Kokoomuksen Aalto-Setälä ja Limnell: Suomalainen media on kriittisen tärkeä informaatiopuolustuksellemme – STT on säilytettävä.
25.10.2025 13:43:13 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kansanedustajat Jarno Limnell ja Pauli Aalto-Setälä korostavat, että luotettava tieto on kansallinen turvallisuuskysymys ja että uutistoimisto STT:llä on keskeinen rooli Suomen informaatiopuolustuksessa ja demokratian turvaamisessa.

"Suomi on informaatio- ja hybridihyökkäysten kohteena. Informaatiopuolustus on vähemmän tunnettua kuin kyberpuolustus, mutta kokonaisturvallisuuden kannalta vähintään yhtä tärkeä. Siinä pyritään vaikuttamaan tunteisiimme ja mielikuviimme sekä yhteiskunnan vakauteen ja henkiseen kriisinsietokykyyn. Taistelutilana on ihmismieli. Tarve oikean tiedon esittämiselle on suurempi kuin koskaan aikaisemmin", sanovat kokoomuksen kansanedustajat Jarno Limnell ja Pauli Aalto-Setälä.
”Ei ole sattumaa, että muun muassa Natossa puhutaan yhä enemmän kognitiivisesta sodankäynnistä, jossa olemme jokainen eturintamassa. Luotettavan tiedon saamisen merkitys korostuu ja siihen on meidän yhteiskuntana vastuullisesti panostettava”, toteaa kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell.
”Vihamielinen toimija pyrkii horjuttamaan yhteiskuntaamme käyttäen informaatiota ja mediaa mielen ja käyttäytymisen muokkaamiseen. Väärä, tai vääristelty tieto, paitsi heikentää toimintakykyä se vähentää luottamusta viranomaisiin ja yhteiskunnan toimintoihin”, selventää Aalto-Setälä.
Journalistisella medialla on tässä keskeinen tehtävä. Nyt lakkautusuhan alla oleva Suomen kansallinen uutistoimisto, STT, on vapaan demokratian ja informaatioympäristön peruskivi. STT tuottaa teksti- ja kuvauutisia sekä viestintäpalveluita kotimaisille medioille ja organisaatioille.
”STT:llä voisi mielestämme olla nykyistä suurempikin rooli myös faktantarkistajana, sillä jatkossa erityisesti digitaalisessa maailmassa tarkoituksellisesti levitettävän väärän ja valheellisen tiedon määrä vain lisääntyy ja tekoälyä käytetään tässä lisääntyvissä määrin hyväksi”, toteavat Limnell ja Aalto-Setälä.
Kansanedustajien mielestä STT on Suomelle tärkeä informaatiopuolustuksen kannalta ainakin kolmesta syystä. Ensinnäkin STT:n kautta kansalaiset saavat luotettavaa ja ympäri maata levitettävää, tarkistettua tietoa sekä yhtenäistä tilannekuvaa.
Lisäksi media- ja viestintäinfrastruktuuri säilyy toimintakykyisenä myös kriisin aikana. STT toimii siten myös disinformaation torjujana. Kansanedustajien mukaan journalistisen median supistuminen muodostaa uhan kokonaisturvallisuudellemme, josta saamme aiheellisesti olla ylpeitä.
”Jokaisessa maassa on tietotoimistonsa. Joko oma tai naapurin. Pidetään informaatiopuolustus omissa käsissämme”, linjaavat Limnell ja Aalto-Setälä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LimnellKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Pauli Aalto-SetäläKansanedustaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: Vain vahva yhteiskunta voi pitää huolta heikoimmista myös tulevaisuudessa15.4.2026 14:31:47 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen muistutti välikysymyskeskustelussa siitä, että kestävä ja vahvistuva työllisyys ovat ainoa pysyvä keino köyhyyden torjumiseen. Äärimmäisen vaikean maailmantilanteen keskellä hallitus on tehnyt lukuisia määrätietoisia toimenpiteitä haavoittuvimmassa asemassa olevien ja hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuuden turvaamiseksi.
Kokoomuksen Wallinheimo: Alko eksyy tehtävästään – “Onko seuraava askel kokonainen valtion ruokakauppa”15.4.2026 11:34:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo tyrmää Alkon suunnitelman laajentaa valikoimaansa suolaisiin naposteltaviin. Hänen mukaansa suunnitelma on todella kaukana Alkon perimmäisestä tarkoituksesta, kansanterveyden suojelemisesta.
Kokoomuksen Lahdenperä: Hallitus vahvistaa ruokaturvaa ja kotimaista ruoantuotantoa14.4.2026 14:49:48 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Milla Lahdenperä katsoo, että hallitus on tehnyt oikeita toimia suomalaisen ruokaturvan varmistamiseksi.
Kokoomuksen Sirén: Unkarin vaalitulos on voitto demokratialle14.4.2026 11:01:32 EEST | Tiedote
Unkarissa käytiin sunnuntaina 12.4. parlamenttivaalit. Oppositiojohtaja ja EPP:n europarlamentaarikko Péter Magyarin johtaman Tisza-puolueen vaalivoitto päätti Viktor Orbánin 16 vuotta kestäneen pääministerikauden. Suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén (kok.) on iloinen Unkarin vaalituloksesta demokratian voittona, mutta muistuttaa, ettei EU:n päätöksenteko voi olla riippuvainen yksittäisistä vaaleista.
Kokoomuksen Wallinheimo ihmettelee keskustan halua toistaa Marinin hallituksen virheet rakennusalalla12.4.2026 14:08:28 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo ihmettelee keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen lauantaina esittämiä vaatimuksia. Kaikkosen pääviesti kehysriiheen oli Wallinheimon mukaan uudet massiiviset tuet rakennusalalle eli linja, joka jatkaisi suoraan Marinin hallituksen epäonnistunutta politiikkaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme