Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Ingo: Livsmedelsverkets verksamhet bör granskas omedelbart

Dela

Riksdagen behandlade idag debattinitiativet om livsmedelsproduktionens framtid, självförsörjning och försörjningsberedskap. Svenska riksdagsgruppens ledamot Christoffer Ingo, som även var undertecknare till initiativet, lyfte fram behovet av en oberoende granskning av Livsmedelsverkets verksamhet och de långa köerna för livsmedelsföretagens exporttillstånd. 

Antalet tjänstemän på Livsmedelsverket som utfärdar exporttillstånd till länder utanför EU har på tio år minskats med 60%. Idag måste livsmedelsindustrin vänta upp till ett år på att få ordning på sina papper. 

– Livsmedelsverket har genomfört inbesparingar inom exporttjänsterna trots att behovet bara ökar. Är det verkligen så att våra företag har tid att vänta över ett år för att få exportintyg för sina produkter? Och detta i tider då regeringen med andra handen aktivt satsar på export, säger Ingo. 

Livsmedelsverket har ett stort kontor med ca 900 årsverken. Genom åren har Livsmedelsverket likt andra myndigheter behövt anpassa och effektivera sin verksamhet till följd av nedskärningar i finansieringen. Frågan som Ingo upprepade gånger ställt av jord- och skogsbruksministern är om tiden har sprungit förbi hela verkets existens.  

– Då jordbrukarna i värsta fall får vänta till midsommar följande år för att få utbetalt sina lantbruksstöd, då livsmedelsindustrin tvingas dröja med verkställighet av export och då kostnader för olika djurregister skenat får man fråga sig om det riktigt finns någonting som fungerar. Senast nu borde ansvariga minister inse att en oberoende granskning av myndighetens funktionsduglighet behövs, säger Ingo 

Kontakter

Andra språk

Följ Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

SFP vill att Varha satsar på systematiskt kvalitetsarbete och extern auditering22.10.2025 18:57:19 EEST | Pressmeddelande

Svenska folkpartiet föreslår ett nytt program för att stärka systematisk kvalitetsstyrning och möjliggöra extern auditering och certifiering av enheter och resultatområden. Målet är att successivt utveckla hela organisationen – från enskilda enheter till hela Varha – för att säkerställa hög kvalitet, patientsäkerhet, kostnadseffektivitet och personalvälbefinnande.

RKP haluaa, että Varha panostaa systemaattiseen laadunhallintaan ja ulkoiseen auditointiin22.10.2025 18:57:19 EEST | Tiedote

RKP ehdottaa uutta ohjelmaa systemaattisen laadunhallinnan vahvistamiseksi sekä yksiköiden ja tulosalueiden ulkoisen auditoinnin ja sertifioinnin mahdollistamiseksi. Tavoitteena on kehittää koko organisaatiota asteittain – yksittäisistä yksiköistä koko Varhaan – jotta voidaan varmistaa korkea laatu, potilasturvallisuus, kustannustehokkuus ja henkilöstön hyvinvointi.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye