Ingo: Ruokaviraston toiminnasta teetettävä selvitys välittömästi
23.10.2025 19:58:57 EEST | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p. | Tiedote
Eduskunnassa käsiteltiin tänään keskustelualoite, joka koskee elintarviketuotannon tulevaisuutta, omavaraisuutta ja huoltovarmuutta. Ruotsalaisen eduskuntaryhmän jäsen Christoffer Ingo, joka myös allekirjoitti aloitteen, korosti, että Ruokaviraston toiminnasta on järjestettävä riippumaton selvitys ja elintarvikeyritysten vientilupia koskevia pitkiä jonoja on purettava nopeasti.

Ruokaviraston virkamiesten määrä, jotka myöntävät vientilupia EU:n ulkopuolisiin maihin, on vähentynyt 60 prosenttia 10 vuodessa. Nykyään elintarviketeollisuus joutuu odottamaan jopa vuoden, ennen kuin vientipaperit saadaan kuntoon.
– Ruokavirasto on tehnyt säästöjä vientipalveluissa, vaikka tarve vain kasvaa. Onko todella niin, että yrityksemme ehtivät odottaa yli vuoden saadakseen tuotteilleen vientitodistukset? Ja tämä aikana, jolloin hallitus edistää aktiivisesti vientiä, Ingo sanoo.
Ruokavirastolla on suuri toimisto, jossa on noin 900 henkilötyövuotta. Ruokavirasto on muiden viranomaisten tavoin joutunut vuosien varrella sopeuttamaan ja järkeistämään toimintaansa rahoitusleikkausten vuoksi. Edustaja Ingo on toistuvasti kysynyt Maa- ja metsätalousministeriltä, onko koko viraston aika tullut päätökseen.
– Kun maanviljelijät joutuvat pahimmassa tapauksessa odottamaan maataloustukiensa saamista seuraavan vuoden juhannukseen asti, kun elintarviketeollisuus joutuu viivyttämään viennin täytäntöönpanoa ja kun eri eläinrekisterien kustannukset ovat nousseet pilviin, on pakko ihmetellä, toimiiko oikeastaan mikään. Viimeistään nyt asiasta vastaavan ministerin pitäisi ymmärtää, että tarvitaan riippumaton selvitys viranomaisen toiminnasta, Ingo sanoo.
Yhteyshenkilöt
Christoffer IngoKansanedustajaRiksdagsledamot
Puh:040 545 5472Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Markus Blomquist omvald till kretsordförande och Sandra Bergqvist nominerad till riksdagsvalet 202715.4.2026 20:22:21 EEST | Pressmeddelande
SFP i Egentliga Finland samlades till ordinarie kretsmöte den 15 april 2026 i Nådendal. Markus Blomquist omvaldes till kretsordförande, tillsammans med vice ordförandena Laura Wickström och Roger Hakalax.
Markus Blomquist valittu piirin puheenjohtajaksi ja Sandra Bergqvist nimetty eduskuntavaaliehdokkaaksi15.4.2026 20:22:21 EEST | Tiedote
RKP Varsinais-Suomi piti piirikokouksensa Naantalissa 15. huhtikuuta 2026. Markus Blomquist valittiin jatkokaudelle piirin puheenjohtajaksi, yhdessä varapuheenjohtajien Laura Wickströmin ja Roger Hakalaxin kanssa.
Bergqvist: Hur vi tar hand om de svagaste mäter nivån på välfärdssamhället15.4.2026 15:08:08 EEST | Pressmeddelande
Riksdagen har idag fört interpellationsdebatt om fattigdom och levnadskostnader. I sitt gruppanförande efterlyste riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) flexibilitet även i beslutsfattandet i en värld som präglas av turbulens och omvälvande världshändelser.
Bergqvist: Hyvinvointiyhteiskunnan taso mitataan siinä, miten kohtelemme heikoimpia15.4.2026 15:08:08 EEST | Tiedote
Eduskunta on tänään käynyt välikysymyskeskustelun köyhyydestä ja elinkustannuksista. Ryhmäpuheenvuorossaan kansanedustaja Sandra Bergqvist (RKP) peräsi joustavuutta myös päätöksenteossa maailmassa, jota leimaavat mullistavat maailmantapahtumat.
Henriksson frågar kommissionen om geoblockering av tv och film15.4.2026 11:02:11 EEST | Pressmeddelande
Europaparlamentariker, Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP) har ställt en skriftlig fråga till Europeiska kommissionen gällande att geoblockering begränsar språkminoriteters rättigheter i EU på den inre marknaden.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme