Myllyssä historian suurimmat kävijämäärät kevään ja kesän aikana – ”Heinäkuu alkaa jo lähestyä joulun vilskettä”14.8.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
Kauppakeskus Myllyn kevät ja kesä ovat olleet ennätyksellisen vilkkaat, ja huhti-, touko-, kesä- ja heinäkuussa Myllyssä yllettiinkin uusiin kuukausiennätyksiin. Toukokuussa kävijämäärä nousi jopa 12 prosenttia, ja kävijöitä oli ensimmäistä kertaa yli puoli miljoonaa. Koko tammi-heinäkuun kävijämäärä kasvoi neljä prosenttia 3,3 miljoonaan kävijään. Myös uusia liikkeitä on avautunut, kun paikalliset kivijalkaliikkeet ovat kiinnostuneet laajentamaan toimintaansa Myllyyn.
Köpcentrum Myllys sommar intresserar resenärer15.5.2025 08:50:46 EEST | Pressmeddelande
Sommaren är alltid livlig på köpcentret Mylly och bland besökarna kan man se också resenärer som kommit för att besöka regionen och olika evenemang. Också denna sommar ordnas ett öppet lopptorg på parkeringsplatsen varannan söndag.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme