Lähes 3000 sähköautoilijaa paljastaa ajatuksensa sähköauton lataamisesta – pitkillä matkoilla selkeä toive, näitä asioita asemille halutaan lisää
27.10.2025 09:01:22 EET | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote
ABC-latauksen toteuttama suuri sähköautoilukysely selvitti autoilijoilta muun muassa missä ja mihin aikaan autoa ladataan, mitä latauksen aikana halutaan tehdä ja mitä latausasemille toivotaan lisää. Kyselytutkimukseen vastasi lähes 3000 sähköautolla tai plug-in-hybridillä ajavaa eri-ikäistä autoilijaa ympäri maan.

Suurin osa sähköautoilijoista lataa autoaan kotona (85 %). Julkisista latauspaikoista liikenneasemat (81 %) sekä kaupat ja kauppakeskukset (73 %) ovat suosituimpia. Vajaa kolmannes kyselyyn vastanneista keskittää kodin ulkopuolella tehtävät lataukset pääsääntöisesti yhdelle palveluntarjoajalle ja yli puolet 2–3 palveluntarjoajalle.
Kotona lataus tapahtuu mieluiten yöllä, julkisilla latausasemilla päivällä. ABC-lataus on tunnistanut kasvavan tarpeen myös ilta- ja yöaikaiselle lataukselle etenkin markettien yhteydessä olevilla latausasemilla.
”Olemme tuoneet osalle market-asemiamme yöhinnan, joka on voimassa lähtökohtaisesti klo 20.00–07.00 välisenä aikana aloitetuissa latauksissa. Muutoksella haluamme mahdollistaa latauksen edulliseen hintaan yön yli myös niille, joille se ei ole mahdollista kotona”, sanoo ABC-latauksesta vastaava Olli Tervonen SOK Liikennekaupan ketjuohjauksesta.
Latauksen aikana kauppaan, kahville ja ravintolaan
Jopa 70 prosenttia kyselyyn vastanneista valitsee latauspisteen sillä perusteella, että sen yhteydessä on myös muita palveluita. Latauksen aikana suosituimmat aktiviteetit ovat kaupassa käynti (70 %), kahvin juonti (61 %) sekä ravintolassa syöminen (61 %).
”Tässä kehityssuunta on ollut selvä: palveluita halutaan ja niiden toivotaan olevan yhä monipuolisempia. Ihmiset haluavat käyttää latausajan mahdollisimman hyvin hyödyksi, ja siksi alan toimijoiden on hyvä panostaa palveluihin.”
ABC-latausasemat ovat siellä, missä asiakkaat liikkuvat ja viettävät aikaa, kuten ABC-asemien, S-market-, Prisma-, Sale- ja Alepa-myymälöiden sekä Sokos Hotellien yhteydessä.
Toiveena yhä enemmän nopeaa latausta
Lisääntyvä tarve pikalatauspisteille käy kyselyssä selväksi. Kyselyn mukaan 66 prosenttia vastaajista haluaa ladata auton täyteen yhdellä pysähdyksellä pitkillä matkoilla, ja 71 prosenttia on valmis odottamaan latausta maksimissaan tunnin ajan.
”ABC-latauksen verkostoa on kehitetty viime aikoina nostamalla latausasemien kokonaistehoja ja lisäämällä erityisesti tehokkaiden latauspisteiden määrää. Pian osalle asemistamme tulee laitteita, joiden latausteho on jopa 500 kW.”
Kyselyn avoimissa vastauksissa nousi esiin myös muita toiveita latauksen palveluntarjoajille. Asemille toivotaan lisää muun muassa korttimaksupäätteitä, näkyvämpää hinnoittelua, peräkärryllisille sopivia paikkoja ja selkeitä ohjeita jonotustilanteisiin.
Noin puolet vastaajista on kokenut latauksen hankalan aloittamisen, esimerkiksi haasteet lataussovellusten toimivuudessa, ärsyttävimpänä ongelmana, joka julkisella latausasemalla on joskus tullut vastaan. Myös erilaisten sovellusten ja palveluntarjoajien runsas määrä ärsyttää lähes puolta vastaajista.
”Kaikenlaiset viivytykset tien päällä ymmärrettävästi harmittavat. Jos lataaja kohtaa haasteen asemallamme, niin ABC-latauksen asiakaspalvelu auttaa kellon ympäri. Usein häiriöt ehditään korjata etäyhteydellä ennen kuin muut asiakkaat kohtaavat saman ongelman.”
ABC-lataus kotimaisten latauspalveluiden ykkönen
EPSI Ratingin tuoreen toimialatutkimuksen mukaan ABC-lataus on kotimaisten lataustoimijoiden kärjessä asiakastyytyväisyydessä tänäkin vuonna. Asiakastyytyväisyys on noussut edellisvuodesta, ja on nyt erittäin tyytyväisten asiakkaiden tasolla.
Tutkimuksessa ABC-lataus erottuu edukseen muun muassa kattavalla ja saavutettavalla verkostollaan. ABC-latauksen asemilla lataaminen myös koetaan helpommaksi kuin monilla muilla toimijoilla.
”Lämmin kiitos kaikille lataajille luottamuksesta – voimme luvata, että jatkamme Suomen suurimman teholatausverkoston kehitystyötä entistäkin paremman latauskokemuksen puolesta”, Tervonen sanoo.
Lisäksi ABC-lataus on tänä vuonna ehdolla Suomen Strategisen Johtamisen Seuran Strategiateko 2025 -tunnustuksen saajaksi.
***
Nämä kuusi asiaa vaikuttavat eniten julkisen latauspisteen valintaan:
- Latauspisteen sijainti oman ajoreitin varrella (84 % vastaajista)
- Muut palvelut latauspisteen yhteydessä (esim. wc, kahvila, ravintola, kauppa) (70 %)
- Omaan tarpeeseeni riittävän suuri latausteho (65 %)
- Latauspisteitä on saatavilla useampi kuin yksi (60 %)
- Mahdollisuus tarkastaa latauspisteen saatavuustilanne etukäteen (55 %)
- Hinta (51 %)
Kyselytutkimus toteutettiin S-ryhmän kannassa syksyllä 2025. Kyselyn kohderyhmänä olivat sähköautoilevat asiakasomistajatalouksien jäsenet (viimeisen kolmen kuukauden aikana autoaan ladanneet). Vastaajien kokonaismäärä oli 3040. Heistä reilu neljäsosa oli naisia ja loput miehiä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
SOK:n viestintä
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Olli TervonenHead of eMobilitySOK Liikennekauppa
Puh:010 768 0938olli.tervonen@sok.fiKuvat

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa & ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä ja oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme Suomeen vuosittain noin 500 miljoonaa euroa.
#parempipaikkaelää
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Kaupan noutoruokaa uudelleenkäytettäviin rasioihin –pääkaupunkiseudulla käynnissä ainutlaatuinen kokeilu10.3.2026 11:05:00 EET | Tiedote
K-ryhmä ja S-ryhmä sekä 9 muuta yritystä testaavat yhteistyössä kevään aikana uudelleenkäytettäviä, pantillisia noutoruokarasioita ja niiden palautusjärjestelmää. Pilotin aikana asiakkaalla on neljässä myymälässä mahdollisuus valita take away -ruualle uudelleenkäytettävä rasia kertakäyttöisen sijasta. Kiertis-kokeilun taustalla on EU:n pakkaus- ja pakkausjäteasetus (PPWR), jonka yksi tavoite on edistää pakkausten uudelleenkäyttöä.
Elli Siltala SOK:n uudeksi mediajohtajaksi23.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Elli Siltala on nimitetty SOK:n mediajohtajaksi (CMO) ja SOK:n konsernijohtoryhmän jäseneksi. Hän aloittaa tehtävässään toukokuussa 2026.
ABC:n vuoden mittainen pikakassatesti paljasti muutoksen suomalaisten ostamisessa – yli 30 liikennemyymälään tulee pikakassat tänä vuonna18.2.2026 09:01:00 EET | Tiedote
Pikakassat ovat Suomessa jo tuttu näky kaupoissa, mutta miten suomalaiset käyttävät niitä liikenneasemilla? ABC:n testijakson perusteella pikakassat helpottavat asiakkaita löytämään ja räätälöimään itselleen sopivampia tuotteita ja annoksia. Onnistuneen kokeilun pohjalta yli 30 ABC-asemalle tulee pikakassat vuoden aikana.
Kasviproteiinit vegemmän alkuvuoden vetureina – tofu ja nyhtökaura nousussa16.2.2026 07:40:00 EET | Tiedote
Kuluttajien kiinnostus kasvipohjaisia tuotteita kohtaan on ollut kasvussa jo pidempään. S-ryhmän myyntidatan valossa kasvisten sekä kasvipohjaisten proteiinilähteiden kulutus oli viime vuonna kasvussa. Vegekampanjat ja yhteistyö Vegaanihaasteen kanssa vauhdittivat kasvivoittoisemman ruoan vetovoimaa myös tammikuussa. Kasvipohjaisten tuotteiden ohella lihaa ja kasviproteiinia yhdistelevät valinnat kiinnostavat kuluttajia.
S-ryhmän liiketulos säilyi vahvana ja bonuksia maksettiin ennätysmäärä12.2.2026 09:01:00 EET | Tiedote
S-ryhmän yhteenlaskettu liikevaihto vuonna 2025 oli 15,4 miljardia euroa ja liiketulos 495 miljoonaa euroa. Asiakasomistajille maksettiin rahallisia etuja ennätykselliset 558 miljoonaa euroa, ja kotimaahan investoitiin lähes 700 miljoonaa euroa. Kauppa kävi hieman edellisvuotta vilkkaammin. Kehitystä siivitti hyvä hintakilpailukyky ja monikanavainen asiointi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme