SDP:n MEP Maria Guzenina: “Ministeri Lulu Ranteen on aika lopettaa jahkailu – kellojen siirtelylle on laitettava piste.”
Euroopan parlamentin jäsen Maria Guzenina (sd) arvosteli Strasbourgin täysistunnossa Suomen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteen (ps) Suomen toimettomuutta EU:n kellojen siirtelyn lopettamista koskevassa päätöksenteossa.

Guzenina muistutti puheenvuorossaan, että parlamentti, komissio ja EU-kansalaiset ovat jo vuosia vaatineet kellojen siirtelyn lopettamista, mutta asia on pysähtynyt jäsenmaiden muodostamaan ministerineuvostoon.
– “Kansalaiset ovat puhuneet, parlamentti on puhunut, komissio on antanut vihreää valoa – ja silti olemme tässä. Ministerineuvostossa ei ole pystytty tekemään päätöstä, vaikka kyse on ihmisten terveydestä,” Guzenina totesi puheenvuorossaan täysistunnossa.
Hän viittasi puheessaan useisiin tutkimuksiin, joiden mukaan kellojen siirtely lisää masennusta, uniongelmia ja sydäninfarktien riskiä. Guzeninan mukaan Suomessa terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen asiantuntijat ovat toistuvasti suositelleet siirtymistä pysyvään aikaan.
– “Ministeri Lulu Ranne istuu tämän asian päällä. Nyt on aika löytää yhteisymmärrys ministerineuvostossa, saattaa asia päätökseen ja lopettaa tämä hulluus,” Guzenina painotti.
Guzenina korosti, että Euroopan parlamentti ja komissio odottavat jäsenmailta toimintaa.
– “Nyt on se hetki. Parlamentti odottaa, komissio odottaa – eurooppalaiset odottavat. Tehkää työnne,” Guzenina päätti puheensa.
Yhteyshenkilöt
Maria GuzeninaEuroopan parlamentin jäsen
maria.guzenina@europarl.europa.euTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maria Guzenina
Maria Guzenina: Venäjän ukrainalaisiin kohdistama kidutus ja mielivaltaiset pidätykset täysistunnon agendalle25.9.2025 12:23:35 EEST | Tiedote
SDP:n europarlamentaarikko Maria Guzenina on pyytänyt, että Euroopan parlamentti järjestäisi kiireellisen täysistuntokeskustelun siviilien järjestelmällisestä kidutuksesta ja mielivaltaisista pidätyksistä, joita Venäjä edelleen kohdistaa ukrainalaisiin. Pyyntö perustuu tuoreisiin YK:n ihmisoikeusviraston 23. syyskuuta julkaisemiin hälyttäviin havaintoihin. ”Raportti paljastaa, että Venäjän laittomasti pidättämät ukrainalaiset kokevat edelleen jatkuvaa kidutusta, seksuaalista väkivaltaa ja muuta alentavaa kohtelua. Euroopan parlamentin on jatkettava Venäjän sotarikosten esilläpitämistä”, Guzenina painottaa. YK:n raportti dokumentoi vakavia pahoinpitelyjä, sähköiskuja, näytösluonteisia teloituksia sekä epäinhimillisiä pidätysolosuhteita miehitetyillä alueilla ja myös Venäjän maaperällä. ”Raportin paljastukset puistattavat. Venäjä jatkaa rauhanneuvotteluista välittämättä ihmisyyden vastaista toimintaansa. Euroopan parlamentin on omalta osaltaan vaadittava kaikkien mielivaltaisesti pidätet
Maria Guzenina: Työttömyyden kasvu vakava varoitusmerkki – naiset maksavat hallituksen leikkauksista kovimman hinnan22.7.2025 18:01:06 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentin jäsen Maria Guzenina pitää tuoreita työttömyyslukuja vakavana varoituksena siitä, että Suomi on ajautumassa väärään suuntaan. Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan työttömyysaste nousi vuoden 2025 toisella neljänneksellä huolestuttavasti 10,2 prosenttiin. Huhti–kesäkuun aikana työttömiä oli 27 000 enemmän kuin vuotta aiemmin, ja kokonaismäärä on jo lähes 300 000. – Työpaikat vähenevät erityisesti naisvaltaisilla, matalapalkkaisilla ja palvelupainotteisilla aloilla. Naisia on töissä nyt 18 000 vähemmän kuin vuosi sitten. Suurimmat pudotukset on nähty esimerkiksi kaupan alalla – alalla, joka on monelle perheelle elinehto. Tämä ei ole vain yksittäisten ihmisten tragedia, vaan uhka koko yhteiskunnan kestävälle kehitykselle, Guzenina sanoo. Guzenina huomauttaa, että hallituksen saksipolitiikka – leikkaukset sosiaaliturvaan, koulutukseen ja julkisiin palveluihin – kohdistuu juuri niihin sektoreihin, jotka työllistävät eniten naisia ja tukevat perheiden arkea. Hän p
Maria Guzenina: EU:n budjetin on rakennettava turvallista ja osaavaa tulevaisuutta17.7.2025 10:55:00 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Maria Guzenina painottaa, että EU:n tulevan budjetin on rakennettava turvallista, osaavaa ja kilpailukykyistä Eurooppaa. Euroopan komission ehdotus lähes 2 000 miljardin euron rahoituskehyksestä vuosille 2028–2034 vastaa kasvaviin geopoliittisiin ja taloudellisiin haasteisiin, mutta Guzenina varoittaa, ettei turvallisuutta ja vakautta voida rakentaa koulutuksen ja osaamisen kustannuksella.
Guzenina: Kiinasta vyöryvä krääsätsunami vihdoinkin aisoihin9.7.2025 14:03:02 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentti äänesti tänään keskiviikkona uusista ehdotuksista kolmansien maiden verkkokaupoista Eurooppaan tulvivan krääsätsunamin rajoittamiseksi. Parlamentin oma-aloitemietintö hyväksyttiin äänin 619 puolesta, 26 vastaan ja 40 tyhjää.
Guzenina velvoittaisi digialustoja luomaan turvallisen ympäristön: ”somen täyskiellot eivät toimi, lapsilla ja nuorilla on oikeus osallisuuteen”26.6.2025 17:01:08 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentti valmistelee oma-aloitemietintöä lasten ja nuorten suojelusta digitaalisessa maailmassa. Parlamentti tulee ottamaan kantaa ajankohtaiseen eurooppalaiseen keskusteluun sosiaalisen median käytön rajoittamisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme