Vihreiden Diarra kritisoi esitystä irtisanomissuojan heikentämisestä — Lisää syrjintää, vaikeuttaa perheellistymistä eikä edes paranna talouskasvua
23.10.2025 15:08:08 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jolla helpotetaan työntekijän irtisanomista. Kansanedustaja ja työ- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Fatim Diarra (vihr.) kritisoi hallituksen esitystä.

– On päivänselvää, että irtisanomissuojan heikentäminen lisää syrjinnän riskiä työelämässä. Esimerkiksi yhdenvertaisuusvaltuutettu on todennut lausunnossaan, että esityksen vaikutukset ovat vaarassa kohdistua esimerkiksi vammaisuuden tai terveydentilan johdosta syrjinnän vaarassa oleviin henkilöihin. Tätä ei voi missään nimessä hyväksyä, Diarra linjaa.
Diarran mukaan esitys on myös omiaan lisäämään raskaus- ja perhevapaasyrjintää.
– Hallitus on ohjelmassaan sitoutunut kitkemään raskaus- ja perhevapaasyrjintää. Nyt annettu esitys ei tue millään tavalla tätä tavoitetta, vaan toimii oikeastaan täysin päinvastoin. Tasa-arvoisen perhevapaamallin säätämisen jälkeenkin naiset käyttävät suuremman osan perhevapaista. Tämä on siis jälleen yksi hallituksen päätös, joka osuu todennäköisesti korostetusti naisiin. Haluaako hallitus todella vaikeuttaa vielä nykyisestään nuorten naisten perheellistymistä?, Diarra kritisoi.
Diarran mukaan hallituksen esitys lisää ihmisten epävarmuutta tilanteessa, jossa luottamus tulevaisuuteen on jo valmiiksi koetuksella.
– Jatkuvat leikkaukset ihmisten arkeen ovat lisänneet huolta siitä, mitä tulevaisuus tuo tullessaan. Irtisanomissuojan heikentäminen vain pahentaa tilannetta. Nyt olisi huutava tarve toimille, jotka vahvistavat ihmisten luottamusta talouteen, eivätkä nakerra sitä, Diarra muistuttaa.
Esityksessä ei myöskään Diarran mukaan ymmärretä erilaisten työnanatajien todellisuutta, PK-yritysten työllistämisen esteiden purkaminen on tärkeää, mutta uudistuksella heikennetään nyt kaikkien työntekijöiden oikeusturvaa.
– Ei Helsingin kaupunkia ja pientä konepajayrittäjää voi katsoa tässä samoilla velvoitteilla, Diarra täsmentää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Fatim DiarraKansanedustaja
Puh:09 432 3132fatim.diarra@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tynkkynen: jokainen kivi käännettävä krääsäkauppaan puuttumiseksi17.4.2026 13:11:31 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen iloitsee talousvaliokunnan tänään yksimielisesti hyväksymästä mietinnöstä, jossa se edellyttää hallitukselta viipymättä tekoja kiinalaiseen krääsäkauppaan puuttumiseksi. Nyt on hallituksen velvollisuus pikaisesti näyttää, että se ottaa eduskunnan tahdon tosissaan.
Mari Holopainen: Kymmenen keinoa yrittäjämyönteisen Suomen rakentamiseksi16.4.2026 16:11:57 EEST | Tiedote
Vihreät haluavat rakentaa yrittäjämyönteistä Suomea, jossa ihmiset uskaltavat tavoitella unelmiaan ja jonka turvaverkot tukevat myös yrittäjiä. Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen esittää kymmentä keinoa yrittäjien tukemiseksi.
Sofia Virta ryhmäpuheessa: Vihreät esittää kehysriiheen toimenpidepakettia lapsiköyhyyden pysäyttämiseksi15.4.2026 14:04:27 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Köyhyyttä ja elinkustannusten kasvua käsittelevän välikysymyksen ryhmäpuheessaan Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti konkreettisia toimia, joilla hallitus voi ensi viikon kehysriihessä pysäyttää lapsiköyhyyden kasvun.
Fatim Diarra: Hallituksen määräaikaisten työsuhteiden helpottaminen polkee naisvaltaisten alojen oikeuksia – jätti SDP:n edustajien kanssa perustuslakivaliokunnassa eriävän14.4.2026 16:41:00 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunta käsitteli kokouksessaan 14.4. hallituksen esitystä määräaikaisten työsuhteiden helpottamisesta. Esityksen on kritisoitu heikentävän työntekijöiden oikeuksia, kohdistuvan erityisesti naisvaltaisiin aloihin ja lisäävän raskaus- ja perhevapaasyrjintää. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra ja neljä SDP:n kansanedustajaa jättivät perustuslakivaliokunnassa lakiesityksestä eriävän mielipiteen.
Vihreiden Tiina Elo: Hallitus sivuuttaa eläinten hyvinvoinnin ja kasviproteiinien mahdollisuudet ruokapolitiikassaan14.4.2026 14:32:00 EEST | Tiedote
Vihreiden Tiina Elo vaatii lisää kotimaista kasvisruokaa kouluihin ja päiväkoteihin Vihreiden ryhmäpuheessa ruokapoliittisesta selonteosta. Elo muistuttaa, että kasvipohjainen ruoka on hyväksi ihmisille, eläimille ja ympäristölle sekä myös Suomen huoltovarmuudelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme