Vaasan yliopisto

Kansainvälisillä markkinoilla kilpailijoista voi tulla kumppaneita

Jaa

Kilpailijoiden välinen yhteistyö voi kuulostaa ristiriitaiselta, mutta se voi myös olla kansainvälisen menestyksen edellytys. Vaasan yliopistossa väittelevä Shuwei Jiang tarkastelee väitöskirjassaan, miten eurooppalaiset ja kiinalaiset yritykset hyödyntävät kilpailun ja yhteistyön yhdistelmää, ja miksi luottamuksen ja itsesuojelun tasapaino on ratkaisevan tärkeää molemmille osapuolille.

Shuwei Jiang
Shuwei Jiangin väitöstutkimus tarkastetaan Vaasan yliopistossa 31. lokakuuta. Kuva: Vaasan yliopisto. Kuva vapaasti käytettävissä.

Geopoliittisten jännitteiden ja hauraiden toimitusketjujen aikakaudella yritykset etsivät uusia tapoja säilyttää kilpailukykynsä ja selviytymiskykynsä. Yksi tapa on coopetition: strateginen suhde, jossa yritykset tekevät yhteistyötä ja kilpailevat samanaikaisesti saavuttaakseen molemminpuolista hyötyä.

Coopetition-järjestelyä hyödynnetään esimerkiksi autoteollisuudessa, jossa kilpailevat merkit jakavat tuotantolinjoja ja kehittävät yhdessä ajoneuvomalleja kustannusten vähentämiseksi ja innovaatioiden nopeuttamiseksi. Shuwei Jiangin strategisen liiketoiminnan kehittämisen väitöskirja osoittaa, että sama logiikka pätee myös eurooppalaisiin pk-yrityksiin – erityisesti niihin, jotka pyrkivät Kiinan markkinoille.

– Kumppanuus paikallisten kilpailijoiden kanssa kohdemarkkinoilla tarjoaa eurooppalaisille yrityksille pääsyn olemassa oleviin verkostoihin, jakelukanaviin ja rahoitusjärjestelyihin. Kiinalaiset yritykset puolestaan hyötyvät edistyneestä teknologiasta ja globaalista kokemuksesta, Jiang selittää.

Luottamuksen ja itsesuojelun herkkä tasapaino

Eduistaan huolimatta coopetition sisältää myös merkittäviä riskejä. Ensisijainen jännite liittyy itsesuojeluun, sillä yritykset epäröivät jakaa uusinta teknologiaansa tai liikesalaisuuksiaan kilpailijoidensa kanssa. Jiangin väitöskirja tunnistaa mekanismeja, jotka auttavat yrityksiä lieventämään näitä riskejä, kuten ristiinomistusjärjestelyt, jotka estävät valtaepätasapainoa.

– Kun molemmat osapuolet omistavat pienen osuuden toistensa yrityksistä, kumppania vahingoittavat toimet kohdistuvat samalla omaan etuun. Tämä kannustaa pitkäjänteiseen sitoutumiseen ja vähentää opportunistisen käyttäytymisen houkutusta, Jiang selittää.

Vaikka kilpailullinen yhteistyö on monimutkainen ja toisinaan jännitteinen prosessi, Jiangin tutkimus osoittaa, että hyödyt ylittävät riskit, kun suhdetta hallitaan huolellisesti. Onnistuessaan yritykset saavat käyttöönsä uusia resursseja, innovaatioita ja resilienssiä, joita olisi vaikea saavuttaa yksin.

– Avain menestykseen on nähdä coopetition pitkäaikaisena strategisena valintana, ei tilapäisenä liittoumana. Tarkoitus on jakaa riittävästi yhteisen arvon luomiseksi, mutta samalla suojella omaa kilpailuetua. Kun tämä tasapaino löytyy, molemmat osapuolet vahvistuvat epävarmassa maailmassa, Jiang tiivistää.

Väitöskirja

Jiang, Shuwei (2025) International Coopetitive Business Relationships Between European and Chinese Firms: Opportunities and Challenges. Acta Wasaensia 566. Väitöskirja. Vaasan yliopisto.

Julkaisun pdf

Väitöstilaisuus

KTM Shuwei Jiangin väitöstutkimus ”International Coopetitive Business Relationships Between European and Chinese Firms: Opportunities and Challenges tarkastetaan perjantaina 31.10.2025 klo 12 Vaasan yliopiston Nissi-auditoriossa.

Väitöstilaisuutta on mahdollista seurata myös etäyhteyden kautta: 
https://uwasa.zoom.us/j/63890309495?pwd=9vE7Y0dgBYW4buQ4SLeZzbWkMkoANx.1
Password: 471830

Vastaväittäjänä tilaisuudessa toimii professori Wojciech Czakon (Jagiellonian University in Krakow) ja kustoksena professori Annika Laine-Kronberg.

Lisätiedot

Shuwei Jiang on syntynyt Kiinassa ja muuttanut Suomeen vuonna 2002 opiskellakseen Savonian ammattikorkeakoulussa. Hän on työskennellyt kansainvälisen liiketoiminnan tehtävissä yli kymmenen vuoden ajan Suomessa, Kiinassa ja Singaporessa. Jiang suoritti Vaasan yliopistossa maisterintutkinnon strategisessa liiketoiminnan kehittämisessä vuonna 2019 ja on jatkanut samalla alalla tohtoriopintojaan.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Shuwei Jiang, shuwei.jiang@hotmail.com, p. 040 673 2768

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto

Vaasan yliopiston hallitukseen valittiin kokeneita vaikuttajia liike-elämästä ja julkiselta sektorilta27.10.2025 12:17:36 EET | Tiedote

Vaasan yliopiston hallituksen yliopistoyhteisön ulkopuoliset jäsenet kaudelle 2026–2029 on valittu yliopistokollegion kokouksessa 20. lokakuuta. Valituilla hallitusjäsenillä on monipuolista, korkeatasoista ja ajankohtaista osaamista talouselämästä, teknologiateollisuudesta ja julkishallinnosta. Heidän taustansa ja asiantuntemuksensa tukevat vahvasti Vaasan yliopiston strategisia tavoitteita ja kehitystä kohti entistä vaikuttavampaa ja kansainvälisesti verkottunutta tutkimusyliopistoa.

Ilmastonmuutokseen sopeutumisesta viestiminen voi herättää ristiriitaisia tunteita20.10.2025 09:57:27 EEST | Tiedote

Ilmastonmuutokseen sopeutuminen on Suomelle välttämätöntä, mutta aiheesta viestiminen kansalaisille voi herättää ristiriitaisia tunteita. Tämä käy ilmi Vaasan yliopistossa tarkastettavasta tuoreesta väitöstutkimuksesta. Annu Perälän väitös osoittaa, että ilmastonmuutokseen sopeutuminen on medialle ja kansalaisille vielä melko vierasta, mikä voi vaikeuttaa yhteiskunnan varautumista muuttuvaan maailmaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye