Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään
Hienon pelaajauran tehnyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.

HJK:n B-poikien joukkue saa valmennustiimiinsä nimekkään vahvistuksen, kun Riku Riski aloittaa valmentajana 3. marraskuuta.
Riskille HJK on työympäristönä tuttu jo ennalta, koska hän pelasi liigajoukkueessa kausina 2018–2022. Lisäksi hän on pelannut muun muassa Norjassa, Ruotsissa ja Puolassa. A-maaotteluissa Riski esiintyi 26 kertaa. Viimeiset kolme kautta hän pelasi Ykkösliigaa TPS:ssä.
Riski kertoo palaavansa Klubiin innokkaalla mielellä.
– Tämä on paluu todella tärkeään ja tuttuun ympäristöön. Odotan innolla, että pääsen työskentelemään tässä seurassa ja tuomaan oman panokseni siihen, että pelaajat kehittyvät ja seura menee siltä osin eteenpäin.
Päättyneellä kaudella Riski valmensi TPS:ssä A- ja B-junioreja ja kertoo oppineensa siitä todella paljon.
– Opin näiden joukkueiden vastuuvalmentajilta paljon ihan käytännön asioista, ja tietysti myös sain kokonaan uuden näkökulman jalkapalloon. Pelaajan näkökulmasta jalkapalloon tulee aika suppea näkemys. Nyt kun olen ollut mukana valmentajana, olen huomannut, miten tärkeässä roolissa ovat kokonaisuuksien hallinta, vuorovaikutus ja suunnitelmallisuus. Tavoitteenani on tietysti oppia lisää ja kehittyä.
Siirtyminen pelaajasta valmentajaksi on sujunut Riskin mukaan varsin luontevasti. Hänellä on ollut muutaman vuoden ajan sellainen olo, että mikä tahansa saattaa olla se viimeinen kausi pelaajana.
– Valmentaminen on alkanut kiinnostaa minua enemmän viimeisen parin vuoden ajan alkanut, ja kun tänä vuonna tuli mahdollisuus TPS:ssä sitä aloitella, varmistui, että se on sellaista mielekästä ja mukavaa touhua, jota jatkaisin mielellään pidempäänkin. Siirtymä on siinä mielessä ollut aika luonnollinen ja vähän jopa kliseinen, mutta se tuntuu itsestä mielekkäältä ja hyvältä, ja se on tärkeintä.
Riski kertoo, että hänelle on huikean pelaajauransa aikana karttunut paljon hyviä ja myös ”ei niin hyviä” kokemuksia valmentajista, ja tätä kokemusta hän aikoo hyödyntää työssään.
– Olen siinä mielessä onnekas, että olen saanut pelata monessa erilaisessa ympäristössä monen erilaisen valmennusporukan alaisuudessa. Vuorovaikutus ja pelaajan huomioiminen ihan jokaisella tasolla on tosi tärkeää. Pelaajan näkökulmaa tuon mukanani varmasti ihan roppakaupalla.
Valmentajana Riski kuvailee olevansa melko samanlainen kuin pelaajanakin eli rauhallinen ja analyyttinen.
– En ehkä ollut pelaajana niin paljoa äänessä, vaan yritin esimerkin ja oman toimintani kautta näyttää mallia. Toivon, että valmentajana pystyisin tuomaan joukkueympäristöön samanlaisia luonteenpiirteitä, joista minut on tunnettu, ja toki näkemyksiä pelistä. Uskon paljon siihen, että pelaaja kohdataan pelaajana ja muutkin asiat ovat tärkeitä kuin jalkapallo – eli vuorovaikutus on olennaisessa osassa.
HJK:n akatemiajohtaja Niko Rajala iloitsee Riskin tulosta Klubiin.
– Mahtavaa saada Riku meidän tiimiin! Rikun persoona ja kokemus tuovat juuri sitä lisäarvoa, mitä tarvitsemme pelaajakehityksen näkökulmasta. Uskon vahvasti, että Rikun tapa kohdata pelaajat toimii varmasti esimerkkinä muillekin valmentajille. Nuorten valmennukseen on mielestäni tärkeää saada lisää ex-ammattilaispelaajia, jotka ovat kiinnostuneet valmennuksesta, jotta saamme luotua mahdollisimman monipuolisen ja tehokkaan oppimisympäristön pelaajillemme.
Yhteyshenkilöt
Tasja Salinviestinnän asiantuntija, HJK ryHJK ry
Puh:0505348244tasja.salin@hjk.fiKuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HJK Oy
Klubi laittoi nuorten Mestarien liiga -finalistin koville – Perparim Hetemaj: "Tällaiset hetket ovat syy siihen, miksi valmennan"24.10.2025 09:41:08 EEST | Tiedote
HJK U19 -joukkueen vahvat esitykset Youth Leaguen karsinnoissa saivat jatkoa. Toivo Mero teki upean tasoitusmaalin ottelun 90. minuutilla.
HJK:n K60 Klubi tuo liikkeen, ilon ja yhteisön elämänvaiheeseen, jossa sitä tarvitaan21.10.2025 13:02:55 EEST | Tiedote
Helsingin Jalkapalloklubin K60 Klubi kutsuu yli 60-vuotiaat liikkumaan, nauramaan ja voimaan paremmin yhdessä muiden kanssa. Elokuussa käynnistynyt toiminta on jo tuonut Bolt Arenalle joka arkiaamu ilon ja liikkeen täyttämiä hetkiä.
HJK:n kotiottelut vastaavat vajaan kymmenen suomalaisen vuosittaista hiilijalanjälkeä13.10.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
HJK laskee pitkäaikaisen yhteistyökumppaninsa Lumme Energian kanssa ottelutapahtumien vuosittaista hiilijalanjälkeä. Tavoitteena on löytää konkreettisia tapoja vähentää ottelutapahtuman päästöjä.
Akkreditoinnit HJK:n tuleviin kotiotteluihin avoinna25.9.2025 11:40:45 EEST | Tiedote
Hyvät median edustajat, akkreditoinnit HJK:n tuleviin kotiotteluihin on avoinna osoitteessa https://www.hjk.fi/info/medialle/. UEFA Youth League -ottelu keskiviikkona 1.10. klo 18.30
HJK:n urheilujohtaja Petri Vuorinen vastaa yleisökysymyksiin18.9.2025 15:33:17 EEST | Tiedote
Yleisöllä oli mahdollisuus esittää kysymyksiä HJK:n urheilujohtajalle Petri Vuoriselle HJK:n somessa. Yleisökysymyksiä ja Vuorisen vastauksia niihin on koottu tähän artikkeliin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme