Yrittäjät: Irtisanomiskynnys alentuu – hallitus antoi esityksen
Hallitus antoi tänään esityksen eduskunnalle henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamiseksi. Jatkossa irtisanomiseen riittäisi asiallinen syy. Esityksen tavoitteena on madaltaa työllistämisen kynnystä ja riskiä. – Irtisanomiskynnyksen alentaminen on tärkeä uudistus. Se rohkaisee pk-yrityksiä työllistämään, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.

Hallituksen esityksen mukaan työntekijän henkilöön liittyvä irtisanomisperuste täyttyisi nykyistä helpommin. Syyn ei tarvitsisi olla enää asiallinen ja painava. Suomen Yrittäjät pitää uudistusta tärkeänä.
– Suomessa on korkea henkilöperusteinen irtisanomissuoja. Sääntelyn keventäminen parantaa erityisesti pk-yritysten mahdollisuutta työntekijöiden palkkaamiseen ja tuo aktiivisuutta työmarkkinoille. Muutos on ehdottoman tervetullut, Rytkönen-Sandberg sanoo.
Irtisanomiskynnyksen alentamisen tavoitteena on madaltaa työllistämisriskiä erityisesti pienissä yrityksissä. Muutoksen vaikutus nähdään oikeuskäytännössä myöhemmin.
Sääntely uudistuu kokonaisuudessaan
Henkilöperusteista irtisanomista koskeva säännös uudistetaan kokonaan, eikä kyse ole pelkästään painava-sanan poistamisesta. Esityksen mukaan sääntelyssä avattaisiin tarkemmin myös sitä, mitä asioita irtisanomisperustetta arvioitaessa on otettava huomioon.
– Esityksessä on paljon muutoksia, jotka vaikuttavat irtisanomiskynnyksen juridiseen arviointiin. Säännöksen sanamuotoon tehtyjen muutosten lisäksi tällaisia sisältyy kokonaisarviota koskevaan sääntelyyn sekä muun työn tarjoamisvelvollisuuteen, johtava asiantuntija Albert Mäkelä sanoo.
Muun työn tarjoamisvelvollisuus rajattaisiin esityksellä koskemaan vain tilanteita, joissa työntekijän työntekoedellytykset ovat muuttuneet työsuhteen aikana.
Alisuoriutuminen säilyy irtisanomisperusteena
Alisuoriutumisen kirjaamisella lakiin tavoiteltiin nykytilan selkiyttämistä, mutta se jätettiin pois lopullisesta esityksestä.
– Alisuoriutumista on pidetty oikeuskäytännössä nykyisinkin mahdollisena irtisanomisperusteena, eikä tätä ole tarkoitus muuttaa. Kun yleinen irtisanomiskynnys laskee, myös alisuoriutumistilanteissa sovelletaan jatkossa helpommin täyttyviä arviointikriteerejä, Mäkelä sanoo.
Jatkovalmistelussa esityksestä poistettiin varoituskäytäntöä koskevat muutokset, joten nykyinen käytäntö säilyy ennallaan. Ministeriön aiemmassa luonnoksessa ehdotettiin, että irtisanominen olisi jatkossa ollut mahdollista myös silloin, kun työntekijä toimii moitittavasti eri tavalla kuin aiemmassa varoituksessa on kuvattu.
– Varoitusta koskevat muutokset olisivat tarpeen. Eduskunta voi vielä korjata esitystä tältä osin, Mäkelä sanoo.
Syksyllä tulossa myös muita työsopimuslakia koskevia esityksiä
Syksyllä hallituksen odotetaan antavan eduskunnalle myös muita yrittäjiä koskevia työelämän uudistusesityksiä.
Yksi näistä on työsopimuslain muuttaminen, joka helpottaa määräaikaisten työsopimusten solmimista ja lyhentää lomautusilmoitusaikaa. Myös takaisinottovelvollisuutta ollaan väljentämässä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Albert Mäkeläjohtava asiantuntija
Puh:040 7760 560albert.makela@yrittajat.fiAtte Rytkönen-Sandbergjohtaja
Puh:040 359 1986atte.rytkonen@yrittajat.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjägallup: Ukrainan sodan luoma epävarmuus vaikuttaa yhä vahvasti pk-yrityksiin18.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Ukrainan sodan aiheuttama epävarmuus vaikuttaa pk-yrityksiin yhä vahvasti. Tuoreessa Yrittäjägallupissa 41 prosenttia pk-yrityksistä kertoo, että tilausmäärät ovat vähentyneet viimeisen vuoden aikana sodan aiheuttaman yleisen epävarmuuden vuoksi. Vaikutus on vahvistunut sodan kestäessä. Vielä joulukuussa 2023 vastaava osuus oli 35 prosenttia.
Yrittäjät: Hallituksen työelämäuudistukset tukevat yritysten sopeutumiskykyä16.10.2025 16:19:35 EEST | Tiedote
Mediatietojen mukaan hallitus on päässyt yhteisymmärrykseen työmarkkinauudistuksista. "Määräaikaisien työsopimuksien solmimisen helpottaminen on tärkeää. Lomautusilmoitusajan lyhentäminen on merkittävä uudistus, joka parantaa yritysten mahdollisuuksia reagoida nopeasti muuttuviin tilanteisiin", Suomen Yrittäjien johtaja Atte Rytkönen-Sandberg sanoo.
Mediakutsu: Tervetuloa Valtakunnallisille yrittäjäpäiville 24.–25.10. Tampereelle!14.10.2025 07:54:40 EEST | Tiedote
Mitkä ovat yrittäjien tunnelmat? Mitkä yritykset palkitaan? Mitä huippupuhujilla on yrittäjille kerrottavana? Palkintogaalassa juhlapuheen pitää tasavallan presidentti Alexander Stubb.
Yrittäjien Salminen: Suomalaisten säästöt listaamattomiin yrityksiin11.10.2025 17:15:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Petri Salminen varoittaa osinkoverotuksen kiristämisestä ja ehdotti suomalaisten säästöjä listaamattomiin yrityksiin. – Kun maailmantalouden kasvu käynnistyy, suomalaiset yritykset tarvitsevat pääomia investointeihin ja omistajanvaihdoksiin. Yksityinen pääoma edistäisi rahoituksen saantia. Osinkoverotus on tässä keskeinen työkalu, Salminen totesi Turussa Varsinais-Suomen Yrittäjägaalassa lauantaina.
KHO:n Sarastia-ratkaisu selkeyttää sidosyksikkösääntöjä – järjestöiltä vahva viesti: rakenteet arvioitava kriittisesti10.10.2025 08:09:51 EEST | Tiedote
Korkein hallinto-oikeus (KHO) antoi äskettäin ratkaisunsa Sarastia Oy:n in house -asemasta. KHO katsoi, että Sarastia ei täyttänyt hankintalain mukaista sidosyksikkömääritelmää. Ratkaisu vahvistaa markkinaoikeuden ja Kilpailu- ja kuluttajaviraston (KKV) aiemmat linjaukset: Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen hankinta olisi tullut kilpailuttaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme